Discovery pokaże w 30 krajach historię „Pułkownika” House`a

Już 11 listopada (niedziela) Grupa Discovery wyemituje film dokumentalny przybliżający widzom życie i działalność polityczną Edwarda Mendella House`a – najbardziej zaufanego doradcy prezydenta USA Woodrowa Wilsona.

House miał olbrzymi wpływ na strategię polityczną Stanów Zjednoczonych w okresie I wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Wniósł nieoceniony wkład w tworzenie historii niepodległego państwa polskiego. Przez wiele lat był zapomniany. Do dzisiaj mówi się o nim, że „był znany, z tego że nie był znany”. Nadszedł czas uznania i przybliżenia historii życia „Pułkownika House`a”.

Wyprodukowany przez polski zespół Discovery dokument zostanie wyświetlony w Polsce oraz na 30 rynkach zagranicznych, upamiętniając w ten sposób odzyskanie niepodległości przez Polskę i promując naszą historię za granicą. Losy „Pułkownika” przybliży historyk i dziennikarz – Jacek Stawiski, który przeprowadził rozmowym.in. z członkami rodu House, a także z ekspertami i historykami z całego świata.

Produkcja została objęta patronatem Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego oraz Ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher.

 

 

„Pułkownik” House był dyplomatą, który nigdy nie zabiegał o honory i pozostawał w cieniu po to, aby inni mogli zaistnieć. Na kartach historii z pewnością zapisał się jako wielki strateg na miarę Kissingera czy Brzezińskiego. Był faktycznym sternikiem amerykańskiej polityki zagranicznej w czasach I wojny światowej i konferencji pokojowej w Paryżu. Wizja House’a, którą podzielał prezydent USA Woodrow Wilson, zakładała przyznanie narodom europejskim prawa do samostanowienia. Dzięki temu na mapę powróciły m.in. takie państwa jak Polska, Serbia czy Czechosłowacja.

W dokumencie „Pułkownik House” pokazane zostały najważniejsze wydarzenia ze wspólnej historii Polski oraz Stanów Zjednoczonych w okresie, w którym Polska dążyła do odzyskania niepodległości. W filmie poruszono wątki dotyczące m.in. programu Wilsona – w szczególności punktu XIII – który w całości poświęcony był Polsce, jak też wsparcia ekonomicznego i dyplomatycznego udzielonego Polsce przez Stany Zjednoczone po 1918 roku.

Polski zespół Grupy Discovery zrealizował dokument w oparciu o swoją bogatą bibliotekę materiałów, uzupełniając go o nowe wywiady z historykami i ekspertami z Polski i świata, specjalizującymi się w stosunkach polsko-amerykańskich. Dokument przedstawia archiwalne nagrania oraz zawiera wypowiedzi historyków badających dorobek „Pułkownika” House’a. W filmie nie zabrakło również animowanych rekonstrukcji obrazujących czasy I wojny światowej i powojenne losy Polaków. Większość zdjęć zrealizowano na terenie USA, w tym m.in. w tak wyjątkowym miejscu jak Biblioteka Kongresu.

W Polsce film będzie można obejrzeć 11 listopada o godzinie 11:00 i 20:00 na kanale Discovery Channel i o godzinie 21:00 na kanale Discovery Historia. Film będzie dostępny również na kanale TVN24 , portalu tvn24.pl oraz na Player.pl. Z kolei od 18 listopada będą go mogli obejrzeć widzowie na 30 rynkach zagranicznych.

Discovery od ponad 20 lat jest silnie zakorzenione w Polsce. Świadome swojej roli na rynku medialnym, aktywnie uczestniczy w promowaniu polskiej kultury i wartości historycznych. Od samego początku ma swój wkład także w budowaniu dobrych relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *