Pierwszy 7-nanometrowy układ graficzny do systemów sztucznej inteligencji

W tym tygodniu firma AMD zapowiedziała pierwsze na świecie 7-nanometrowe układy graficzne, które staną się podstawą dla akceleratorów AMD Radeon Instinct MI60 i MI50.

To technologia zaprojektowana dla następnej generacji systemów głębokiego uczenia, chmur obliczeniowych i superkomputerów, które mają służyć badaczom, naukowcom i deweloperom do rozwiązywania najtrudniejszych obecnie problemów w dziedzinach takich jak zmiany klimatu, biologia komputerowa, zapobieganie chorobom i wielu innych. AMD Radeon Instinct MI60 to najszybszy na świecie akcelerator obliczeń podwójnej precyzji, jaki można podłączyć do portu PCIe. Zapewnia on nawet 7,4 TeraFlopsa szczytowej mocy w obliczeniach FP64, które są wykorzystywane w wielu sektorach, jak przemysł energetyczny, lotniczy, kosmiczny czy obronny.

Akceleratory AMD Radeon Instinct MI60 i MI50 otrzymały ponadto:

  • Hiper-szybką pamięć HBM2 ECC o przepustowości na poziomie 1 TB/s;
  • Obsługę standardu PCIe 4.0;
  • Elastyczną obsługę obliczeń o mieszanej precyzji (FP16, FP32 i INT4/INT8);
  • Dwa łączniki Infinity Fabric per układ graficzny, co umożliwia bezpośrednią komunikację z szybkością 200 GB/s, połączenie pierścieniowe nawet 4 układów graficznych i przepustowość nawet 6-krotnie wyższą niż ta, którą zapewnia standard PCIe 3.0.

Akcelerator AMD Radeon Instinct MI60 powinien trafić w ręce klientów z końcem 2018 roku, a dostawy modelu MI50 rozpoczną się przed końcem 1 kwartału 2019.

Firma AMD ponadto zapowiedziała udostępnienie z końcem 2018 roku nowej wersji platformy deweloperskiej – ROCm 2.0, która jest zgodna z nowymi akceleratorami Radeon Instinct i pozwala na efektywne tworzenie oprogramowania dla wydajnych i energooszczędnych zarazem heterogenicznych systemów komputerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *