MediaPolecane

CBS i Viacom łączą siły

Amerykańskie firmy medialne CBS i Viacom ogłosiły we wtorek fuzję w celu umocnienia swojej pozycji, biorąc udział w powstańczej transmisji Netflix i stawić czoła utracie widzów „obcinających sznur ”.

 

 

Umowa, która zjednoczy parę po ponad dekadzie od siebie i utworzy nową firmę o wartości około 30 miliardów dolarów, łączy MTV Viacom, Nickelodeon, Comedy Central oraz studio filmowe i telewizyjne Paramount z siecią transmisji CBS i kanałem subskrypcji Showtime.

Umowa oznacza zwycięstwo Shari Redstone – córki magnata medialnego Sumnera Redstone’a, który podzielił CBS i Viacom w 2006 roku – i ustanawia ją jako główną siłę w zdominowanym przez mężczyzn Hollywood. Według Wall Street Journal Redstone naciskał na fuzję od kilku lat i oczekuje się, że zostanie nazwany na stanowisko prezesa zarządu nowej spółki.

Viacom i CBS zmagają się od czasu rozłamu, rozdarty przez rodzinne sprzeczki i skandal. Były dyrektor naczelny CBS, Les Moonves, był jednym z czołowych przedstawicieli branży rozrywkowej, gdy jego kariera uległa pogorszeniu w związku z zarzutami o niewłaściwe zachowanie seksualne #MeToo.

Po pięciu miesiącach poza dochodzeniem zarząd stwierdził, że Moonves nie otrzyma pakietu odprawy w wysokości 120 milionów dolarów. Stwierdził, że Moonves naruszył politykę firmy i nie współpracował przy dochodzeniu w sprawie zarzutów.

W porównaniu do Disneya, który niedawno kupił aktywa Ruperta Murdocha 21st Century Fox i wkrótce uruchomi usługę przesyłania strumieniowego, Disney + i Netflix, z 151 milionami globalnych subskrybentów, CBSViacom nadal będzie stosunkowo niewielkim graczem. Mimo to oczekuje się, że połączona firma będzie miała większy wpływ na reklamodawców i dostawców usług kablowych.

„Moim zdaniem sprowadza się to do ambicji kierownictwa na przyszłość”powiedział w poniedziałek analityk Michael Nathanson.

„Mają razem wystarczającą ilość środków, aby utrzymać ambicje CBS dotyczące dotarcia do 25 milionów bezpośrednich abonentów do 2022 roku. Jeśli mają większy cel niż ten, prawdopodobnie będą musieli zwiększać inne aktywa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *