Zapowiedzi TV

„Drapieżni połykacze” w lipcu na Nat Geo Wild

Mogą przybierać różne kształty i rozmiary, ale wszystkie mają dwie wspólne cechy – ogromne paszcze i nieposkromione apetyty. Niektóre potrafią pożreć swą ofiarę w całości, nawet gdy ta jeszcze żyje… Inne używają swoich niezwykłych szczęk, by walczyć o terytorium czy chronić swoje młode. Nat Geo Wild zaprasza na wyprawę do świata przerażających stworzeń, których specjalizacją jest połykanie.
 
W programie poznamy stworzenia ze świata dzikiej przyrody, których głównym atutem są ich paszcze. Niektóre z tych przerażających wytworów matki natury posiadają zęby, zaś inne zupełnie ich nie potrzebują. Swoich pyszczków używają nie tylko do zdobywania pożywienia, ale również do obrony i ochrony młodych.
Pielęgnice zamieszkujące jezioro Malawi wykorzystują własną paszczę do inkubowania ikry, by chronić przyszłe potomstwo przed zagrażającym mu niebezpieczeństwem. Robią to nawet wtedy, gdy młode wyklują się z jaj. Wiele połykaczy ma pyski przystosowane do tego, by pożreć swą ofiarę w całości – nawet żywcem. I tak na przykład stworzenia, które padną łupem ważącej często ponad 1,3 kg żaby byka, toną dopiero w sokach żołądkowych tego ogromnego płaza. Muchołówka, mięsożerna roślina z rodziny rosiczkowatych, czyha na swą ofiarę, wabiąc ją słodkim nektarem. Następnie zamyka ją w pułapce i rozpoczyna proces trawienny. Długopłetwowce oceaniczne jednym ruchem potrafią połknąć ławicę ryb wielkości autobusu. Przy długości blisko 28 metrów i wadze 150 ton, tylko w ten sposób są w stanie zaspokoić swój ogromny apetyt. Wąż zwany jajożerem, dzięki niezwykłej rozciągliwości swojego pyska, połyka jaja dużo większe od swojej głowy. Inne z połykaczy, jak krokodyle nilowe, będące chodzącymi taranami, łamią kości i rozszarpują swoje ofiary przed konsumpcją. Są w stanie przełknąć ogromne kawałki zdobyczy i przetrawić wszystko – kości, kopyta, włosy czy rogi.
„Drapieżni połykacze” – premiera w niedzielę 9 lipca o godz. 18:00 na Nat Geo Wild

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *