AMD wprowadza 2 generacji procesory AMD EPYC™

Na dzisiejszej konferencji prasowej firma AMD (NASDAQ: AMD) wraz z wieloma swoimi partnerami i klientami z ekspansywnego ekosystemu centrów danych, oficjalnie wprowadziła na rynek 2 generację procesorów AMD EPYC™, które zapewniają wiodącą wydajność w bardzo wielu typach obciążeń typowych dla infrastruktury korporacyjnej, chmur obliczeniowych i superkomputerów (HPC).

 

 

Procesory te są wyposażone w nawet 64 rdzenie „Zen 2” w najnowocześniejszym 7-nanometrowym procesie technologicznym i oferują rekordową wydajność pomagając jednocześnie ograniczyć całkowite koszty posiadania (TCO) o nawet 50% w licznych zastosowaniach[i]. W trakcie konferencji firmy Google i Twitter ogłosiły, że wdrożą 2 generacji procesory AMD EPYC, a firmy HPE i Lenovo, że ich nowe platformy są dostępne natychmiast.

„Dziś ustanawiamy nowy standard dla nowoczesnych centrów danych wprowadzając 2 generacji procesory AMD EPYC, które zapewniają rekordową wydajność i znacznie niższy całkowity koszt posiadania w bardzo szerokim zakresie zastosowań.powiedziała dr Lisa Su, prezes i dyrektor generalna AMD. Wykorzystanie naszych nowych, wiodących procesorów serwerowych przyspiesza, zwłaszcza że wielu nowych klientów z obszaru korporacyjnego, chmur obliczeniowych i systemów HPC wybiera AMD EPYC, aby móc spełnić swoje najtrudniejsze wymagania obliczeniowe.”

2 generacja procesorów EPYC powiększa ekosystem partnerów i klientów AMD w obszarze centrów danych

W trakcie konferencji premierowej kilku klientów i partnerów dołączyło do AMD na scenie, aby omówić nowe procesory AMD EPYC:

 • Firma Google ogłosiła, że wdrożyła już 2 generacji procesory AMD EPYC do swojego wewnętrznego środowiska infrastruktury produkcyjnej centrów danych i pod koniec 2019 roku będzie także obsługiwać nowe maszyny ogólnego przeznaczenia, jakie będą napędzane przez 2 generację procesorów AMD EPYC w charakterze Google Cloud Compute Engine;
 • Firma Twitter ogłosiła, że wdroży 2 generacji procesory AMD EPYC w swojej infrastrukturze centrów danych pod koniec roku redukując współczynnik TCO o 25%;
 • Firma Microsoft ogłosiła wstępną prezentację nowych maszyn wirtualnych Azure dla zastosowań ogólnego przeznaczenia, a także limitowaną wstępną prezentację bazujących na chmurze obliczeniowej zdalnych systemów komputerowych oraz systemów HPC, które są tworzone dziś w oparciu o 2 generację procesorów AMD EPYC;
 • Firma HPE potwierdziła swoje dalsze wsparcie dla ekosystemu procesorów AMD EPYC planując potroić portfolio systemów bazujących na technologii AMD wraz z wprowadzeniem szerokiej gamy systemów bazujących na 2 generacji procesorów AMD EPYC, takich jak serwery HPE ProLiant DL385 czy HPE ProLiant DL325;
 • Firma Cray ogłosiła, że Agencja ds. Pogody Sił Powietrznych (USA) wykorzysta system Cray Shasta z 2 generacji procesorami AMD EPYC, aby zapewnić kompleksową informację o pogodzie dla Sił Powietrznych i Armii Stanów Zjednoczonych;
 • Firma Lenovo ogłosiła wprowadzenie nowych rozwiązań, które są skonstruowane w szczególności pod kątem wykorzystania pełnego spektrum ulepszeń, jakie oferuje 2 generacja procesorów AMD EPYC. Dostępne od dziś systemy ThinkSystem SR655 i SR635 są idealnym rozwiązaniem dla infrastruktury wideo, wirtualizacji, SDS (software-defined-storage) i innych oferując niezwykłą efektywność energetyczną;
 • Firma Dell ogłosiła, że wkrótce będą dostępne od nowa zaprojektowane serwery zoptymalizowane dla 2 generacji procesorów AMD EPYC;
 • Firmy Vmware i AMD ogłosiły bliską współpracę, aby dostarczyć wsparcie nowych funkcji ochronnych i innych, jakie oferuje 2 generacja procesorów AMD EPYC w ramach Vmware vSphere.

„2 generacja procesorów AMD EPYC pomoże nam kontynuować to, w czym jesteśmy najlepsi w naszych centrach danych, czyli w innowacji.powiedział Bart Sano, wiceprezes ds. inżynierii w Google. — Ich skalowalność w zakresie mocy obliczeniowej, pamięci i wydajności I/O powiększy nasze możliwości w rozwijaniu innowacyjności w ramach naszej infrastruktury i da klientom Google Cloud elastyczność w wyborze najlepszych maszyn wirtualnych dla ich zapotrzebowania.”

Zaprojektowane dla współczesnych zadań z obszarów: korporacyjnych, chmury obliczeniowej i systemów HPC

Druga generacja procesorów AMD EPYC™ została zaprojektowana w szczególności pod kątem współczesnych zadań centrów danych, więc zapewnia klientom idealną kombinację funkcjonalności, która pomaga uwolnić wydajność i zredefiniować ekonomię wirtualizacji, chmury obliczeniowej, systemów HPC i zastosowań korporacyjnych.

Korporacjom oferują one nawet o 83% lepszą wydajność aplikacjach Java[ii] i o 43% lepszą wydajność w aplikacjach 2 klasy SAP SD 2 w porównaniu do konkurencji[iii], a także zapewniają rekordową wydajność w Real Time Analytics Hadoop[iv].Chmurom i wirtualizacji przynoszą rekordową wydajność[v], która redefiniuje ekonomię centrów danych. Superkomputerom z kolei oferują niezrównaną kombinację rekordowej wydajności w obliczeniach zmiennoprzecinkowych[vi] i największej przepustowości pamięci[vii] i I/O w swojej klasie, w tym np. 2-krotnie większą wydajność w obliczeniowej dynamice płynów[viii] i o 72% wyższą wydajność w analizie strukturalnej[ix].

Innowacyjny projekt AMD to przełomowa architektura dla centrów danych

2 generacja procesorów AMD EPYC łączy wiodącą wydajność, architekturę i funkcjonalność ochronną, aby sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoją centra danych.

Oto główne przewagi procesorów AMD EPYC z generacji 7002:

 • Wiodąca wydajność: będąc wyposażone w nawet 64 rdzenie „Zen” na SOC zapewniają o 23% więcej instrukcji przetwarzanych w cyklu zegara (IPC) przez rdzeń w zadaniach serwerowych[x] i 4-krotnie więcej pamięci podręcznej L3 w porównaniu do poprzedniej generacji.
 • Wiodąca architektura: następnej generacji AMD Infinity Architecture przesuwa ograniczenia wydajnościowe i obliczeniowe typowe dla procesorów x86 oferując klientom dostęp do największej przepustowości I/O[xi] i pamięci[xii] w swojej klasie, w tym do PCIe 4 Generacji, aby zmaksymalizować wydajność serwerów.
 • Wiodąca funkcjonalność ochronna: wzmocnione funkcje bazują na wbudowanym w rdzeń podsystemie ochrony i zaawansowanych funkcjach ochronnych, jak SME (Secure Memory Encryption) i SEV (Secure Encrypted Virtualization), które pomagają klientom chronić najważniejsze dane i zasoby.

Rosnący ekosystem partnerów

Ekosystem AMD EPYC w dalszym ciągu rośnie i ponad 60 partnerów wspiera go w dniu premiery. W skład tej szerokiej grupy wchodzą producenci ODM, jak Gigabyte i QCT, dostawcy IHV jak Broadcom, Micron i Xilinx, oraz dostawcy systemów operacyjnych, wśród których jest Microsoft i producenci wielu dystrybucji Linux. Firmy Canonical, RedHat i SUSE współpracowały z AMD, aby przetestować i zatwierdzić rozwiązania bazujące na 2 generacji procesorów AMD EPYC w szerokim spektrum zastosowań w centrach danych. Ta walidacja pomogła firmie AMD zatwierdzić ponad 2-krotnie więcej platform do opracowania w porównaniu do 1. generacji AMD EPYC.

Więcej informacji o powiększającym się ekosystemie AMD EPYC i 2 generacji procesorów AMD EPYC można znaleźć na blogu AMD. Systemy z 2 generacji procesorami AMD EPYC są dostępne w ofertach partnerów. Tutaj można dowiedzieć się więcej o tym, gdzie można je nabyć.

Wypowiedzi partnerów i klientów

„Twitterowi zależy na tym, żeby zmniejszyć wpływ na środowisko swoich centrów danych poprzez znalezienie sposobów na poprawę efektywności. 2 generacja procesorów AMD EPYC zapewnia nam znakomite połączenie wydajności i zużycia energii – dokładnie takie, jakiego potrzebowaliśmy, aby osiągnąć ten cel przy jednoczesnym wsparciu dużego ruchu na naszej platformie.powiedziała Jennifer Fraser, starsza dyrektor ds. inżynierii w firmie Twitter.Wykorzystując procesor AMD EPYC 7702 możemy rozwinąć nasze klastry obliczeniowe o większą liczbę rdzeni zajmując mniej miejsca i zużywając mniej energii, co przekłada się na o 25% niższe koszty TCO dla Twittera.”

„Klienci pytają dziś o bezpieczne, zoptymalizowane dla określonych zadań serwery, które mogą zapewnić im nowe możliwości i lepszą opłacalność.powiedział Justin Hotard, starszy wiceprezes i główny menedżer w Volume Global Business Unit w HPE. — Wprowadzając do naszego portfolio nowe serwery wyposażone w 2 generacji procesory AMD EPYC udało się uzyskać bezprecedensową liczbę rekordów świata w wydajności i efektywności w szerokim zakresie systemów dla chmury i centrów danych, a także zapewnić niezrównaną ochronę. Będziemy dalej wprowadzać innowacyjne produkty wraz z AMD i liczymy na rozwój naszej długotrwałej współpracy.”

„W miarę jak wchodzimy w nową eksaskalarną erę komputeryzacji pojawiają się nowe zadania, nowa infrastruktura i nowe sposoby myślenia – i to wymaga możliwości i wydajności, jaką oferuje nasz następnej generacji superkomputer Shasta w połączeniu z procesorami AMD EPYC. — powiedział Peter Ungaro, prezes i dyrektor generalny Cray. — Od czasu gdy ogłosiliśmy wsparcie procesorów AMD w naszych systemach ponad rok temu otrzymaliśmy prawie 800 milionów dolarów zamówień na systemy bazujące na AMD EPYC. Wraz z 2 generacją procesorów AMD EPYC połączonych za pomocą naszej nowej technologii połączeń Slingshot możemy dostarczyć klientom wydajność, jakiej potrzeba w eksaskalarnej erze.”

„Dziś w ramach naszej poszerzonej współpracy z AMD przesuwamy granice wydajności i efektywności w taki sposób, aby nasi klienci mogli przyspieszyć inteligentną transformację. Nasze nowe rozwiązania ThinkSystem, które napędzają następnej generacji procesory AMD EPYC™ Serii 7002, pozwalają użytkownikom przechowywać i uzyskiwać dostęp do olbrzymiej ilości danych. — powiedział Doug Fisher, dyrektor operacyjny i starszy wiceprezes jednostek biznesowych DCG Solutions w Lenovo.Większe możliwości przechowywania, przetwarzania i graficzne uwalniają potencjał rozszerzonej ochrony wideo i innych ważnych aplikacji dla środowisk brzegowych i wirtualnych. Idealnym przykładem jest ochrona wideo w środowiskach inteligentnych miast, kampusów i transportu publicznego, gdzie organizacje bezpieczeństwa publicznego potrzebują dodatkowej mocy przy ograniczonej przestrzeni i przy wykorzystaniu mniejszej ilości energii, aby mogli lepiej monitorować i analizować potencjalne zagrożenia.”

„W miarę jak zadania stają się coraz bardziej wymagające i złożone firma Dell Technologies orientuje się na to, aby pomagać organizacjom osiągać sukcesy w dynamicznych środowiskach przy wykorzystaniu innowacyjnych, wiodących w branży systemów serwerowych.powiedział Ravi Pendekanti, starszy wiceprezes ds. zarządzania produktem w Server & Infrastructure Systems w firmie Dell Technologies. Dzięki bliskiej współpracy z AMD możemy odpowiadać na zapotrzebowanie w zakresie tradycyjnych, wirtualnych, hybrydowych i multi-chmurowych systemów oferując szerokie portfolio serwerów PowerEdge, w tym zaprojektowane od nowa maszyny zoptymalizowane dla 2 generacji procesorów AMD EPYC.”

„Trwała współpraca VMware i AMD jest zorientowana na zapewnianie optymalnej wydajności aplikacji i ochrony dla klientów naszych dwóch firm.powiedział Krish Prasad, starszy wiceprezes i główny menedżer w Cloud Platform Business Unit w VMware.Razem widzimy wartość we wprowadzaniu zabezpieczeń jeszcze głębiej w infrastrukturę, zwłaszcza że współczesne infrastruktury IT stają się coraz bardziej rozproszone. Funkcja Secure Encrypted Virtualization w 2 generacji procesorów AMD EPYC pomaga chronić krytyczne dane klientów na przestrzeni centrów danych, których jednostki rozlokowano w wielu miejscach. W połączeniu z legendarną wydajnością procesorów AMD spodziewamy się, że klienci naszych obu firm będą w stanie uzyskać efektywność i ochronę, jakie potrzebują dla swoich zastosowań.”

Specyfikacja 2 generacji procesorów AMD EPYC™

Model Liczba rdzeni Liczba wątków Bazowa częst. pracy (GHz) Maksymalna częst. pracy (GHz)[xiii] Domyślny współczynnik TDP Poj. pamięci podr. L3 (MB) Cena jedn. przy zam. 1000 szt. (USD)
7742 64 128 2,25 3,40 225W[xiv] 256 6950
7702 64 128 2,00 3,35 200W 256 6450
7702P 4425
7642 48 96 2,30 3,30 225W[xv] 256 4775
7552 48 96 2,20 3,30 200W 192 4025
7542 32 64 2,90 3,40 225W[xvi] 128 3400
7502 32 64 2,50 3,35 180W 128 2600
7502P 2300
7452 32 64 2,35 3,35 155W 128 2025
7402 24 48 2,80 3,35 180W 128 1783
7402P 1250
7352 24 48 2,30 3,20 155W 128 1350
7302 16 32 3,00 3,30 155W 128 978
7302P 825
7282 16 32 2,80 3,20 120W 64 650
7272 12 24 2,90 3,20 120W 64 625
7262 8 16 3,20 3,40 155W 128 575
7252 8 16 3,10 3,20 120W 64 475
7232P 8 16 3,10 3,20 120W 32 450

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *