MediaTVPZapowiedzi TV

Programy dokumentalne w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie w TVP Polonia

W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie TVP Polonia wyemituje filmy dokumentalne, reportaże oraz specjalne wydania magazynów polonijnych. Widzowie zobaczą m.in. „Naznaczonych wojną”, reportaż Grażyny Orłowskiej-Sondej, poświęcony walczącym o wolność ukraińskim żołnierzom.

 

W czwartek, 22 lutego o godz. 22:15 TVP Polonia pokaże film dokumentalny „Bucza ‘22”, poświęcony wydarzeniom w Buczy, gdzie w marcu 2022 roku doszło do zbrodni wojennej. Film opowiada historię rodziny Czikmarowów, która w obawie o życie uciekła z Donbasu i osiedliła się w Buczy. W dniu, w którym Bucza znalazła się pod pełną kontrolą wojsk rosyjskich rodzina postanowiła uciec z miasta. Podczas ucieczki samochody, którymi jechali, zostały ostrzelane. Zginęły dzieci, Matwiej i Klim oraz ich matka Margarita. Film opowiada o poszukiwaniach i identyfikacji odpowiedzialnych za ten mord rosyjskich wojskowych i jednostek bojowych, a także o nieudanych próbach ukrycia zbrodni wojennych przez Rosjan.

W sobotę, 24 lutego o godz. 19:05 TVP Polonia pokaże reportaż Grażyny Orłowskiej-Sondej, „Naznaczeni wojną”, opowiadający o walczących ukraińskich żołnierzach, kapelanach czy polskich wolontariuszach. „Naznaczeni wojną” to opowieść o utracie najbliższych, domu i własnej tożsamości, ale również to historia o nadziei i sile wspólnoty. Reportaż powstawał podczas ostrzałów i ataków wojsk rosyjskich. Nie jesteśmy dziennikarzami wojennymi, ale do przyfrontowej strefy docieraliśmy wiele razy. Na początku z „duszą na ramieniu”, a potem za każdym następnym razem, coraz pewniej. To jest również nasza wojna, bo nie można nagle zapomnieć o znajomych i przyjaciołach, z których wielu walczy na froncie, ale też wielu nie potrafi radzić sobie w nowej okrutnej rzeczywistości mówi Grażyna Orłowska-Sondej. Kiedy docieramy do zbombardowanych wsi w okolicach Iziuma, Chersonia czy Słowiańska, wszyscy tam traktują nas jak transport humanitarny, na który czekali już wiele dni. I zawsze coś mamy, bo z pustymi rękami na wojnę jechać nie wolno” – podkreśla Orłowska-Sondej.

Sprawom Ukrainy poświęcone będą również magazyny TVP Polonia: „Wilnoteka”, 22 lutego o godz. 18:15 i 29 lutego o godz. 19:10; „Wschód”, 22 lutego o godz. 17:55 i 29 lutego o godz. 18:50; „Studio Lwów”, 27 lutego o godz. 19:10; „Nad Niemnem”, 27 lutego o godz. 18:50.

foto. TVP Polonia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *