Internet & Gry - Reklama

Wyszukiwarka Google ma już 20 lat

Pamiętacie 1998 r.? Grę w Snake’a, słuchanie płyt na discmanie i kreskówki o pokémonach? To w tamtym roku w Kalifornii dwóch studentów postanowiło opracować narzędzie, które uporządkuje światowe zasoby informacji tak, by były dostępne i użyteczne dla wszystkich. Właśnie tak 20 lat temu narodziła się wyszukiwarka Google.

Na co dzień z produktów Google korzystają miliony użytkowników. Sprawdzacie trasę i wyszukujecie restauracje czy sklepy na Mapach, wysyłacie wiadomości za pomocą Gmaila, zapisujecie spotkania w Kalendarzu Google. Oglądacie wideo na YouTube i obsługujecie urządzenia z systemem Android. Ale pierwsza była właśnie wyszukiwarka.

Jednym z najbardziej lubianych elementów wyszukiwarki Google są doodle, czyli okolicznościowe grafiki, które pojawiają się nad paskiem wyszukiwania zamiast loga, żeby zwrócić uwagę na jakieś święto, wydarzenie albo ciekawą postać.

Pierwszy doodle powstał 20 lat temu, kiedy założyciele Google wyjeżdżali na festiwal Burning Man. W ten sposób poinformowali użytkowników wyszukiwarki, że są poza biurem:

Od tamtej pory powstały setki światowych i lokalnych grafik, które ubarwiają codzienne wyszukiwanie informacji. Pierwszy animowany doodle zaprezentowaliśmy w Halloween 2000 r., a pierwszy doodle z filmem w 122. rocznicę urodzin Charliego Chaplina (nakręcono je w Niles w Kalifornii, gdzie w przeszłości zrealizowano wiele niemych filmów). Z okazji Dnia Ziemi w 2015 r. powstał pierwszy doodlowy quiz — przy okazji odpowiadania na niekoniecznie naukowe pytania mogliście poznać nowe fakty o świecie zwierząt i wesprzeć organizacje ekologiczne. W 2018 r. pojawił się natomiast pierwszy doodle wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Była to animacja na cześć Charlesa Méliès, francuskiego iluzjonisty i reżysera filmowego.

Najkrótszy czas przygotowywania doodle’a wynosił 4 godziny. Najwięcej osób — ponad setka! — wystąpiło w filmowym doodle z okazji Dnia Kobiet w 2014 r. W wyszukiwarce można było zagrać w minigry (pierwszym grywalnym doodle był ten z Pacmanem, przygotowany w 2010 r. przez polskiego projektanta Marcina Wicharego) albo tworzyć muzykę (np. pociągnąć za struny gitary Les Paul albo nagrać swój własny utwór na syntezatorze). A doodle z okazji Dnia Ziemi 2012… wyrósł na dachu.

A co z doodlami stworzonymi specjalnie dla Polski? Pierwszy powstał w 2007 r. z okazji Tłustego Czwartku — litery “„o” w słowie „Google” zostały zastąpione przez pączki. Od tamtej pory polskich doodli powstało już kilkadziesiąt: choćby świątecznych (na Dzień Niepodległości, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka…) albo upamiętniających postaci ze świata literatury i sztuki (np. Irenę Kwiatkowską, Kabaret Starszych Panów czy Wisławę Szymborską). Najnowszy polski doodle mogliście oglądać z okazji 85. rocznicy odkrycia osady w Biskupinie. A najsłynniejszy, pokazywany w większości europejskich krajów, to inspirowane „Cyberiadą” doodle z okazji 60. rocznicy pierwszej publikacji Stanisława Lema. Grafice, utrzymanej w stylu ilustracji Daniela Mroza, towarzyszyła interaktywna gra. To też pierwszy doodle, którego kod źródłowy udostępniliśmy na zasadzie open source.

Również dzisiaj, z okazji 20. urodzin Google, w wyszukiwarce wita Was specjalny doodle. Żeby zobaczyć, co się w nim kryje, wystarczy wejść na google.pl.

Ale to nie koniec urodzinowych niespodzianek, które dla Was przygotowaliśmy. W ciągu ostatnich 20 lat zmieniał się nie tylko wygląd wyszukiwarki Google, ale, rzecz jasna, również sama firma. Dziś mamy biura w ponad 160 miastach w niemal 60 państwach świata, ale początki były bardziej niż skromne. Dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda, Larry Page i Sergey Brin, skorzystało z gościnności Susan Wojcicki (Polki z pochodzenia, dziś szefowej YouTube) i zaczęło pracować w jej nieużywanym garażu w Palo Alto. Z okazji swoich 20. urodzin udostępniamy go Wam wszystkim na Street View. Znajdziecie tam nie tylko komputery, ale też choćby keyboard, dinozaura albo… terrarium z żabą-surferem. A to wcale nie koniec ciekawostek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *