„Efekt Domina”: Sumba w TVN

Sumba jest jedną z najbiedniejszych wysp Indonezji. To właśnie tu, odsetek zachorowań na malarię należy do najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej. W niektórych regionach z powodu tej właśnie choroby co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko. Dominika Kulczyk odwiedzi lokalną organizację Sumba Foundation, która walczy z tym poważnym problemem.

 

Sumba to indonezyjska wyspa, która przez wieki była odizolowana od reszty świata, dzięki czemu zachowała swoją unikalną kulturę, zwyczaje i wierzenia. Większość jej mieszkańców stanowią wyznawcy tradycyjnej animistycznej religii Marapu. Wciąż żyją w takich samych domach, tak jak ich przodkowie. W trudnych sytuacjach proszą o pomoc miejscowych szamanów. Sumbijczycy utrzymują się głównie z rolnictwa, a w życiu codziennym często w ogóle nie korzystają z pieniędzy. Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, połączony z obecnością najgroźniejszych gatunków komarów przenoszących malarię, powoduje, że na Sumbie ta choroba pozostaje bardzo poważnym problemem.

W 2017 roku na świecie zachorowało na malarię 219 milionów osób. Co roku ponad 400 tysięcy ludzi umiera, z czego większość to dzieci poniżej 5 roku życia. Po dzień dzisiejszy nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki. Malaria zbiera śmiertelne żniwo przede wszystkim w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego tak ważne jest to, co robi założona w 2001 roku Sumba Foundation, której głównym celem jest eliminacja malarii z wyspy. Dominika Kulczyk zdecydowała się wesprzeć organizację, która osiąga na tym polu spektakularne sukcesy. „Przez ostatnie 10 lat udało nam się w zredukować liczbę zachorowań na malarię o 93%.” – informuje dr Claus Bogh, który odpowiada za program walki z tą chorobą.

Drugi odcinek programu już w najbliższą niedzielę o godz. 11:00 w TVN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *