MediaTVPZapowiedzi TV

„Będziemy mieszkać razem” w TVP VOD

W drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę Telewizja Polska zaprasza na serial pt. „Będziemy mieszkać razem” przedstawiający losy Polaków i Ukraińców w pierwszych miesiącach wojny. Serial wyreżyserowali Anna Maliszewska i Tadeusz Łysiak, a w rolach głównych zagrają – Lena Góra, Oksana Cherkashyna, Aleksandra Konieczna i Mikołaj Roznerski. Pierwszy odcinek dostępny w TVP VOD od 23 lutego.

 

Po wybuchu wojny Polskę ogarnęła niezwykła fala solidarności – każdy, kto mógł, starał się pomóc. Ukraińców, których z domów w ojczyźnie wypędziła wojna, przyjęli w swoich domach Polacy. Otworzyli swoje serca dla uchodźców, których życie legło w gruzach. Twórcy serialu starali się znaleźć odpowiedź na pytanie – czy jeżeli ktoś uciekając przed wojną, zapuka do twojego domu, będziesz umiał i chciał go do niego zaprosić? Komediodramat „Będziemy mieszkać razem” to historia Basi i Tadeusza, polskiego małżeństwa przeżywającego kryzys, mieszkającego w ogromnym domu Magdy Lipińskiej, matki Tadeusza. Magda jest apodyktyczną teściową, która dąży do ideału zarówno w biznesie, jak i w sprawach rodzinnych. Za sprawą Basi i Tadeusza do domu Magdy przybywają uchodźcy, dwie Ukrainki – Anna i mała Waria, co wywraca świat bohaterki do góry nogami. Wbrew sobie przyjmuje je do domu, mając głównie na uwadze to, co pomyślą inni. Wspólne życie powoduje liczne komediowe, ale też wzruszające sytuacje. Przybycie Anny i Warii początkowo pogłębia kryzys, doprowadza do rozejścia się młodych małżonków, ale w ostatecznym rozrachunku ratuje związek Basi i Tadeusza. Z jednej strony poznajemy „królestwo Magdy”, z drugiej zaś świat ośrodka dla uchodźców, który Basia buduje z pomocą Gintera, Szwajcara z polskimi korzeniami.

Serial wyreżyserowali Anna Maliszewska, znana z serialu „Infamia” i filmu „Tata” oraz Tadeusz Łysiak, reżyser nominowanego do Oscara filmu „Sukienka”. Scenariusz napisali Alina Semerjakowa, Robert Mąka, Bartosz Blaschke i Renata Frydrych, za zdjęcia odpowiadał Dominik Danilczyk, za scenografię Agnieszka Bartold, za kostiumy Anna Męczyńska i Jacek Mozolewski, za charakteryzację Agnieszka Sasim, a muzykę skomponował Wojciech Urbański.

W obsadzie znalazły się dwie świetne aktorki – Polka, Lena Góra (Basia) oraz Ukrainka, Oksana Cherkashyna (Anna, która uciekła z małą siostrzenicą z Charkowa). Lena Góra otrzymała Złote Lwy na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Imago”), a Oksana Cherkashyna podczas ukraińskich Oscarów w 2023 roku otrzymała nagrodę Złotej Dzygi za rolę w filmie „Klondike”, ukraińskim kandydacie do Oscara.

W pozostałych rolach widzowie zobaczą: Aleksandrę Konieczną (Magda), Bronisława Wrocławskiego (Piotr), Mikołaja Roznerskiego (Tadeusz), Zlatę Kardash (7-letnia Waria), Petera Pośniaka (Ginter), Artura Dziurmana (Jerzy).

Pierwszy odcinek serialu „Będziemy mieszkać razem” pojawi się w TVP VOD już 23 lutego, a od 8 marca zaplanowano emisję w TVP1. Producentem jest Telewizja Polska, producentem realizującym – Tadeusz Lampka, MTL Maxfilm.

foto. TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *