DVB-TMediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Efekt Domina: Zostawcie nasze ciała

Obrzezanie żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem niewielu plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami! To kwestia, która dotyczy kobiet na całym świecie. Dominika Kulczyk przedstawi działania hiszpańskiej organizacji Save a Girl Save a Generation.

 

Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet na naszej planecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (w skrócie FGM – female genital mutilation). W samej Europie żyje dziś 600 tysięcy tych, które cierpią w wyniku konsekwencji obrzezania – głównie migrantek z Afryki. Nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu krajach kobiety czują ból podczas oddawania moczu, miesiączki i wykonywania codziennych czynności. Co więcej, 10 procent dziewczynek umiera w związku z ostrymi powikłaniami tego zabiegu, następne 15 procent umiera z powodu długofalowych skutków obrzezania.

FGM to jaskrawy przykład łamania praw kobiet w ramach patriarchalnych kultur i systemów – próby przejęcia kontroli nad kobiecym ciałem oraz pozbawienia go przyjemności z bliskości czy stosunku. Tradycja ta wciąż tak silnie zakorzeniona jest w wielu społecznościach, że często nawet same kobiety dbają o zachowanie jej ciągłości w przypadku własnych córek i wnuczek. Wierzą bowiem, że w przeciwnym razie dziewczyna będzie miała problem ze znalezieniem męża.

Dominika Kulczyk opowie o tym problemie w pierwszym odcinku ósmej serii „Efektu Domina”. Przedstawi działania hiszpańskiej organizacji Save a Girl Save a Generation, która walczy z FGM i wspiera afrykańskie migrantki w Madrycie. Prezeska Kulczyk Foundation pozna założycielkę tej organizacji, Kenijkę Ashę Ismail oraz historię jej heroicznej walki o ocalenie od FGM córki, Hayat. Dziś Asha jest inspiracją, nadzieją i wsparciem dla kolejnych pokoleń Afrykanek, które – jak ona – postanawiają zerwać z okrutnym przejawem patriarchatu i ratować własne dzieci przed okaleczeniem.

Pierwszy odcinek „Efektu Domina” już 7 marca o godz. 11:30 w TVN!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *