Zapowiedzi TV

Blok programowy „Dinozaury pod lupą” na kanale National Geographic (wideo)

Zapnijcie pasy – cofamy się w czasie o ponad 65 milionów lat. National Geographic zabierze nas w niezwykłą podróż do czasów, gdy na Ziemi rządziły wielkie gady. Znamy je tylko ze skamielin w muzeach i z hollywoodzkich superprodukcji. Jednak naukowcom czasem fragment kości wystarczy, by prześledzić całą historię życia dinozaura.
 
W bloku programowym „Dinozaury pod lupą” zobaczymy, jak przebiega rekonstrukcja i… dekonstrukcja tych olbrzymich potworów. Poznamy klasyczne i nieco bardziej fantazyjne metody pracy paleontologów. Może być groźnie, ale czy oprzesz się ciekawości?
Dinozaury pod lupą” to blok filmów, w których na wiele nietypowych sposobów przyjrzymy się tym fascynującym kręgowcom. Wieczorem 20 lutego szczególnie bacznym obserwacjom poddane zostanie otoczenie tyranozaura. Poznamy jego mało popularnego kuzyna – nanotyrana. Dowiemy się także, czy to prawda, że T.Rex był największym drapieżnikiem chodzącym po Ziemi. Na koniec zaś weźmiemy udział w bezprecedensowym przedsięwzięciu – sekcji zwłok tyranozaura.
Bestia – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 21:00
Jak nazywał się największy drapieżnik na świecie? Z pewnością na myśl od razu nasuwa się tyranozaur. Badania potwierdziły jednak, że największy T.Rex mierzył 12,3 m od czubka nosa do końca ogona. Tymczasem paleontolodzy wyliczyli, że dorosły spinozaur miał nawet 15 m długości. Wiemy o nim od początku XX wieku, gdy niemiecki paleontolog Ernst Stromer odnalazł jego skamieniałości. To cenne odkrycie nie przetrwało niestety II wojny światowej, ale w 2005 r. badacze ponownie natrafili na czaszkę tego wielkiego drapieżnika. Na temat spinozaura wciąż istnieje wiele pytań bez odpowiedzi, choćby do czego służył jego grzbietowy żagiel. Podobnymi zagadkami zajmą się Paul Sereno i Nizar Ibrahim, którzy podjęli próbę rekonstrukcji tego największego lądowego drapieżnika.
 

 
Śmiertelne starcie dinozaurów – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 22:00
Niezwykłe znalezisko w postaci szczątków dwóch walczących ze sobą dinozaurów podważyło dotychczasową wiedzę paleontologów na temat tyranozaura. Jednym z zastygłych w morderczym uścisku potworów był triceratops, natomiast drugi przypominał młodego tyranozaura. Nie wszystko jednak pasowało badaczom. W dokumencie „Śmiertelne starcie dinozaurów” naukowcy stworzą wirtualny obraz nieznanej nikomu dotychczas bestii – nanotyrana z rodziny Tyrannosaurus.
 

 
Autopsja tyranozaura – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 23:00 
„Dowiedzmy się, jak umarł, a dowiemy się, jak żył” – to założenie towarzyszy wielu autopsjom. Podobnie jest i w tym przypadku, choć trudno tu mówić o typowej operacji. Ilu naukowców na świecie może bowiem powiedzieć, że przeprowadzało sekcję zwłok… tyranozaura? Eksperci zbudowali model odwzorowujący anatomię T.Rexa, a teraz go pokroją. Czego dowiedzą się z tego niecodziennego badania?
 

 
Blok programowy „Dinozaury pod lupą” – emisja we wtorek 20 lutego od godz. 21:00 na National Geographic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *