MediaZapowiedzi TV

#AmINormal, czyli co oznacza normalny? – seria o zdrowiu psychicznym w ARTE.tv

Pandemia wywróciła nasze zdrowie psychiczne do góry nogami – żyjemy w izolacji społecznej i permanentnym stresie, mamy zaburzone poczucie bezpieczeństwa, a niektóre nasze dziwne, aczkolwiek nieszkodliwe zachowania się spotęgowały. Poziom libido, lęk przed bliskością, ADHD, PMS, nieśmiałość i inne czynniki wpływają na nasze zachowanie. Wszystkim nam się wydaje, że jesteśmy całkowicie normalni, dopóki ktoś nam nie powie, że jednak nie… O tym co jest normalne a co nie, z przymrużeniem oka opowiada seria dokumentalna „#AmINormal – co oznacza „normalny?”, którąmożna obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/097373-008-A/aminormal/.

 

Pandemia wywróciła nasze zdrowie psychiczne do góry nogami – żyjemy w izolacji społecznej i permanentnym stresie, mamy zaburzone poczucie bezpieczeństwa, a niektóre nasze dziwne, aczkolwiek nieszkodliwe zachowania się spotęgowały. Mika Orr, reżyserka i córka psychiatry, zestawiając wypowiedzi anonimowych osób o swoim życiu z opisami zaburzeń psychicznych w DSM (Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych) – biblii psychiatrii, z humorem kwestionuje nasze pojęcie normalności w 7-odcinkowej serii dokumentalnej „#AmINormal”. Co jest normalne a co nie w kwestii libido, związków na odległość, ADHD u starszych osób, PMS, zbieractwa, nieśmiałości czy bezsenności u dzieci? Wniosek jest jeden – czy nie jest trochę tak, że wszyscy jesteśmy normalni, dopóki nie przeczytamy DSM?

Jak zwiększyć libido? Czy po znalezieniu idealnego partnera seks zawsze jest cudowny? Kobiety są zgodne: pożądanie przychodzi i odchodzi i jest to całkowicie normalne! Dopóki nie przeczytały w DSM o „zaburzeniu popędu seksualnego u kobiet”, czyli o zmniejszonej ochocie na seks… A czy istnieje coś takiego jak “normalne libido u kobiet”?

Związki na odległość – czy można mówić o uzależnieniu od Internetu, skoro połowa naszego życia toczy się teraz online? Niektóre pary poznały się i kontynuują swój związek w sieci. Myśleli, że spędzanie 7 godzin lub więcej w smartfonie każdego dnia jest normalne… dopóki nie usłyszeli, że DSM opisuje ich zachowanie jako uzależnienie. Ale od czego? Od internetu czy od miłości?

Babcia i dziadek mają ADHD? – seniorzy są gadatliwi, cały czas o czymś zapominają, coś gubią, czegoś szukają i nudzą się od czasu przejścia na emeryturę. “Starzeją się, to normalne”. Cóż, DSM widzi to inaczej i niedawno zdiagnozowano ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) również u dziadków.

Jak przetrwać okres? – macica to cudowna maszyna zdolna do tworzenia ludzi. Niesie to jednak za sobą pewne skutki uboczne – przedmiesiączkowe wahania nastroju. Wydawało się to całkiem normalne, ale okazuje się, że DSM oprócz zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) wymienia teraz inną i cięższą formę zaburzenia: przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD)…

Podoba Ci się moja kolekcja? – ludzie zbierają kamienie, lalki, topory, kości zwierząt lub cokolwiek związanego z Gwiezdnymi Wojnami… i mają partnerów, którzy z nimi mieszkają! W rzeczywistości myśleli, że są całkowicie normalni, dopóki nie przeczytali nowego wpisu z DMS, który wymienia nadmierne gromadzenie przedmiotów jako zaburzenie zwane syllogomanią!

Jak flirtować, gdy jesteś nieśmiały? – nieśmiałym osobom trudno komunikować się z innymi, jąkają się i/lub rumienią ze strachu przed odrzuceniem. Zachowania te są dla nich zupełnie normalne, jednak DSM postrzega je jako objaw fobii społecznej.

Mamo, nie mogę spać! – mają od 5 do 7 lat, a ich sny są pełne potworów, wiedźm i innych okropności… Czy to zwykłe koszmary lub szeroko rozpowszechnione zaburzenia, jak sugeruje DSM? Czy powinno się diagnozować dzieci w tak młodym wieku?

Seria „#AmINormal – co oznacza „normalny?” jest dostępna za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/097373-008-A/aminormal/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *