Czy wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym Ziemia?

Kula zawieszona w przestrzeni kosmicznej, łukowaty horyzont otoczony błękitną barwą, statek dryfujący we wszechświecie – Ziemia. Podążając za ostatnią metaforą, jeśli trzecia planeta układu słonecznego jest pojazdem kosmicznym to ludzie są jego pasażerami. Co jednak jest silnikiem, co stanowi jego paliwo napędowe i kto pełni rolę nawigatorów? I przede wszystkim, jak ludzkie działania wpływają na stan naszego statku? Z odpowiedziami na te pytania mierzy się nowy serial dokumentalny w Planete+ „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?”. Premiera już 3 lipca o godzinie 22:00.

 

 

Przez wieki zmieniało się spojrzenie  ludzi na wszechświat, ale to w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy  nadeszła era kosmiczna, nasz pogląd zmienił się radykalnie. Coraz więcej  mówi się o wyeksploatowaniu cennych złóż, ociepleniu klimatu,  wylesianiu… Na problemy Ziemi warto jednak zwrócić uwagę holistycznie.  Przez tysiąclecia ludzkość wykorzystywała dobrodziejstwa naszej planety  bez głębszej refleksji. Autorzy dokumentu Planete+, posługując się  metaforą Ziemi jako statku kosmicznego, zwracają uwagę na to, że jako  jego pasażerowie, ludzie powinni mieć pełną świadomość jak on de facto  funkcjonuje. Seria dokumentalna składa się z pięciu odcinków  zatytułowanych kolejno: Paliwo, Piloci, Silniki, Kajuty, Załoga.

Pierwszy odcinek, czyli „Paliwo” – to  przenośnia dotycząca zasobów energetycznych: węgla pochodzącego z lądu,  gazu ziemnego z mórz i najważniejszego materiału organicznego w postaci  ropy naftowej. Obecnie spala się jej trzydzieści dwa miliardy baryłek  rocznie. Nie ma jednak wielu nowych pól o tak wielkich wydajnościach.  Jeśli odnieść ilość wykorzystywaną do szacowanych zasobów – ropa skończy  się za około pięćdziesiąt lat. Jakie rozwiązania proponują naukowcy?

Kolejnym aspektem poruszanym przez  dokument są „Piloci” – czyli uczeni, którzy alarmują: zmieniające się na  ziemi warunki atmosferyczne nie wróżą niczemu dobremu. Topnienie  lodowców, podnoszenie się poziomu wód, liczne powodzie, a także  długotrwałe susze, które niszczą plony i w konsekwencji windują ceny  towarów. Raporty Zespołu Zmian Klimatu dokumentują także dziesiątki  przykładów przemieszczania się zwierząt – to zupełne przegrupowanie  życia biologicznego. Do czego zmierza ludzkość?

Dokument w odcinku „Silniki” zadaje kolejne ważne pytanie – jak długo jeszcze potrwa podróż statku kosmicznego Ziemia? Twórcy analizują wykorzystywane masowo źródła energii oraz zjawisko jej marnowania na ogromną skalę. Kolejnym istotnym dla statku elementem, z punktu widzenia pasażerów, są jego kajuty. Od 1860 roku wielkość populacji potroiła się. Dbałość o domy i gospodarstwa oraz ich energooszczędność to już obowiązek. Jako załoga statku ludzkość ponosi za niego odpowiedzialność. Czy nadchodzi nowa eko-cywilizacja? Czy uratuje ona Ziemię?

Premierowy odcinek serii „Statek kosmiczny Ziemia. Czy grozi nam zagłada?” już 3 lipca o godzinie 22:00 w Planete+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *