Internet & Gry - Reklama

Fałszywe wiadomości na Messengerze

Fałszywe konkursy na Facebooku to obecnie gorący, ale i trudny temat. Niestety wiele osób zostaje oszukanych, co ma związek z niedostatecznymi działaniami platformy, dotyczącymi bezpieczeństwa. Dlatego podczas scrollowania Facebooka warto zachować ostrożność i nie dać się omamić wizją tanich sprzętów za jedyne kilka złotych. Jednak, co jeśli oszust odezwie się bezpośrednio do nas?

 

Jak to działa?

Otrzymujemy wiadomość na Messengerze. Nadawca to nasz znajomy, który prosi o pomoc w głosowaniu na niego, np. w konkursie na najlepszy salon masażu. Dostajemy informacje, że spośród głosujących będą rozlosowane osoby, które otrzymają zestawy kosmetyków o wartości około 500 zł. Brzmi obiecująco, prawda? Jedyne, co musimy zrobić, to kliknąć specjalny link, który prowadzi na stronę do głosowania.

W ten sposób trafiamy na fałszywą witrynę logowania do Facebooka. Jeśli będziemy na tyle nieostrożni, by wpisać tam swoje dane, nasze konto może zostać przejęte przez hakera. Właśnie tak przestępcy wykradają kolejne konta, które są dalej wykorzystywane do podobnych oszustw.

 

foto. CyberRescue

Jak nie dać złapać się na haczyk?

Zwróć uwagę na szczegóły. Czy znajomy kontaktował się ostatnio z Tobą? Jeśli tak, czy możesz potwierdzić inną drogą kontaktu niż Messenger, że bierze udział w takim konkursie? wyjaśnia Karolina Kmak, specjalista ds. Cyberbezpieczeństwa Po przejściu na fałszywą stronę logowania, naszą uwagę powinien zwrócić adres strony. Oszuści często stosują frazy, które mają nas przekonać, że jesteśmy na właściwej witrynie. Wszystko, by uśpić naszą czujność. Natomiast, jeśli nie jest to facebook.com, natychmiast opuść stronę i nie podawaj żadnych danych.

W życiu codziennym oraz w Internecie warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Co zrobić w sytuacji, gdy podaliśmy dane do konta Facebook?

Jeśli wciąż możesz zalogować się na swój profil, należy jak najszybciej zmienić hasło i ustawić weryfikację dwuetapową. Warto przy tym pamiętać, że hasło powinno składać się przynajmniej z kilkunastu znaków oraz musi być unikatowe (nie możemy stosować takiego samego lub podobnego hasła do wielu serwisów).

Jeśli jednak dostęp do konta został już utracony, konieczne może okazać się skorzystanie ze specjalnego formularza odzyskiwania konta facebook.com/hacked lub maili przysłanych nam przez Facebooka.

Poinformuj również znajomego innym kanałem kontaktu niż Messenger, że jego konto zostało przejęte i jest wykorzystywane do oszustw. Jeśli ma jeszcze dostęp do konta, powinien jak najszybciej zmienić hasło i włączyć dwuetapową weryfikację.

Oprócz tego warto dać znać naszym znajomym o incydencie, w ten sposób możemy uchronić ich przed oszustwem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *