MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

"Efekt Domina": polowanie na czarownice

Dominika Kulczyk z akcją Kulczyk Foundation w premierowym pierwszym odcinku dociera na Papuę-Nową Gwineę. Prowadząca staje oko w oko z tubylcami, którzy wierzą w czary i przyznają się do mordowania dzieci i dorosłych. Jak przeciwstawić się kultywowanym od wieków obyczajom?

 

 

 

Papua-Nowa Gwinea jest jednym z najpóźniej zbadanych i odkrytych rejonów świata. Jako niepodległe państwo istnieje dopiero od 1975 roku. Malownicze tereny do dziś zamieszkałe są przez setki tradycyjnych społeczności kultywujących odwieczne wierzenia i zwyczaje – niektóre ekstremalnie okrutne.

W górskim regionie w głębi kraju nikt nie wierzy, że śmierć może nastąpić z przyczyn naturalnych. Według tutejszych wierzeń wyłączną winę za nią ponoszą czarownicy i stosowane przez nich złe moce. Oskarżenia o czary rzucane są zwykle na najbardziej bezbronnych – kobiety i dzieci. Samosądy, tortury i potworne kary – to wszystko potrafi być codziennością Papui-Nowej Gwinei.

Coraz częściej oskarżenia o czary dotyczą także lepiej sytuowanych członków społeczności. Padają ze strony znajomych, przyjaciół, sąsiadów a nawet najbliższych krewnych. Karę ponoszą nie tylko oskarżeni, ale i ich rodziny. Dzięki temu oprawcy przejmują ich majątek i właśnie dlatego ten zwyczaj umacnia się i rozprzestrzenia na cały kraj.

Ponad dwadzieścia lat temu Monika Paulus, którą poznajemy w pierwszym odcinku „Efektu Domina”, została oskarżona przez własnego brata o zamordowanie ich ojca przy użyciu czarów. Udało jej się przeżyć, bo zdecydowała się porzucić wszystko i uciec w nieznane. Dziś, ta nieustraszona kobieta o wielkim sercu, naraża własne życie ratując ofiary samosądów, stając twarzą w twarz z ich prześladowcami. Założona przez nią Sieć Obrońców Praw Człowieka w Simbu liczy już ponad 600 członków i dalej się rozrasta. Dominika Kulczyk w Papui-Nowej Gwinei wspiera ratowanie życia i zdrowia ludzi oskarżonych o czary, a także edukację, która pomaga walczyć z tym okrutnym obyczajem.

PREMIERA PIERWSZEGO ODCINKA: 4 MARCA, NIEDZIELA, GODZ. 11.00 w TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *