Technologia - Promocje

Canon wprowadza cztery produkty do filmowania zdalnego

Canon Europe ogłosił wprowadzenie na rynek nowego systemu kamer zdalnych, obejmującego trzy nowe kamery PTZ (pan-tilt-zoom) – CR-N500, CR-N300 i CR-X500 – oraz kontroler RC-IP100. Premiera ta jest odpowiedzią na szybko rosnące zapotrzebowanie na mniejsze i zarazem bardziej wydajne metody produkcji treści wideo. W ciągu minionych 12 miesięcy segment wideo rósł wykładniczo. Wolumen transmisji internetowych odnotował 45-procentowy wzrost w okresie od marca do kwietnia ubiegłego rokui.

 

Kamery PTZ CR-N500, CR-N300 do użytku w pomieszczeniach oraz kamera zewnętrzna CR-X500 łączą w sobie zaawansowane technologie obrazowania oraz technologie sieciowe Canon, oferując wysokiej jakości wideo 4K UHD kompatybilne z różnymi protokołami IP, w tym niedawno opracowanym protokołem XC, pozwalającym na łatwą i efektywną produkcję zdalną. Wraz ze kontrolerem sprzętowym RC-IP100 i aplikacją do zdalnego sterowania kamerą nowy protokół XC umożliwia kompatybilnym produktom wideo Canon pracę w systemie produkcji zdalnej. W efekcie twórcy treści na wszystkich poziomach zaawansowania są w stanie dostosować ten system do swych potrzeb. Canon niebawem udostępni nowe oprogramowanie sprzętowe, które zapewni zgodność kamer z serii Cinema EOS z nowym systemem produkcji zdalnej. W ten sposób kształtuje się elastyczna, kompleksowa oferta, która spełnia różnorodne wymagania rynku produkcji zdalnej.

Szeroka kompatybilność IP

Łącząc technologię wideo i sieciową Canon w jedno spójne rozwiązanie, modele CR-N500 i CR-N300 umożliwiają streaming i obsługę przez Internet, pozwalając uzyskać wysokiej jakości wideo na żywo. Obie kamery obsługują liczne protokoły, takie jak RTMP/RTMPS, NDI|HXi, RTP/RTSP oraz niedawno opracowany protokół XC (standard w kamerach Canon), co umożliwia przesyłanie strumieniowe bezpośrednio do wybranej sieci dostarczania treści. To z kolei sprawia, że proces produkcji wideo staje się wydajniejszy. W celu dalszego usprawnienia pracy CR-N500 wykorzystuje tryby Canon Log 3 i Wide DR, oferując optymalne rezultaty HDR zarówno dla treści transmitowanych na żywo, jak i tych nagranych, przeznaczonych do postprodukcji. Zespoły produkcyjne mogą polegać na na kamerze CR-X500 nawet podczas filmowania w plenerze. CR-X500 wyposażono w wytrzymałą obudowę o klasie ochrony przed wodą i pyłem IP55, możliwość zdalnego sterowania poprzez komunikację szeregową oraz wbudowaną wycieraczkę. Mżawka czy deszcz nie przeszkadzają teraz tworzyć treści, które wyglądają doskonale.

Nowe kamery PTZ zaprojektowano w taki sposób, łatwo wpasowywać się w istniejące schematy pracy – oferują szereg popularnych opcji łączności. Zarówno CR-N500, jak i CR-N300 gwarantują ogromną elastyczność i wspierają szeroką gamę zastosowań dzięki Power over Ethernet (PoE+), HDMI, 3G-SDI. CR-N300 posiada dodatkowy port USB. Dzięki swojej doskonałej jakości obrazu i integracji z istniejącymi schematami pracy CR-X500 wykorzystuje wysokiej jakości połączenie 12G-SDI, co pozwala uzyskać jakość 4K UHD do 60P za pomocą jednego kabla.

Doskonała jakość obrazu

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na materiały 4K, wszystkie nowe kamery PTZ wykorzystują zaawansowaną technologię obrazowania Canon, zapewniającą jakość odpowiadającą produktom wideo z profesjonalnej gamy Canon. CR-N500 i CR-N300 korzystają z mocy procesora DIGIC DV6, pozwalającego uzyskać doskonałą jakość 4K UHD 30P przy 4:2:2 10bit. Z kolei CR-X500 korzysta z procesora Dual DIGIC DV6, co pozwala jej nagrywać w jakości 4K UHD 60p, również przy 4:2:2 10bit. Modele CR-N500 i CR-X500 wyposażono dodatkowo w matrycę CMOS Type 1.0, która zapewnia nieskazitelny obraz o telewizyjnej jakości. Uznany w branży system automatycznej regulacji ostrości Dual Pixel CMOS AF firmy Canon zapewnia dokładne i szybkie ustawianie ostrości, które czasem może sprawiać szczególną trudność w produkcji 4K. CR-N300 wykorzystuje matrycę CMOS 1/2,3 cala oraz uznany system automatycznego ustawiania ostrości Hybrid Auto Focus, który odpowiada za ostre i szybkie ostrzenie na obiektach nawet przy słabym oświetleniu. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku streamingu w warunkach otoczenia takich jak sala wykładowa.

Dzięki wiodącej w branży technologii optycznej Canon każdy z tych modeli zachowuje rozdzielczość optyczną 4K w całym zakresie ogniskowych, pomagając twórcom zmniejszać dystans między obiektem a widzami. CR-N500 i CR-X500 posiadają 15-krotny zoom optyczny, zaś CR-N300 – 20-krotny. Wszystkie kamery dysponują stabilizacją obrazu, gwarantującą płynne, pozbawione drgań obrazy w zakresie od od szerokiego kąta po zbliżenie. Model CR-X500 ma również dodatkowy 30-krotny zaawansowany zoom, dostępny w przypadku nagrywania w rozdzielczości Full HD – doskonały na potrzeby wąskich, przybliżonych ujęć oddalonych obiektów.

Łatwe acz precyzyjne sterowanie

CR-N500 i CR-N300 mają możliwość precyzyjnego sterowania dzięki mechanizmowi obrotowo-uchylnemu, który porusza się w krokach 0,1°/sek., oferując w efekcie płynną obsługę przy różnych prędkościach i możliwość uchwycenia idealnego ujęcia w każdej sytuacji. Uniwersalne kamery PTZ do użytku w pomieszczeniach CR-N500 i CR-N300 są zgodne z kontrolerem RC-IP100 i aplikacją do zdalnego sterowania kamerą via IP, a także wybranymi kontrolerami innych producentów – to zapewnia łatwą integrację z istniejącymi konfiguracjami. CR-X500 jest również kompatybilny z kontrolerem RC-IP100 poprzez połączenie szeregowe.

Kontroler sprzętowy RC-IP100 może sterować jednocześnie 100 kamerami PTZ z poziomu jednego operatora. Oferując lepszą kontrolę nad wieloma ustawieniami (w tym również ostrością, balansem bieli i czasem otwarcia migawki), jest również wyposażony w wielofunkcyjny joystick i profesjonalne pokrętło zoomu. Te rozwiązania odpowiadają za płynny ruch kamery i płynne przechodzenie między szerokim kątem a tele. Takie wielofunkcyjne sterowanie ułatwia obsługę i pozwala uzyskać profesjonalne rezultaty. Zarówno RC-IP100, jak i aplikacja do zdalnego sterowania kamerą mogą sterować kamerą w zakresie nawet 100 predefiniowanych ustawień, jak również poprzez funkcję śledzenia, pozwalającą na wstępne określenie 10 ruchów kamery podczas próby. Później wystarczy tylko jedno naciśnięcie przycisku, by uruchomić całą taką sekwencję.

Dwa nowe kontrolery PTZ firmy Canon dopasowane są do każdego budżetu i schematu pracy. Bezpłatna aplikacja do zdalnego sterowania kamerą to oprogramowanie dla komputerów i tabletówi, które umożliwia sterowanie nawet 20 kamerami PTZ, z których nawet 9 można wyświetlać jako podgląd w interfejsie użytkownika. Sterowanie programowe umożliwia precyzyjne dostrojenie ustawień obrazu kamery (przysłona, balans bieli i wzmocnienie) za pośrednictwem klawiatury laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *