MediaZapowiedzi TV

„Bohaterowie Morza Śródziemnego” na kanale National Geographic

W ciągu ostatnich 60 lat Morze Śródziemne uległo ogromnym przemianom. Niestety, na gorsze. Wskutek działań człowieka, jeden z najbogatszych morskich ekosystemów zamienił się w jeden z najbardziej zagrożonych. Manu San Felix, hiszpański fotograf podwodny, który znaczną część życia poświęcił podwodnym badaniom i obserwacjom, postawił sobie za cel walkę o ratowanie rzadkich i bezcennych dla ekosystemu gatunków, dla których Morze Śródziemne jest domem. W najnowszym programie przedstawia ludzi, którzy stali się jego sojusznikami w tej misji. Czy wspólnie znajdą sposób, by zapobiec katastrofie ekologicznej?

 

 

Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca – te nazwy pojawiają się w katalogach każdego biura podróży. Kojarzą się z błogim wypoczynkiem, pięknymi plażami, wspaniałą hiszpańską kuchnią i kąpielami w ciepłym Morzu Śródziemnym. Jednak ta rajska wizja okazuje się nieprawdziwa, gdy lepiej przyjrzymy się tamtejszym wybrzeżom oraz morskim głębinom. Fotograf Manu San Felix ogląda je z bardzo bliska od 30 lat. Jako odkrywca National Geographic, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą nie tylko z widzami kanału i czytelnikami magazynu, ale także z międzynarodowymi instytucjami. Był autorem raportu, dzięki któremu pierwszy obszar na Morzu Śródziemnym został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli więc ktoś potrafi ocenić zmiany, jakie zachodzą w Morzu Śródziemnym na przestrzeni lat, to jest to właśnie Manu San Felix. Niestety, jego spostrzeżenia nie napawają optymizmem – morze pełne jest śmieci i ścieków, przez co fauna i flora wymierają w zastraszającym tempie.

Na szczęście Manu jest człowiekiem czynu i nie zamierza spokojnie patrzeć na ten dramatyczny proces. Fotograf opuszcza wyspę Formentera, na której mieszka i wyrusza w podróż po hiszpańskim wybrzeżu, by pokazać światu, że czas działać.   Podczas tej wyprawy spotka na swej drodze wielu sprzymierzeńców, którym leży na sercu ochrona cennych ekosystemów. Wśród nich – postaci całkiem dobrze znane, jak Pierre Yves Cousteau, syn słynnego badacza mórz – Jacquesa Cousteau – który po ojcu odziedziczył miłość do morskiej toni i wielką troskę o środowisko naturalne. Wspólnie odwiedzą park przyrody Ses Salines – podmorski raj zlokalizowany między Ibizą i Formenterą. Choć jest to obszar chroniony i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w wielu miejscach dno morskie jest tu już całkowicie wyjałowione ze względu na niekontrolowane odprowadzanie ścieków.

Na swej drodze Manu spotka także uznanych ekspertów w dziedzinie ochrony mórz i oceanów, z którymi będzie próbował znaleźć rozwiązanie problemów narastających na obszarze Morza Śródziemnego. Posłucha także ludzi, którzy na co dzień są świadkami degradacji hiszpańskich wybrzeży, m.in. rybaka z Costa Brava, który opowie, jak ten rejon wyglądał 60 lat temu, kiedy nazwa „Dzikie Wybrzeże” o wiele lepiej oddawała jego charakter.  Choć “Bohaterowie Morza Śródziemnego” to film, który może przerażać, niesie on także dużą dawkę nadziei.

“Morze należy do nas wszystkich. Musimy wyeliminować jego zanieczyszczenie i przywrócić w nim życie. Nie zamierzam się poddać. Wszyscy możemy się przyczynić do tego, by to się udało, ale musimy działać – teraz albo nigdy.”mówi Manu San Félix .

„Bohaterowie Morza Śródziemnego” – premiera we wtorek 20 sierpnia o godz. 23:00 na kanale National Geographic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *