Wiosna w TVP Dokument
Wielkie Rodziny” to seria dokumentalna ukazująca codzienne życie niezwykłych ludzi – rodzin wielodzietnych. To pierwszy serial wyprodukowany na zlecenie TVP Dokument.
WIELKIE RODZINY emisje premierowe w TVP Dokument od 15 marca, poniedziałek, godz. 20:10; powtórki od 16.03 w TVP1, we wtorki o 21:00 i niedziele o 10.00
„Wielkie Rodziny” to seria dokumentalna ukazująca codzienne życie niezwykłych ludzi – rodzin wielodzietnych. To pierwszy serial wyprodukowany na zlecenie TVP Dokument. Jej bohaterami będą cztery rodziny, z czterech różnych miejsc Polski – Warszawy, Lublina, podbydgoskiego Żołędowa oraz Zawadki Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Dzielą ich kilometry, a łączy nieprzeciętne podejście do życia i rodzicielstwa. Dla każdej z rodzin to rodzaj misji, dla każdego z rodziców wyzwanie, na które sami się zdecydowali. Ich przygotowania do wakacji wymagają militarnej precyzji, zakupy ubrań nie lada kompromisów, a posiłki przypominają godziny szczytu w restauracji.
Jak wygląda funkcjonowanie takiej rodziny, co ją motywuje i daje siły do działania? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć w ciepły i humorystyczny sposób serial w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka. W rolach głównych wystąpią członkowie rodzin: da Cruz, Kacprzyków, Lewockich oraz Twarowskich. Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Szczepaniak
SKANDYNAWSKI KRYMINAŁ emisja od 19 marca
Piątek, godz. 21:10
Cykl filmów dokumentalnych opartych na szwedzkich, duńskich i norweskich serialach dokumentalnych typu true crime.
„Skandynawska gwiazda”
Serial dokumentalny, 6 odcinków
Filmy ukazują kulisy jednej z największych, niewyjaśnionych spraw o morderstwo. Nocą 7 kwietnia 1990 roku na pokładzie promu Skandynawska Gwiazda wybuchł pożar, podczas którego zginęło 159 osób. Ustalono, że jego przyczyną było podpalenie, a sprawcy nigdy nie udało się ustalić. Po trzydziestu latach tragedia pozostaje nadal w pamięci członków załogi, pasażerów, którzy przeżyli oraz rodzin ofiar. Co wydarzyło się na pokładzie wycieczkowca? Dlaczego po tak wielu latach nie udało się przesłuchać wszystkich świadków i zakończyć śledztwa?
Reżyseria: Mikala Krogh
„Sprawa Kevina”
16 sierpnia 1998 niedaleko jeziora w małej miejscowości Arvika znaleziono ciało 4-letniego Kevina. Od początku sprawy policja uznała za winnych braci ofiary: pięcioletniego Robina i siedmioletniego Christiana. Przez 20 lat nikt nie zakwestionował werdyktu policji i choć chłopcy nie zostali skazani przez sąd, ich życie zmieniło się na zawsze. Dorosłymi braćmi Kevina zainteresował się dziennikarz śledczy Dan Josefsson, który postanowił rozwikłać tajemnicę. Autor filmu krok po kroku odkrywa, co tak naprawdę wydarzyło się 20 lat temu, bada utajnione dokumenty, odkrywa nowe ślady i tajemnice ukryte przed oczyma opinii publicznej.
Reżyseria: Dan Josefsson
KLASYCZNE TELENOWELE DOKUMENTALNE emisja od 17 marca
Środa i czwartek po godz. 22:00
Najbardziej popularne seriale dokumentalne wyprodukowane przez Telewizję Polską, m.in.:
„Serce z węgla”
Bohaterami serialu są górnicy, którzy stają przed poważnym życiowym dylematem. Mogą pozostać w pracy lub odejść z kopalni otrzymując wysoką odprawę. Pieniądze jednak wiążą się z podpisaniem tzw. „cyrografu”, w którym zobowiązują się nie wysuwać w przyszłości żadnych roszczeń wobec kopalni, a przede wszystkim nie podejmować pracy w innym zakładzie związanym z górnictwem. Przez pół roku kamera towarzyszy zarówno górnikom, którzy nadal pracują pod ziemią, jak i tym, którzy próbują ułożyć sobie życie od nowa.
Scenariusz i reżyseria: Irena Morawska i Jerzy Morawski.
„Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym”
Są młode i atrakcyjne, marzą o „lepszym życiu”. Aby osiągnąć swój cel odpowiadają na ogłoszenia agencji artystycznych poszukujących „modelek”. Rzeczywistość jednak, to nie wybiegi, sesje zdjęciowe dla magazynów modowych czy udział w Paris Fashion Week. Dziewczyny, którym udało się zdobyć pracę muszą przełknąć dumę, zapomnieć o wstydzie i pokonać własne słabości, gdy okazuje się, że czekają na nie pokazy bielizny lub pojedynki w kisielu. Zarobione pieniądze nie są duże, często jednak to jedyne źródło utrzymania całej rodziny. Producenci filmu prezentują kulisy tej specyficznej pracy. Pozwalają widzom poznać i zrozumieć życie, marzenia i tęsknoty dziewczyn, które chcą zostać modelkami.
Scenariusz i reżyseria: Irena Morawska i Jerzy Morawski.
„Kawaleria powietrzna”
Serial, który skrupulatnie prowadzi widza od wydania tzw. biletu, czyli wcielenia rekruta do wojska, aż po przeniesienie do rezerwy. Żołnierze zasadniczej służby wojskowej w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim przejdą szkolenie unitarne oraz specjalistyczne. Wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, manewry z użyciem ostrej amunicji i pełne adrenaliny szkolenia spadochronowe to tylko niektóre elementy życia żołnierzy.
Reżyseria: Jacek Bławut i Wojciech Maciejewski
PASMO WYTWÓRNI FILMÓW OŚWIATOWYCH emisja od 3 kwietnia
Sobota, godz. 13.00
W ramach współpracy między TVP Dokument i Wytwórnią Filmów Oświatowych powstanie pasmo dla klasycznych polskich dokumentów edukacyjnych, przyrodniczych i oświatowych tworzonych przez największych polskich filmowców m.in. Wojciecha Jerzego Hasa czy Krzysztofa Zanussiego. Filmy będą dostępne po digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej.
KONTYNUACJE
KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU emisja od 17 marca
Środa, godz. 20:10
Najciekawsze filmy po rekonstrukcji cyfrowej z zasobów Telewizji Polskiej oraz produkcje Wytwórni Filmów Oświatowych. Na cykl składają się dzieła wybitnych reżyserów polskiej szkoły filmowej, m. in.: Jacka Bławuta, Bogdana Dziworskiego, Grzegorza Królikiewicza, Lidii Dudy czy Krzysztofa Zanussiego.
„Ślizgiem do nieba”
Portret Waldemara Marszałka, sześciokrotnego mistrza świata i wielokrotnego mistrza Polski w sportach motorowodnych.
Reżyseria: Jacek Bławut
„Szczur w koronie”
Historia walki z alkoholizmem trzydziestodwuletniego Michała. Kamera towarzyszy bohaterowi podczas jego drogi do wyjścia z nałogu.
Reżyseria: Jacek Bławut
„Hokej”
Dokument prezentuje sceny z meczów hokejowych rozgrywanych podczas mistrzostw świata odbywających się w Katowicach. Wyjątkowo dynamiczne widowisko pełne ekspresyjnych emocji zawodników i kibiców. Obraz i dźwięk wciągają widza w sam środek rozgrywki toczonej na lodzie.
Reżyseria: Bogdan Dziworski
„Pięciobój nowoczesny”
Film obrazuje wyzwania, z jakimi w latach siedemdziesiątych mierzyli się biegacze i skoczkowie narciarscy w pięcioboju nowoczesnym. Mistrzowskie, pozbawione komentarza zdjęcia, pozwalają w pełni zanurzyć się w pasjonującej atmosferze sportu.
Reżyseria: Bogdan Dziworski
„Prekursor”
Film przybliża sylwetkę wybitnego polskiego naukowca Mariana Mazura i sformułowanej przez niego cybernetycznej teorii charakteru. Prace badacza, pomimo swojej innowacyjności, nie doczekały się popularyzacji w Polsce Ludowej.
Reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
„Idź”
Inscenizowany dokument dedykowany tragicznie zmarłym operatorom filmowym i przyjaciołom reżysera: Zbigniewowi Kaliniewiczowi, Stanisławowi Latalle i Stanisławowi Jaworskiemu. Film pokazuje górską wyprawę przewodnika, której celem jest nakarmienie niedźwiedzia na szczycie góry.
Reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
„Akwarium”
Filmowe studium społeczności Boberka, czyli najuboższej dzielnicy Bytomia i próba pokazania pozytywnych wartości drzemiących w jego zmarginalizowanych bohaterach. Autorzy próbują uchwycić wyraziste rysy ich osobowości, tęsknoty oraz marzenia dopasowane do bardzo skromnych możliwości.
Reżyseria: Lidia Duda
„Herkules”
„Herkulesem” ojciec nazywa Krzysia, dwunastoletniego, dotkniętego porażeniem mózgowym chłopca z biednej dzielnicy Bytomia. Dokument prezentuje jego codzienne życie, które pomimo wielu trudności, nie gasi w nim ducha.
Reżyseria: Lidia Duda
REKONSTRUKCJA CYFROWA TVP emisja od 15 marca
Od poniedziałku do piątku, po godz. 22:15
W paśmie prezentowane będą najważniejsze dzieła z regionalnych archiwów TVP poddane rekonstrukcji cyfrowej, m. in.: „Szanowna pani delegacja” (1988), „Niewolnica Isaura” (1985), „8 godzin w mieście (1984), „Kowalski musi odpocząć” (1973), czy „Żona dla rolnika” (1984).
WEEKENDY Z BBC emisja od 21 marca
Soboty i niedziele od godz. 14:30 do 18:30
Najciekawsze dokumenty brytyjskiego nadawcy BBC. W serii zaprezentowane zostaną filmy przyrodnicze, podróżnicze, popularno-naukowe oraz z gatunku „factual entertainment”, m. in.: „Stephen Fry w Ameryce centralnej”, „Sekretne miasta”, „Dzika Nowa Zelandia”, „Jedzenie jutra” i wiele innych.
BARBARA WŁODARCZYK ZAPRASZA emisja od 16 marca
Wtorek, godz. 21:10
Barbara Włodarczyk oraz jej goście zapraszają na filmy, które poprzedzi rozmowa dotycząca dokumentowanych problemów.
„Nocna rodzinka”
Dziewięciomilionowa populacja Mexico City obsługiwana jest przez zaledwie 45 państwowych karetek pogotowia. Wielu mieszkańców postanowiło wziąć sprawy we własne ręce i stworzyło alternatywę w postaci prywatnego transportu medycznego. Rodzina Ochoa żyje w nieustającej gotowości, bo karetka stanowi jej jedyne źródło utrzymania. Obserwujemy, jak rodzice i dzieci ruszają w nocny rajd, by zdążyć przed konkurencją i dostarczyć poszkodowanych do szpitala. Każdy taki wyjazd ma swój nieprzewidywalny scenariusz.
Reżyseria: Luke Lorentzen
„Albania. Zegarki i kości”
Historia Jovana Plaku, którego ojciec, Koco Plaku, był wykształconym w Związku Radzieckim geologiem. To jemu Albania zawdzięcza znalezienie największych w kraju pokładów ropy naftowej. W latach 60. Albania zerwała związki z ZSRR, wszyscy wykształceni w Moskwie znaleźli się na czarnej liście. Jovan miał pół roku, kiedy jego ojca zabrali agenci Sigurimi. Los ojca i jego zniknięcie zdeterminowało całe jego życie. Jovan od niemal trzydziestu lat szuka bezskutecznie grobu ojca.
Reżyseria: Witold Szabłowski
„Litwa. W cieniu wieży”
Litwa jako pierwsza z republik radzieckich proklamowała niezależność od chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego. Podczas pierwszego zgromadzenia 11 marca 1990 Rada Najwyższa Litewskiej SRR wybrała na swojego przewodniczącego Vytautasa Landsbergisa, przemianowała się na Radę Najwyższą Republiki Litewskiej, a następnie ogłosiła restaurację państwa litewskiego. Po 10 miesiącach Moskwa zdecydowała się na siłowe, krwawe rozwiązanie kwestii litewskiej niepodległości. Radzieccy żołnierze 13 stycznia 1991 roku szturmowali budynek parlamentu w Wilnie oraz wileńską wieżę telewizyjną. Nieuzbrojeni litewscy cywile starli się z czerwonoarmistami. Czternastu ludzi zginęło, a siedemset osób odniosło rany podczas tzw. wydarzeń styczniowych. Film jest opowieścią o tym, jak historia sprzed trzydziestu lat nadal wpływa na współczesną Litwę oraz o tym, jakie zmiany zaszły w tym kraju od upadku ZSRR.
Reżyseria: Tomasz Grzywaczewski, scenariusz: Mariusz Pilis i Tomasz Grzywaczewski
WEEKENDOWE PASMA
DOKUMENT TYGODNIA emisja od 20 marca
Sobota, godz. 20:10
Cykl słynnych i nagradzanych filmów dokumentalnych z całego świata
„Sól ziemi”
Przez 40 lat Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po świecie dokumentując wojny, głód, emigrację i ciemną stronę natury ludzkiej. W swoim nowym projekcie postanowił odwrócić narrację i skupić się faunie i florze, pięknie przyrody nieskalanej cywilizacją. Film poprowadzi nas przez życie jednego z najsłynniejszych fotografów na świecie.
Reżyseria: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
„Jazda obowiązkowa”
Dziesięcioletnia letnia Julia Polniuk, która trenuje łyżwiarstwo figurowe, przenosi się z rodziną z Ukrainy do Polski. Próbują rozpocząć nowe życie w Warszawie, jednak nie jest to łatwe bez znajomości języka, dobrej pracy i pieniędzy. Dla Mamy Julii, Mariny liczy się tylko jedno – dać swoim dzieciom szansę na lepsze życie. Julia chciałaby pomóc rodzinie i marzy o sukcesie i sławie, do których może zbliżyć ją start w Mistrzostwach Polski w Łyżwiarstwie Figurowym. Czy wygrana w zawodach pozwoliłaby jej rozwinąć skrzydła i spełnić marzenia?
Reżyseria: Ewa Kochańska
PRAWDZIWE HISTORIE emisja od 21 marca
Niedziela, godz. 20:10
Cykl słynnych i nagradzanych filmów dokumentalnych z całego świata
„Aktorka”
W roku 2010 zmarła Elżbieta Czyżewska, ikona kina lat sześćdziesiątych. Pomimo ogromnego sukcesu w kraju, przeniosła się wraz z mężem do Stanów Zjednoczonych. W filmie Kingi Dębskiej opowiadają o aktorce, jej małżeństwie, walce z alkoholizmem, próbami powrotu do kraju, m. in.: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak oraz Barbara Sass-Zdort.
Reżyseria: Kinga Dębska
„Krzysztof Krawczyk – całe moje życie”
Dokumentalna biografia przedstawiająca sukcesy i porażki jednej z największych ikon polskiej muzyki rozrywkowej. Ogromna popularność w Polsce, marzenia o karierze zagranicznej, sława i rozczarowania sprawiają, że w życiu Krzysztofa Krawczyka znaleźć można materiał na scenariusz do nie jednego filmu. Pierwszy z nich ukazuje życie artysty i wspomnienia gwiazd polskiej sceny.
Reżyseria: Michał Bandurski, Krystian Kuczkowski
„Mystify: Michael Hutchence”
Michael Hutchence (1960-1997), lider grupy INXS, na co dzień nieśmiały poeta, na scenie stawał się demonem rocka. Był mieszanką sprzeczności. Z jednej strony miał łagodne usposobienie, z drugiej bywał nieprzewidywalny. Film dokumentalny, w którym rozmowy z rodziną i przyjaciółmi oraz niepublikowane archiwa tworzą portret wielkiego artysty.
Reżyseria: Richard Lowenstein