Przedpremierowy pokaz filmu o Bronisławie Wildsteinie „Paryż. Czas dokonany”

17 maja w warszawskim kinie Kultura odbył się, zorganizowany przez TVP Kultura, pokaz filmu dokumentalnego o paryskim okresie działalności Bronisława Wildsteina.

 

Wyprodukowany przez TVP S.A. film w reż. Michała Muzyczuka to sentymentalna podróż Bronisława Wildsteina do miasta, w którym – po przymusowym wyjeździe z Polski – spędził lata 80-te. Bohater prowadzi widza ulicami Paryża, odwiedzając miejsca ważne dla niego samego, ale i dla Polski – jak choćby 91 avenue de Poissy, ostatni adres Jerzego Giedroycia, redaktora naczelnego legendarnej „Kultury”, która w czasach PRL-u stanowiła centrum kulturalno-polityczne polskiej emigracji. „Paryż. Czas dokonany” to również uniwersalna opowieść o doświadczeniu, jakim jest życie na obczyźnie, swoistego rozdwojenia między miejscem, w którym się żyje – nie z własnego wyboru, ale z konieczności – a ojczyzną, którą ma się w głowie i w sercu.

Projekcja filmu była wydarzeniem towarzyszącym „VIII Kongresowi Polska Wielki Projekt”, poświęconemu debacie nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. W pokazie uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych, uczestnicy Kongresu i osoby, którym bliska jest postać Bronisława Wildsteina.

Słowo wstępu wygłosił Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski, a po seansie Dyrektor TVP Kultura Barbara Schabowska rozmawiała z bohaterem i reżyserem filmu.

Antenowa premiera filmu „Paryż. Czas dokonany” w TVP Kultura zaplanowana jest na wtorek 26 czerwca o godz. 23:35, a 3 lipca o 22.35 będzie go można obejrzeć w TVP Historia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *