DVB-TMediaPolecane

Sprawdź czy Twój telewizor jest gotowy na nowy sygnał nadawania

Do sprawdzenia odbioru próbnych programów potrzebujecie tylko telewizora, pilota i kilku minut. Na wszelki wypadek warto mieć też pod ręką instrukcję obsługi odbiornika, ponieważ każdy producent może w inny sposób nazywać różne funkcje i umieszczać je w innych miejscach menu telewizora. Pomocna w sprawdzeniu będzie również specjalna wyszukiwarka dostępna na stronie telewizjanaziemna.pl. Po wpisaniu w niej modelu i marki telewizora dowiecie się czy telewizor odbiera nowy standard.

 

Przygotowanie telewizora

Po włączeniu telewizora, na pilocie znajdujemy przycisk ustawień i uruchamiamy tę funkcję. Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.

 

 

Wyszukiwanie nowych kanałów testowych

Szukamy na ekranie opcji „automatyczne wyszukiwanie kanałów”. Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze -mogą zmienić się ich numery na pilocie. Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie.

Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy, to potrwa to długo. Kiedy skończy, wracamy do zwykłego trybu oglądania telewizji i sprawdzamy, czy pojawiły się programy nadawane w DVB-T2/HEVC. W nowym standardzie nadaje programy TVP: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów waszego telewizora i możecie je oglądać oznacza to, że jesteście gotowi na DVB-T2/HEVC!

Plansza testowa Sprawdzam TV

Można również wyszukać planszę testową Telewizji Polskiej Sprawdzam TV, na kanale NTV28. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *