Prasa - Ksiązka

„Brexit z bliska” – nowy redakcyjny projekt „Gazety Wyborczej”

12 stycznia br. na łamach „Magazynu Świątecznego” ukaże się pierwszy artykuł z nowego cyklu „Gazety Wyborczej” pt. „Brexit z bliska”. Autorem tekstów oraz materiałów wideo dostępnych na Wyborcza.pl będzie Stanisław Skarżyński, pełniący w projekcie rolę korespondenta „Gazety Wyborczej” w Wielkiej Brytanii.

Tematem przewodnim nowego projektu „Gazety Wyborczej” jest wielowątkowy proces wychodzenia Zjednoczonego Królestwa ze struktur Unii Europejskiej, którego finał zaplanowany został na 29 marca br. Artykuły publikowane w ramach cyklu – kilka razy w tygodniu na łamach papierowego wydania „Gazety Wyborczej”, a także w serwisie Wyborcza.pl – opisywać będą przygotowania do brexitu oraz jego ewentualne konsekwencje – nie tylko ich wpływ na życie polskich obywateli zamieszkujących Wyspy Brytyjskie, ale także ekonomiczne, polityczne i społeczne skutki dla całej Europy. Będą to teksty przekrojowe, analizy społeczne, reportaże, wywiady, a także materiały wideo dostępne na Wyborcza.pl.

Artykuł, który zainauguruje cykl „Brexit z bliska”, ukaże się w sobotę, 12 stycznia br. na łamach „Magazynu Świątecznego” – weekendowego dodatku „Gazety Wyborczej” i pokaże nastroje Brytyjczyków w oczekiwaniu na 29 marca.

– W kolejnych materiałach czytelnicy przeczytają o tym, jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii przygotowują się do rozwodu z Unią Europejską. Stanisław Skarżyński opisze lęki maklerów z londyńskiego City, oburzenie panujące w proeuropejskiej w Szkocji i gniew unionistów z Północnej Irlandii. Wiele jego korespondencji będzie jednak dotyczyć żyjących na Wyspach Polaków, którym brexit poważnie skomplikuje życie. Polscy emigranci w Wielkiej Brytanii to także wierni czytelnicy „Gazety Wyborczej”, chcemy oddać im głos – Bartosz Wieliński, kierownik działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” i koordynator projektu „Brexit z bliska”.

Autorem materiałów publikowanych w ramach cyklu „Brexit z bliska” będzie Stanisław Skarżyński, który od początku 2018 r. mieszka w Wielkiej Brytanii i obecnie współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. Poprzednio, od 2017 r. pracował w „Gazecie Wyborczej”, gdzie łączył obowiązki autora i redaktora, tworząc serwis „Osiem Dziewięć” oraz kierując pracami działu „Opinie”. W latach 2010-2016 Skarżyński był producentem i wydawcą wywiadów politycznych Moniki Olejnik w Radiu ZET, a w 2016 r. znalazł się w grupie dziennikarzy zakładających serwis OKO.press, w którym był zastępcą redaktora naczelnego. Wraz z Konradem Radeckim-Mikuliczem otrzymał nagrodę Grand Press 2016 w kategorii News za cykl tekstów „Afera Misiewiczowa”. 

Na łamach „Gazety Wyborczej” tematem brexitu zajmują się również dziennikarze działu zagranicznego, którzy na bieżąco piszą o aktualnych wydarzeniach ze świata. Natomiast w okresie ewentualnego wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze struktur Unii Europejskiej dziennikarz Maciej Czarnecki będzie przekazywać najświeższe wiadomości prosto z Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *