Dwie polskie produkcje true crime jesienią w CBS Reality (wideo)

Kanał kryminalny CBS Reality zapowiada premiery dwóch lokalnych produkcji własnych tej jesieni – programu dokumentalnego „Dzieci siostry Bernadetty” oraz serii „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”.

 

Dwuczęściowy program dokumentalny „Dzieci siostry Bernadetty” opowiada o dwóch historiach, które wstrząsnęły całą Polską. Dokument otwiera sprawa zaginięcia ośmioletniego Mateusza z Rybnika, która przyczyniła się do odkrycia mrocznej tajemnicy ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu. Byli podopieczni placówki w dzieciństwie doświadczyli fizycznej i psychicznej przemocy z rąk sióstr i współwychowanków.

W programie opowiadają o tym, co przeżyli za jego murami oraz jaki to miało wpływ na ich życie. Dokument został wyprodukowany przez Crew4u production, a za reżyserię odpowiada Kinga Płachecińska.

 

 

Pięcioodcinkowa seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” opowiada o pięciu słynnych sprawach z lat 90., w prowadzenie których zaangażowana była inspektor Grażyna Biskupska – najsłynniejsza kobieta oficer polskiej służby mundurowej. Sama Grażyna Biskupska występuje w roli gospodyni oraz głównej ekspertki i przeprowadza widza przez meandry policyjnych śledztw, rozmawiając z byłymi kolegami i koleżankami oraz wracając na miejsca zbrodni. Inspektor Biskupska w policji przepracowała ponad 20 lat. Kierowała m.in. Wydziałem do Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji oraz Wydziałem do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ Komendy Głównej Policji. Nadzorowała największe policyjne sprawy w Warszawie, w tym rozpracowanie słynnej grupy przestępczej z Żoliborza oraz znalezienie sprawców głośnego zabójstwa maturzysty porwanego z Lasku Młocińskiego. Seria została wyprodukowana przez ATM Grupa S.A. i wyreżyserowana przez Sambora Wilka.

– Cieszymy się, że możemy podzielić się z widzami dwiema nowymi lokalnymi produkcjami tej jesieni mówi Jolanta Kasparek, producentka wykonawcza CBS Reality oraz dyrektorka programowa CBS Europa. Oba programy zostały wyprodukowane z myślą o polskim widzu i są częścią strategii produkcji własnych true crime CBS Reality Polska. W „Dzieciach siostry Bernadetty” opowiadamy dobrze znaną wszystkim historię z nowej perspektywy, rzucając światło na to, jak przemoc kształtuje rozwój emocjonalny dzieci i wpływa na ich przyszłość. Nietuzinkowa osobowość Grażyny Biskupskiej wnosi coś wyjątkowego do „Kryminalnych akt inspektor Biskupskiej” – oglądamy na ekranie niesamowitą policjantkę, która wraz z byłymi współpracownikami zdradza sekrety zbrodni i śledztw, które wstrząsnęły Warszawą lat 90.

Michał Trocki, producent programu „Dzieci siostry Bernadetty” z Crew4u production, mówi: Punktem wyjścia dokumentu jest sprawa zaginięcia małego Mateusza w 2006 roku. O jego zabójstwo oskarżony został jeden z byłych wychowanków ośrodka, który w trakcie zeznań opowiedział o swych doświadczeniach z dzieciństwa. Na pomysł samego programu na ten temat wpadłem już kilka lat temu, przy okazji przeprowadzania dokumentacji związanej z serią niewyjaśnionych zaginięć dzieci na Śląsku, do których doszło pod koniec ubiegłego i na początku tego stulecia. Współpraca z kanałem CBS Reality okazała się idealną okazją, aby do tego pomysłu wrócić i go zrealizować.

Dorota Danielak, producent programu „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej“  z ATM Grupa S.A.: Seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” jest opowieścią o pracy profesjonalistów zdeterminowanych, by wytropić sprawcę i zebrać obciażające go dowody. Zaprosiliśmy szerokie grono ekspertów. Wśród nich są policjanci operacyjni, dochodzeniowcy, technicy i biegli kryminalistyki czy policyjny psycholog. Większość z nich stanowiła zespół, który razem z Grażyną Biskupską zajmował się tymi najtrudniejszymi, najgroźniejszymi i brutalnymi sprawami. Podczas realizacji zdjęć wróciliśmy w wiele miejsc związanych z omawianymi śledztwami. Wykorzystaliśmy też rekonstrukcje, dzięki którym akcja każdego z odcinków jest dynamiczna, a historie opowiadane przez Grażynę Biskupską ożywają na ekranie. 

Premiera dwuczęściowego programu dokumentalnego „Dzieci siostry Bernadetty” już  26 i 27 października o 22:00, a seria „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” rozpocznie się 2 listopada o 22:00, wyłącznie na CBS Reality.

Poprzednie polskie produkcje CBS Reality to „Zawód: profiler” z Janem Gołębiowskim w roli prowadzącego oraz „DNA polskich zbrodni” z Joanną Opiat-Bojarską oraz Marcinem Myszką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *