MediaWAŻNE

Disney przejmuje 21st Century FOX

Koncern The Walt Disney Company zgodził się na przejęcie biznesu filmowego i telewizyjnego, należącego do kontrolowanej przez magnata medialnego Ruperta Murdocha wytwórni 21st Century FOX. Przejęcie nastąpi za kwotę 52,4 mld USD.
 

 
Disney przejmie także wynoszące ok. 13,7 mld USD zadłużenie 21st Century Fox. Aktywa zakupione przez Disney’a obejmują m.in. stacje telewizyjne National Geographic oraz Star TV Fox, a także studia filmowe i udziały w serwisie streamingowym Hulu oraz w obecnej w Europie platformie satelitarnej Sky.
Transakcja obejmuje też prawa do serii filmów „X-Men” czy „Avatar”. FOX pozostawi sobie stacje informacyjne (w tym FOX News) czy sportowe oraz kanały lokalne. W związku z transakcją mający 66 lat CEO Disney’a Bob Iger pozostanie w firmie do 2021 r. B. Iger już trzykrotnie przekładał termin przejścia na emeryturę.
Ostatnio zapowiedział, że opuści koncern w lipcu 2019 r. Spekulowano, że wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 r. Transakcja wzmocni pozycję Disney’a w rywalizacji z Netfliksem. Firma zdecydowała o wycofaniu swoich treści z oferty tego serwisu i utworzenie własnej platformy streamingowej.
Dzięki transakcji, pojawić się w nim będą mogły też produkcje z biblioteki 21st Century FOX czy kanałów telewizyjnych FOX-a.
Oprócz Disney’a zainteresowane przejęciem części aktywów FOX były koncerny telekomunikacyjne, m. in. Comcast (właściciel NBC Universal) oraz Verizon, kontrolujący portal Yahoo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *