Efekt Domina: Jaskinia światła w TVN

La Carpio – slumsy położone w San José, stolicy Kostaryki, to miejsce gdzie nowy dom znajdują migranci i uchodźcy z Nikaragui. Bieda, przestępczość, brak edukacji i perspektyw oto co tam zastają. Z pomocą przychodzi im wtedy fundacja SIFAIS i jej założycielki, które wspierają mieszkańców dzielnicy i dają szansę na godne życie. W ósmym odcinku “Efektu Domina” poznamy Alicię Avilés i Maris Stellę Fernández oraz ich podopiecznych.

 

Slumsy La Carpio kojarzą się z głównie z biedą i brutalną przestępczością. Większość mieszkańców tej dzielnicy to migranci i uchodźcy z Nikaragui, która od dekad cierpi z powodu niestabilności politycznej. W ostatnich latach dyktatura Daniela Ortegi bezwzględnie tłumi każdy protest. Dlatego Nikaraguańczycy korzystają z nielegalnych tras i płacą przemytnikom za możliwość przekroczenia granicy, by rozpocząć nowe życie w Kostaryce.

Dominika Kulczyk w ósmym odcinku „Efektu Domina” pokazuje działalność Alicii Avilés i Maris Stelli Fernández, które postanowiły dać szansę społeczności La Carpio oraz zawalczyć o edukację dzieci i dorosłych. Te dwie odważne kobiety w 2011 roku założyły fundację SIFAIS. Od tego momentu, dzięki pracy wolontariuszy zapewnia ona mieszkańcom La Carpio dostęp do edukacji, lekcji muzyki, angielskiego, judo, tańca, krawiectwa, makijażu i wielu innych! Zajęcia w fundacji sprawiają, że podopieczni SIFAIS zapominają chociaż przez chwilę o warunkach, w których żyją, mogą marzyć i budować plany na przyszłość.

Fundacja SIFAIS idzie z duchem czasu i zachęca mieszkańców La Carpio do zdobywania umiejętności z zakresu nowych technologii. Dominika Kulczyk przedstawi historię Melby, która wraz z rodzicami, rodzeństwem, mężem i dzieckiem żyje w blaszanym domu. Dzięki SIFAIS nauczyła się druku przestrzennego, prototypowania i obsługi wycinarki laserowej! Melba jest przykładem dla innych podopiecznych, że zdobycie umiejętności XXI wieku jest w zasięgu ręki!

Emigracje ludności z Nikaragui trwają nieprzerwanie, dlatego tak ważne jest, by po przybyciu do Kostaryki Nikaraguańczycy nie zostali pozostawieni sami sobie. W odcinku poznamy uchodźczynie, które niedawno przybyły do La Carpio i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Fundacja SIFAIS otwiera dla nich drzwi, stwarzając możliwości nauki i zdobycia umiejętności, dzięki którym będą mogły rozpocząć nowe życie. Kulczyk Foundation wspiera działania SIFAIS na rzecz kobiet mieszkających w La Carpio, realizując projekt mikroprzedsiębiorczości oraz walki z ubóstwem menstruacyjnym.

Premiera już w najbliższą niedzielę, 2 maja o godz. 11:30 w TVN!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *