„Dzień gniewu” w Teatrze Telewizji

25 listopada Teatr Telewizji zaprasza na wyjątkowy spektakl Jacka Raginisa-Królikiewicza „Dzień gniewu”. W obsadzie m.in. Radosław Pazura, Rafał Gąsowski, Jan Marczewski i Natalia Rybicka.

 

 

 

„Dzień gniewu” został napisany w 1962 roku przez Romana Brandsteattera pisarza i poetę chrześcijańskiego, który w swojej twórczości realizuje przekonanie o etycznej powinności tworzenia. Akcja tej fascynującej opowieści sensacyjnej, wpisanej w formę misterium paschalnego, toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów, a jeden z ocalałych – Emanuel Blatt otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. Tragiczne wydarzenia, które rozgrywają się za murami klasztoru, pozwalają spojrzeć z wielu perspektyw na zachowania człowieka w sytuacji śmiertelnego zagrożenia. Ważnym aspektem dramatu jest niejednoznaczna relacja między przeorem klasztoru, a Bornem, komendantem SS. Brandsteatter ukazując tragiczny splot zdarzeń, dotyka samej istoty wiary. W śmierci widzi zbawienie, w cierpieniu najwyższy sens życia, a może nie tyle w cierpieniu, co w świadomym przyjęciu jego konieczności. Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest Chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.

Obsada: Radosław Pazura (Przeor), Rafał Gąsowski (Born), Jan Marczewski (Emanuel Blatt), Natalia Rybicka (Julia Chomin), Daniel Olbrychski (Konspirator), Zbigniew Moskal, Marek Nędza, Michał Barczak, Przemysław Dakowicz (Ojcowie zakonni), śpiewacy zespołu „Bornus Consort”: Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski, Robert Lawaty, Mirosław Borczyński, Stanisław Szczyciński, Paweł Szczyciński (Ojcowie zakonni), Krzysztof Szczerba (Furtian), Bartosz Warwas, Piotr Kococik (Esesmani) i inni.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jacek Raginis–Królikiewicz
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk
Scenografia: Marcin Buśko
Kostiumy: Izabela Stronias
Muzyka: Marcin Szczyciński, Stanisław Szczyciński
Montaż: Szymon Sabarański
Czas: 84 min.

Teatr Telewizji, „Dzień gniewu”, TVP1, 20 listopada 2019, godz. 21.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *