Czerwiec na kanałach z portfolio BBC Studios

Czerwiec 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

Ostatnie tango w Halifaksie
Od soboty 20 czerwca, godz. 22:30
Sezon 5 (4 odcinki)

Piąty sezon nagrodzonego nagrodą BAFTA komediodramatu o sile miłości. Alan i Celia, których
w dzieciństwie łączyło coś więcej niż tylko przyjaźń, odnaleźli się po 60 latach rozłąki i ich miłość rozkwitła na nowo. Po siedemdziesiątce wzięli ślub i zamieszkali w pięknym domu otoczonym malowniczymi krajobrazami.

Codzienność jednak okazała się mniej sielska. Małżonkowie nie mają dla siebie wiele czasu, a różnice polityczne rodzą między nimi napięcia. Ponadto nowa praca Alana okazuje się większym wyzwaniem niż oboje się spodziewali. Tymczasem córka Celii, Caroline zostaje uwikłana w dziwną relację w pracy, a brat Alana postanowił nagle powrócić
z Nowej Zelandii. Okazuje się, że planuje zostać na dłużej.

Incydent w Kettering
Od środy 3 czerwc:30a, godz. 22

Sezon 1 (8 odcinków)

Trzymający w napięciu thriller o losach kobiety pragnącej poznać prawdę o swojej przeszłości. Doktor Anna Macy była dzieckiem, gdy jej przyjaciółka Gillian zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Dziewczynki bawiły się w lesie na skraju miasteczka, gdy zobaczyły dziwne światła, którym towarzyszyły niepokojące dźwięki. Kilka godzin później odnaleziono tylko Annę.

Po piętnastu latach główna bohaterka powraca do rodzinnego miasta i przekonuje się, że wśród społeczności nadal żywe są wspomnienia dotyczące pamiętnego dnia, krążą teorie sugerujące porwanie przez kosmitów oraz podejrzenia, że to Anna zabiła swoją przyjaciółkę.
Gdy nagle znika 17-letnia Chloe Holloway, Anna czuje, że za wszelką cenę musi dowiedzieć się, co przed laty stało się z Gillian.

Serial zrealizowany na Tasmanii – skąpanym w świetle zorzy polarnej przepięknym i tajemniczym zakątku na końcu świata.

Z Lark Rise do Candleford
Od wtorku 2 czerwca, godz. 22:30
Sezon 2 (12 odcinków)

Kolejny sezon ciepło przyjętego przez krytyków serialu kostiumowego, którego akcja osadzona została w angielskim hrabstwie Oxfordshire w latach 90. XIX wieku. Będąca adaptacją powieści Flory Thomson produkcja stanowi swoisty hołd złożony wiejskim zakątkom Anglii pełnym sielskiego klimatu. Nie brak tu także dowcipu, romansu oraz mądrości życiowych.

Widzowie poznają fabułę z punktu widzenia młodej Laury, która opuszcza rodzinną wioskę Lark Rise, by zamieszkać w sąsiednim miasteczku handlowym Candleford, gdzie rozpoczyna pracę w urzędzie pocztowym. W serialu dosyć jasno zarysowują się różnice poglądów miedzy tradycyjnymi mieszkańcami wioski, a otwartymi na nadchodzące zmiany ludźmi
z miasta.

Do Candleford przybywa przystojny nieznajomy – bogaty, przedsiębiorczy i samotny James Dowling, który wzbudził ogromne zainteresowanie sióstr Pratt. Skąd pochodzi i co go sprowadza do miasta? Wkrótce okazuje się, że nie tylko jest on właścicielem nowego hotelu Golden Lion, lecz także byłym mieszkańcem Lark Rise. Mieszkańcy cieszą się z powrotu „małego Jamesa”, który przed laty opuścił wioskę, by zrobić fortunę. Przedsiębiorczy właściciel sieci londyńskich hoteli przybył teraz do Candleford, by pobudzić komercyjny potencjał miasta. Jednak nie wszystkim mieszkańcom to odpowiada. Szczególnie urażona wydaje się męska cześć społeczności, swoje wzburzenie często też okazuje Dorcas. Wkrótce okazuje się, że nie tylko biznesy są obiektem zainteresowania przystojnego przybysza.

 

 

Naczelne
Od niedzieli 21 czerwca, godz. 11:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Po sukcesie serii dokumentalnych „Rekin” oraz „Wielkie koty” przychodzi pora na opowieść
o kolejnej wielkiej rodzinie zwierząt. Tym razem tej najbliższej nam, ludziom. Ssaki naczelne intrygują nas najbardziej. Tak jak my są bardzo emocjonalne, rozważne oraz opiekuńcze.

Grupa ta obejmuje bardzo różnorodne gatunki – od olbrzymich goryli po gibkie lemury. Zamieszkują rozmaite regiony świata oraz ekosystemy, m.in. Himalaje oraz amazońską dżunglę. Poruszające i facynujące spotkanie z naszymi najbliższymi krewnymi.

Pociągiem dookoła świata
Od poniedziałku 22 czerwca, godz. 23:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Aktor i prezenter Tony Robinson („Czarna żmija”) wyrusza w swą drugą kolejową podróż dookoła świata. Rozpoczyna ją wizytą w Camargue na południu Francji, po czym udaje się na hiszpańskie wybrzeże Costa Brava oraz na słynny stadion Camp Nou w Barcelonie.

Podróżuje także przez Amerykę Południową, eksploruje Argentynę i Peru. Nie odmawia sobie także wyprawy koleją transsyberyjską. Na trasie 10 tysięcy kilometrów można naprawdę wiele zobaczyć.

Tutanchamon
Od środy 24 czerwca, godz. 19:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Wysokie piramidy. Komnaty pełne arcydzieł sztuki egipskiej. Bezwzględne rytuały. Program dokumentalny przedstawiający ostatnie 100 dni legendarnego faraona starożytnego Egiptu – Tutanchamona. Ta pasjonująca podróż w czasie o ponad 3000 lat wstecz ma na celu ukazać codzienne życie 19-letniego króla władającego jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji starożytnego świata. Jego nagła śmierć wywołała panikę wśród poddanych oraz królewskich urzędników.

Podążamy śladami nieustraszonego archeologa Howarda Cartera, który odkrył wypełniony złotem i licznymi skarbami grobowiec najmłodszego z faraonów. To niesamowita opowieść o owianym legendą władcy oraz zdeterminowanym odkrywcy jego dziedzictwa.

Konopie: lek czy narkotyk?
Wtorek 16 czerwca, godz. 23:00

Stosowanie leczniczej marihuany budzi kontrowersje. Jaki jest jej wpływ na ludzki organizm? Pomaga czy szkodzi? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania lekarz Javid Abdelmoneim przygląda się najnowszym badaniom naukowym. Rozmawia m.in. ze zmagającym się z padaczką pacjentem odpowiedzialnym za zmianę brytyjskiego prawa dotyczącego marihuany i jest pod wrażeniem niesamowitego wpływu, jaki stosowanie leku wywarło na jego stan zdrowia.

Javid wybiera się także do Izraela, gdzie marihuana od 20 lat ma lecznicze zastosowanie. Z kolei w londyńskim King’s College zapoznaje się z najnowszymi analizami naukowymi, które łączą marihuanę z problemami psychicznymi. Bierze także udział w przełomowym badaniu na temat wpływu marihuany na działanie ludzkiego mózgu.

Przeciwbólowy kryzys opioidowy
Wtorek 23 czerwca, godz. 23:00

Fala uzależnień od leków przeciwbólowych przepisywanych na receptę zbiera śmiertelne żniwo
w Stanach Zjednoczonych. Istnieje ryzyko, że rozleje się poza granice tego kraju. Dobrze znany widzom doktor Michael Mosley bada zjawisko w Wielkiej Brytanii, której spośród krajów europejskich najbardziej zagraża kryzys opioidowy.

Rozmawia z poszkodowanymi, którzy twierdzą, że zażywali tylko tabletki przepisane przez lekarza. Niepokojące wydaje się jednak, że niewielu cierpiących z powodu przewlekłego bólu zdaje sobie sprawę z silnego narkotycznego działania leków opioidowych. Teraz próbują wyjść z niebezpiecznego uzależnienia i znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z bólem.

 

 

Zbrodnia i kara
(Crime and Punishment)
Od czwartku 11 czerwca, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Poruszający serial dokumentalny o przebiegu spraw karnych w brytyjskim wymiarze sprawiedliwości. Dogłębny wgląd w codzienną pracę policji, kuratorów, służby więziennej i prokuratury oraz zasady zwolnienia warunkowego i wyroku w zawieszeniu.

Program pokazuje wszystkie etapy procesu penitencjarnego z punktu widzenia dwóch stron – systemu oraz osadzonych. W przededniu poważnych reform proponowanych przez rząd Wielkiej Brytanii twórcy serialu przedstawiają trudności, wyzwania oraz zagrożenia, z jakimi każdego dnia mierzą się pracownicy wymiaru sprawiedliwości.

Cuda inżynierii
(Impossible Engineering)
Od wtorku 2 czerwca, godz. 22:30
Sezon 5 (16 odcinków)

Za każdym, wydawałoby się, niemożliwym do zrealizowania osiągnięciem inżynieryjnym stoją pionierzy, którzy mieli odwagę podjąć ryzyko. Kreując nowe metody budowania lub stosując nietestowane wcześniej materiały i surowce, rewolucjonizowali różnorodne obszary przemysłu.

W każdym z pięciu odcinków serii dokumentalnej przedstawiony został inny zadziwiający cud techniki. Wśród nich m.in. budynki o oszałamiających wysokościach, okręty oraz futurystyczne statki kosmiczne. Oprócz nowoczesnych cudów inżynierii poznamy także historyczne osiągnięcia techniki, dzięki którym możliwe jest realizacja tych obecnych.

Chiny: nowy porządek świata
(China: A New World Order)
Od środy 17 czerwca, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Dokument opowiadający o prezydencie Xi Jipingu, który podczas swoich rządów przeobraził Chiny w silnie kontrolowane państwo, w którym lojalność wobec Partii Komunistycznej ceniona jest ponad wszystko.

Sześć lat temu nieznany w zachodnim świecie polityk podjął się trudnego zadania – przewodzenia wschodzącemu mocarstwu, dowodzenia potężnej armii oraz kontrolowania kluczowej dla całego świata gospodarki.

Świat w sieci
(Networld)
Od niedzieli 28 czerwca, godz. 20:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Dzisiejsi giganci technologiczni niezmiennie głoszą, że internet jest prawdziwym dobrodziejstwem dla ludzkości. Daje nam nieograniczoną możliwość wypowiedzi i umożliwia podważanie autorytetów. Czy jednak naprawdę dzięki dostępowi do sieci internetowej jesteśmy bardziej wyzwoleni? A może wykorzystywani? Zrozumienie historii oraz sposobów działania sieci społecznych z przeszłości pomoże lepiej zrozumieć naszą naturę.

W tym celu historyk Niall Ferguson powołuje się na nauki społeczne, teorie antropologiczne, historię oraz naukę o komunikacji. Lekcję rozpoczyna od okresu średniowiecza i wynalezienia druku. Szuka wyjaśnień naukowych fenomenów, np. dlaczego ptaki oraz ludzie gromadzą się w grupach o podobnych poglądach i dlaczego duże skupiska zwiększają, a nie zmniejszają nierówności. Z badań wyłania się niepokojący obraz – w spolaryzowanym środowisku kłamstwa rozprzestrzeniają się szybciej i dalej niż prawda, a demokracja jest zagrożona.

 

Sekrety rodziny królewskiej
Inside the Crown: Secrets of the Royals
Od piątku 12 czerwca, godz. 21:55
Sezon 1 (4 odcinki)

Serial dokumentalny przedstawiający historię panowania królowej Elżbiety II od koronacji po dziś dzień. Nie od wczoraj wiadomo, że obowiązki królewskie stoją w ciągłym konflikcie z życiem prywatnym. Twórcy programu wyjaśniają, jak to możliwe, że małżeństwo królowej przetrwało próbę czasu i dlaczego relacje na linii rodzina królewska – media są tak bardzo burzliwe.

Podczas trwającego już 70 lat panowania Elżbieta II poradziła sobie z bardzo poważnymi wyzwaniami, jak przełomowe wydarzenia w dziejach narodu oraz rodzinne tragedie. W programie wykorzystano niepublikowane wcześniej fakty z życia rodziny królewskiej, ciekawostki oraz nagrania archiwalne.

Karol: książę Kornwalii
(Prince Charles: Inside the Duchy of Cornwall)
Od piątku 12 czerwca, godz.22:55
Sezon 1 (2 odcinków)

Księstwo Kornwalii zostało założone w 1337 roku przez króla Anglii, Edwarda III w celu zapewnienia dochodu spadkobiercom tronu. Obecnie obejmuje nie tylko gospodarstwa rolne, lecz także osiedla mieszkaniowe w centrum Londynu. Zgodnie z tradycją zwierzchnikiem księstwa jest najstarszy syn panującego brytyjskiego monarchy. Teraz funkcję tę pełni książę Karol. Jego ambicją zawsze było pielęgnowanie obszernych posiadłości, by przekazać je następnemu pokoleniu w jak najlepszym stanie.

W pierwszym odcinku dokumentu wyjaśniono zasady działania księstwa. 21 milionów funtów, jakie corocznie generuje, przekazywane są na rzecz rodziny królewskiej oraz jej licznych działań charytatywnych. W drugim odcinku przyglądamy się, jak starsi pracownicy księstwa przygotowują Williama, księcia Cambridge, na dzień, w którym zostanie ich zwierzchnikiem.

Znajdź swój styl
(You Are What You Wear)
Od poniedziałku 15 czerwca, godz. 20:55
Sezon 1 (4 odcinki)

Brytyjski model i prezenter Rylan Clark-Neal stoi na czele modowego dream team, profesjonalnego zespołu pięciu popularnych brytyjskich stylistów. Charakteryzują ich różnorodne style i osobowości, ale łączy jedno – gotowość niesienia pomocy każdemu potrzebującemu prawdziwej metamorfozy. Do programu zgłaszają się poszukujący własnego stylu uczestnicy, który przejdą całkowitą zmianę wizerunku i otrzymają fachowe porady dotyczące ubioru.

Ponadto każdy z doradców przedstawia zawartość swojej barwnej szafy i dzieli się cennymi wskazówkami. Widzowie dowiedzą się m.in., jak za pomocą zwykłego blezera można odmienić każdą kreację. W programie także relacje zza kulis programu oraz porady, jak efektywnie korzystać z zasobów własnej szafy.

Jedz mądrze, żyj wiecznie
(Eat to Live Forever with Giles Coren)
Poniedziałek 8 czerwca, godz. 20:55

Czy radykalna dieta i zmiana stylu życia naprawdę mogą sprawić, że będziemy żyć dłużej? W tym dowcipnym, ale pouczającym filmie krytyk kulinarny Giles Coren szuka odpowiedzi na te frapujące pytania. Giles spotyka się z najbardziej zaangażo¬wa¬nymi amatorami najbardziej ekstremal¬nych diet z całego świata; poznaje ludzi, którzy zdrowy styl życia traktują jak religię.

Stara się zrozumieć ich świat, żyć według ich zasad, dokładnie przeanalizować stosowane przez nich diety — dietę niskokaloryczną, paleodietę, frutarianizm — i przekonać się o wadach i zaletach każdej z nich. Ale Giles nie ogranicza się tylko do obserwacji! Dyskutuje z orędownikami różnych sposobów na zdrowe życie, ocenia pozytywne i negatywne skutki każdej diety, a także dzieli się z widzami swoimi szczerymi do bólu opiniami na temat swoich rozmówców, potraw i proponowanych mu aktywności.

Gordon, Gino i Fred: męska podróż
(Gordon, Gino and Fred’s Road Trip)
Od środy 24 czerwca, godz. 21:55
Sezon 2 (5 odcinków)

Gordon Ramsay, Gino D’Acampo i Fred Sirieix to popularni restauratorzy znani z zamiłowania do podróży. Wybierają się na kolejną wspólną wyprawę. Tym razem ich niezawodny kamper będzie podbijał autostrady Meksyku oraz Stanów Zjednoczonych.

Delektując się widokami i kulinarnymi przysmakami Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Teksasu i Tijuany, nie ograniczają się w swoim zamiłowaniu do wygłupów. Hamburgery rozsadzające portfele, joga z kozami, wyścigi pojazdami buggy po wydmach, łowienie ryb włócznią, kowbojskie popisy, zapasy w winogronach to tylko niektóre z ich numerów. Co może pójść nie tak?

Wystarczy dodać zwariowane przygody, wystawne uczty, pikantne sprzeczki, przerost ego, walkę
o dominację w kuchni oraz za kierownicą i odpowiedź gotowa. Jak wiadomo, ci amigos uwielbiają dobre jedzenie, psikusy i niewybredne żarty. To prawdziwa uczta dla widzów.

 

Dom pod jabłonką
(Apple Tree House)
Od poniedziałku 1 czerwca, godz. 15:10
Sezon 3, część 3 (10 odcinków)

Mali, Sam i Bella to dzieci mieszkające na tętniącym życiem miejskim osiedlu. Mają wiele przygód, wspólnie przeżywają dziecięce dylematy i rozwiązują codzienne problemy.

W każdym odcinku przedstawiona jest inna przygoda młodych sąsiadów. W tej serii bohaterowie uczestniczą w strasznym przyjęciu z okazji Haloween, Eli i Bella zasiadają za kierownicą śmiesznego samochodu, a Mali dowiaduje się, czym jest bunt dwulatka.

Z kolei Laila postanawia w przyszłości zostać inżynierem na budowie. Zak obawia się, że nie jest to praca dla dziewczynek – dopóki babcia Zainab nie zabierze ich na spacer po osiedlu, aby pokazać, że stereotypy dotyczące kobiecych i męskich zawodów są błędne. Każdy dzień niesie ze sobą nowe doświadczenia.

Hej, Duggee!
(Hey Duggee)
Od poniedziałku 22 czerwca, godz. 16:50
Sezon 3, Części 1c i 2a (10 odcinków)

Kolejna seria popularnej animacji, w której na członków Klubu Małego Zucha czeka wiele nowych przygód. Wielki i uroczy pies Duggee wita swoich mniejszych przyjaciół gotowych na dzień pełen nauki oraz wspólnych zabaw.

Pod koniec dnia Duggee nagradza ich odznaką za dobre uczynki, np. pokazanie nowemu przyjacielowi znaczenia mycia zębów lub uratowanie zagubionego kaczątka.

Pirackie potyczki
(Swashbuckle)
Od poniedziałku 15 czerwca, godz. 17:00
Sezon 5 (26 odcinków)

Zwariowany teleturniej, w którym drużyny dzieci rywalizują z grupą piratów. Akcja rozgrywa się na pokładzie statku Skarlet. Zamieszkuje go troje korsarzy, którzy w każdym odcinku ukrywają zrabowane klejnoty.

Grupa małych uczestników ma za zadanie je odnaleźć. Dzieci biorą udział w różnego rodzaju grach oraz wyzwaniach gimnastycznych. Nie jest łatwo, ponieważ na pokładzie statku znajduje się wielopoziomowy tor przeszkód z olinowaniem, siatkami, huśtawkami, tajemniczymi zakątkami i gigantycznymi zjeżdżalniami.

Dzieciom pomaga należąca do piratów papuga o imieniu Skrzek. W piątej serii na uczestników czekają ulubione konkurencje a także nowe wyzwania.

Pan Robótka
(Mister Maker)
Od wtorku 2 czerwca, godz. 08:45
Sezon 2 i 3 (40 odcinków)

Pan Robótka to sympatyczny majsterkowicz, który inspiruje dzieci do tworzenia pomysłowych prac plastycznych. W swoim artystycznym warsztacie potrafi stworzyć coś z niczego.

Wykorzystując zwykłe artykuły papiernicze oraz pozornie nieprzydatne przedmioty, uświadamia, że do stworzenia arcydzieła potrzebna jest przede wszystkim fantazja, a prace plastyczne to świetna zabawa.

W każdym odcinku prezentuje pomysły, które dzieci mogą samodzielnie wykorzystać w domu.

Yakka Dee
(Yakka Dee)
Od wtorku 2 czerwca, godz. 09:05
Sezon 1-3 (60 odcinków)

Zabawny i inspirujący program, który ma na celu pomóc dzieciom w nauce nowych słów oraz wzmocnić ich poczucie własnej wartości. Z pomocą uroczej dziewczynki o imieniu Yakka Dee można uczyć dzieci zarówno języka polskiego jak i angielskiego.

W każdym z odcinków Yakka Dee koncentruje się na jednym słowie, by skłonić młodych widzów do jego powtarzania. Zachęca dzieci do mówienia, bo wspólne tworzenie zgrzytów, świstów, rymów oraz rytmów to świetna zabawa!

Numeraki
(The Numtums)
Od wtorku 2 czerwca, godz. 9:15
Sezon 1, Części 1 i 2 (52 odcinki)

Numeraki to zabawne, animowane stworki z cyframi na brzuszkach, które pomagają przedszkolakom w nauce liczenia. Lubią tańczyć i bawić się w rytm muzyki, szukać skarbów, poznawać roboty i superbohaterów.

Mają wiele przygód, podczas których prezentują piosenki i pomagają dzieciom zapamiętać poszczególne cyfry oraz ich kolejność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *