MediaZapowiedzi TV

„Detektyw Malton kontra zbrodnia” w grudniu na CBS Reality

„Detektyw Malton kontra zbrodnia” to dziesięcioodcinkowa seria prowadzona przez Jackie Malton, byłą detektyw Scotland Yardu. Jackie wraz z detektywami i specjalistami, którzy przyczynili się do rozwiązania omawianych spraw, przeanalizuje ich pracę krok po kroku. Dowiemy się, jak przebiegały śledztwa – od znalezienia pierwszego podejrzanego do ostatecznego wyroku, a także odkryjemy znaczenie rozwoju nauki i technik kryminalistycznych w pracy policji. Na premierowe odcinki serii kanał CBS Reality zaprasza od 2 grudnia w dni powszednie o północy.

 

 

 

Jackie Malton była detektywem w Scotland Yardzie , a także jedą z pierwszych kobiet należących do „The Flying Squad” – grupy specjalnej, zajmującej się walką z rozbojami. Malton angażowała się także w działania przeciwko korupcji w policji. Jej historia była inspiracją dla postaci detektyw Jane Tennison, granej przez Helen Mirren w wielokrotnie nagradzanym serialu Lyndy La Plante „Główny podejrzany” („Prime Suspect”). „Detektyw Malton kontra zbrodnia” to pierwsza seria dokumentalna, w której pojawia się ta zasłużona policjantka.

W serialu Jackie Malton powróci do korzeni i przedstawi widzom najbardziej interesujące, ale
i wstrząsające sprawy kryminalne – takie, które przez długi czas były na okładkach brytyjskich gazet. Pomogą jej w tym policjanci, detektywi i inni specjaliści, którzy przy nich pracowali. Razem przybliżą widzom przebieg śledztw i opowiedzą, jakim technikom i umiejętnościom detektywów zawdzięczamy schwytanie przestępców.

W jednym z odcinków opowiadającym o śledztwie prowadzonym w sprawie szkieletu nieznanej kobiety znalezionym na budowie, były detektyw Jeff Norman ujawni, w jaki sposób policja była
w stanie zidentyfikować te szczątki. Opowie jak dzięki pomocy światowej sławy ekspertów
z dziedziny patologii i stomatologii udało się wskazać dokładny wiek ofiary i prawdopodobną przyczynę zgonu. Detektyw Malton zagłębi się także w znaczenie rekonstrukcji twarzy i pozna pioniera w tej dziedzinie – Richarda Neave’a z Uniwersytetu w Manchesterze. Wyjaśni on, w jaki sposób na podstawie czaszki kobiety stworzył z gliny jej podobiznę, która po upublicznieniu
w mediach doprowadziła do identyfikacji ofiary.

Z kolei w odcinku dotyczącym zbrodni popełnionych przez Petera Tobina, który po 11 latach spędzonych w więzieniu wyszedł na wolność i popełnił kolejne zbrodnie, ekspert Carol Rogers objaśni jak drobiazgowo zabezpieczono mikroskopijne ślady kryminalistyczne znalezione w kościele. Jak się później okazało, były one kluczowe w sprawie Tobina.

W serii dokumentalnej detektyw Malton podkreśla wagę medycyny sądowej i wiedzy ekspertów oraz sposobów prowadzenia śledztw i udowadnia, że gdy zostaje popełnione przestępstwo,  zawsze pozostawia po sobie ślad, który doprowadza do skazania odpowiedzialnego za nie sprawcy, nawet po upływie kilku dekad.

Na premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Detektyw Malton kontra zbrodnia”, będącego produkcją własną CBS Reality, zapraszamy od 2 do 13 grudnia w dni powszednie o północy.

Lista odcinków:

1. Donald Neilson

„Czarna pantera” to mężczyzna, który popełnił ponad czterysta kradzieży i zabił trzy osoby. Aby się wzbogacić, porwał młodą dziedziczkę i żądał wysokiego kupu, grożąc śmiercią dziewczyny. Emisja: 2 grudnia.

2. Robert Napper

Kiedy oskarżony o morderstwo Rachel Nickell Colin Stagg czekał na proces, prawdziwy sprawca – Robert Napper – był na wolności i mógł dalej krzywdzić kobiety. Niedługo później doszło do strasznego podwójnego morderstwa. Emisja: 3 grudnia.

3. Idris Ali i Alan Charlton

Na budowie znaleziono szkielet. Badania wykazały, że należał do Karen Price, 15-letniej uciekinierki z domu dziecka. Dziewczynę ostatni raz widziano osiem lat wcześniej, a jej zaginięcie nie zostało nigdy zgłoszone. Emisja: 4 grudnia.

4. Joseph Kappen

Policji nie udało się znaleźć zabójcy dwóch nastolatek zabitych w drodze powrotnej
z wieczornego wyjścia. Dopiero po trzydziestu latach, dzięki rozwojowi badań DNA, udało się wpaść na trop winnego zbrodni. Emisja: 5 grudnia.

5. Timothy Robson

Ciało Suzanne Greenhill, głuchej 20-latki, znaleziono w jej mieszkaniu. Kobieta została zgwałcona i kilkukrotnie ugodzona nożem. Podczas śledztwa okazało się, że to jedna z najbardziej wyjątkowych i skomplikowanych spraw w kryminalnej historii Wielkiej Brytanii. Emisja: 6 grudnia.

6. Louise Woodward

19-letnia Brytyjka, Louise Woodward, pojechała do USA pracować jako niania. Kiedy jej podopieczny trafił do szpitala z poważnymi problemami zdrowotnymi, podejrzenia padły na Louise, która miała przyznać, że chłopiec zirytował ją podczas kąpieli. Emisja: 9 grudnia.

7. Peter Tobin

Peter Tobin spedził w więzieniu 11 lat po zgwałceniu dwóch dziewcząt. Po wyjściu na wolność znów popełnił przestępstwo. Tym razem zabił polską studentkę, z którą udało mu się zaprzyjaźnić. Śledztwo wykazało, że to nie było jego pierwsze morderstwo po wyjściu z więzienia. Emisja: 10 grudnia.

8. Theresa Riggi

W mieszkaniu w Edynburgu doszło do wybuchu gazu. Ofiarami było troje dzieci. Jednak szybko okazało się, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo zaplanowane przez ich matkę, która po dokonaniu zbrodni próbowała popełnić samobójstwo. Emisja: 11 grudnia.

9. John Duffy i David Mulcahy

W Londynie, w latach 80. doszło do serii brutalnych gwałtów. Łączyły je miejsce zdarzenia – okolice stacji kolejowych. Wszystkie ofiary twierdziły, że zostały zaatakowane przez dwóch mężczyzn. W 1985 roku pewna nastolatka została porwana z dworca i zamordowana. Emisja: 12 grudnia.

10. Neil Entwistle

Pozornie nieśmiały Neil Entwistle ożenił się z Amerykanką, Rachel Souzą. Po narodzinach córki Lillian, para przeprowadziła się do USA. Ich życie wydawało się być idealne. Do czasu, kiedy matka Rachel zgłosiła zaginięcie córki, a policja znalazła jej ciało z ranami postrzałowymi. Emisja: 13 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *