Aneta Sulwińska „Superbohaterką Wysokich Obcasów 2019”, a Olga Tokarczuk „Superbohaterką Dekady”

„Wysokie Obcasy” po raz piąty przyznały tytuł „Superbohaterki”. Decyzją kapituły plebiscytu została nią Aneta Sulwińska – była dyrektorka szkoły w Błaszkach, matka homoseksualnego syna, wspierająca społeczność LGBT+. Superbohaterką czytelniczek i czytelników została natomiast Weronika Nawara – pielęgniarka, autorka książki „W czepku urodzone”. Dodatkowo w tym roku po raz pierwszy przyznano honorową nagrodę „Superbohaterki Dekady” dla Olgi Tokarczuk w podziękowaniu za jej myśli i słowa, czułość i wrażliwość. Nagrody zostały przyznane podczas wyjątkowej, multimedialnej gali, która odbyła się online 2 czerwca br.

 

 

Laureatką nagrody głównej w plebiscycie „Superbohaterka Wysokich Obcasów 2019” została Aneta Sulwińska – była dyrektorka szkoły podstawowej w Błaszkach, matka homoseksualnego syna, wspierająca i broniąca społeczność LGBT+ w małej miejscowości. – (…) Pani Aneto, dziękujemy za niezwykłą lekcję nadziei, że można nie dać się zniszczyć, skorumpować, złamać. Dała Pani wsparcie synowi, a wzmocniła miliony ludzi. Nawet Pani sobie nie wyobraża jak bardzo jesteśmy Pani wdzięczni– mówiła na gali wręczenia nagród Aleksandra Klich-Siewiorek, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”.

Laureatkę tytułu „Superbohaterka Wysokich Obcasów 2019” wyłoniła specjalnie powołana kapituła w składzie: redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” Aleksandra Klich-Siewiorek, prezes Agory Bartosz Hojka, wydawczyni „Wysokich Obcasów” Joanna Mosiej-Sitek, dyrektor wydawniczy „Gazety Wyborczej” Jerzy Wójcik, redaktorka naczelna magazynu „Wysokie Obcasy Extra” Ewa Wieczorek, reżyser Borys Lankosz, dziennikarka Dorota Warakomska, pisarka Krystyna Kofta, prawniczka i wykładowczyni prof. Monika Płatek oraz założycielka i prezeska Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk.

Oprócz statuetki „Superbohaterki 2019” zwyciężczyni otrzymała także nagrodę pieniężną od redakcji „Wysokich Obcasów” oraz pelerynę wykonaną i zaprojektowaną przez Magdalenę Pupczyk.

Nagrodę czytelników i czytelniczek otrzymała natomiast Weronika Nawara – pielęgniarka, autorka książki „W czepku urodzone”. Nominowana była za obalanie stereotypów i dowartościowywanie zawodu pielęgniarki; za uparte powtarzanie: „Siostromoże mówić do mnie tylko brat”.

W trakcie wtorkowej gali po raz pierwszy została przyznana specjalna nagroda „Superbohaterki Dekady” – dla noblistki Olgi Tokarczuk za jej myśli i słowa, czułość i wrażliwość, które nam daje, a których tak bardzo w dzisiejszym świecie potrzebujemy. – Nie bójmy się – mówi do nas. „Lękowi trzeba przeciwstawić to, co czyni nas istotami prawdziwie ludzkimi – to głęboka solidarność z drugim człowiekiem”. Skrzywdzonym, słabym, wykluczanym. W jednej ze szwedzkich gazet, gdy kończył się tzw. tydzień noblowski, napisano: „Potrzebowaliśmy takiej noblistki. Jeśli ktoś ma pomóc w ocaleniu świata, który znamy i który jest nam bliski, to taką osobą jest właśnie Olga Tokarczuk”. Powinniśmy jej niezwykle uważnie słuchać – mówiła w laudacji Aleksandra Klich-Siewiorek.

Dodatkowo firma Sesderma, jeden z partnerów akcji, przyznała nagrodę specjalną żeglarce Joannie Pajkowskiej, która w 2019 roku jako pierwsza Polka samotnie i bez zawijania do portów opłynęła jachtem żaglowym świat.

Finał plebiscytu „Superbohaterka Wysokich Obcasów 2019” można było obejrzeć 2 czerwca na facebookowym profilu „Wysokich Obcasów”i „Gazety Wyborczej”, a także w serwisach: Wysokieobcasy.pl oraz  Gazeta.pl i Wyborcza.pl. Nagranie gali można obejrzeć tutaj.

Prowadzący wydarzenie – Kamila Kalińczak i Michał Nogaś połączyli się online z nowoczesnego, multimedialnego studia ze wszystkimi nominowanymi. Specjalną niespodzianką wieczoru był występ Ani Rusowicz z zespołem.

W 5. edycji plebiscytu „Superbohaterka Wysokich Obcasów” redakcja sobotniego magazynu „Gazety Wyborczej” nominowała 12 niezwykłych kobiet, które w 2019 roku były bohaterkami artykułów opublikowanych na łamach magazynu. W gronie wyróżnionych znalazły się kobiety znane zarówno szerszej publiczności, jak i lokalnie. Wśród nich były: aktorka i założycielka Fundacji Siła Kobiety Weronika Rosati, dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska, aktywistka ekologiczna Jadwiga Klata, żeglarka Joanna Pajkowska oraz jedyna w Polsce trenerka z licencją UEFA Pro, piłkarka i trenerka juniorek Nina Patalon. Sylwetki wszystkich nominowanych bohaterek można znaleźć na Wysokieobcasy.pl/superbohaterka.

Fot. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *