„Czapa, czyli śmierć na raty” premiera w Teatrze Telewizji

 6 maja o godz. 21.00 Teatr Telewizji zaprasza widzów na tragikomedię w reż. Zbigniewa Lesienia, pt. „Czapa, czyli śmierć na raty”. W spektaklu zobaczymy m.in.: Cezarego Pazurę, Michała Lesienia – Głowackiego, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego.

 

„Czapa, czyli śmierć na raty” to kameralny utwór, który sam autor w podtytule określił jako „dramat wisielczy w dwóch aktach” rozgrywa się w celi śmierci. Dwóch wielokrotnych morderców czeka na zatwierdzenie „czapy”. Zgodnie z procedurą od orzeczenia kary do jej wykonania musi upłynąć czas określony przepisami. Skazani wpadają na pomysł ustawicznego przesuwania terminu egzekucji. Dobrowolnie przyznają się do nieujawnionych jeszcze zbrodni, co pociąga za sobą konieczność wdrożenia nowego śledztwa.

Ta historia skazańców zręcznie balansuje miedzy żartem, absurdem i opowieścią z dreszczykiem, by w finale przemienić się w studium strachu. Tragikomedia Krasińskiego jest paraboliczną przypowieścią o postawach ludzkich w sytuacji ostatecznej. Sztuka napisana w połowie lat 60. ubiegłego wieku, w szczególny sposób uwiarygodnia doświadczenie biograficzne autora, ofiary stalinowskiego aparatu represji, skazanego za domniemane szpiegostwo na karę kilkunastu lat wiezienia.

Zbigniew Lesień przygotowując „Czapę” specjalnie dla Teatru Telewizji chce zachować główne założenia inscenizacyjne tekstu. Czas akcji pozostaje nieokreślony, natomiast koloryt więzienny – jak najbardziej realny. Dlatego zdjęcia zrealizowano w przestrzeni naturalnej, przypominającej typową architekturę więzienną.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria – Zbigniew Lesień

Zdjęcia – Waldemar Szmidt

Scenografia – Arkadiusz Kośmider

Montaż – Tomasz Stefański

Obsada: Cezary Pazura (Kuźma), Michał Lesień – Głowacki (Oleś), Piotr Fronczewski (Skazaniec), Andrzej Grabowski (Strażnik I), Hubert Zduniak (Strażnik II)

„Czapa, czyli śmierć na raty” 6 maja o godz. 21.00 w TVP1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *