MediaTVP

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” również na wielkim ekranie

Od piątku 26 lutego, do niedzieli 28 lutego, w Nove Kino Wisła w Warszawie odbędą się pokazy I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. W ciągu trzech dni będzie można zobaczyć aż 46 produkcji Telewizji Polskiej, w tym nagradzane filmy fabularne i dokumentalne, spektakle telewizji, klasyki polskiego kina po rekonstrukcji oraz imponujące koncerty i widowiska. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu fkn.tvp.pl oraz na stronie internetowej kina.

 

Podczas pokazów festiwalowych na wielkim ekranie będzie można zobaczyć aż 46 spośród bogatej oferty liczącej blisko 100 produkcji i koprodukcji tożsamościowych TVP. Miłośnicy filmów zobaczą m.in.: „Kamerdynera” w reż. Filipa Bajona, „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego, „Kuriera” Władysława Pasikowskiego, „Zieję” Roberta Glińskiego, „Ikara. Legendę Mietka Kosza” w reż. Macieja Pieprzycy i inne. W repertuarze nie zabraknie wybranych odcinków ukochanych przez widzów seriali m.in.: „Stulecia Winnych”, serialu „Ludzie i bogowie”, „Wojennych dziewczyn” i „Korony królów”. Dla miłośników historii ciekawym wyborem będą produkcje poświęcone wybitnym Polakom jak serial „Młody Piłsudski” i „Osiecka”.

Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć także sylwetki najwybitniejszych polskich naukowców i wynalazców pierwszej połowy XX wieku w cyklu dokumentalnym „Geniusze i marzyciele”. Dokument pt. „Papcio Chmiel” zaprezentuje postać wybitnego artysty, ojca polskiego komiksu, Henryka Jerzego Chmielewskiego. Ciekawym wyborem wśród dokumentów jest produkcja pt. „Korfanty” o Wojciechu Korfantym, jednym z najwybitniejszych działaczy niepodległościo-wych na Śląsku. Z kolei miłośnicy Chopina mogą zobaczyć spektakl „Fryderyk”. W ofercie teatru*, z racji miejsca pokazów, jakim jest miasto Warszawa, nie mogło zabraknąć przedstawienia „Halo, halo, tu mówi Warszawa” (2020) o obronie stolicy i roli, jaką odegrało w niej Polskie Radio.

Ciekawą propozycją są także polskie produkcje sprzed lat, które po rekonstrukcji cyfrowej, zaprezentowane zostaną na wielkim ekranie. Wśród prezentowanych znajdą się m.in. „Defilada” Andrzeja Fidyka, „List mordercy” Grzegorza Królikiewicza, „Legenda” Krzysztofa Kieślowskiego, czy „Lalka” w reżyserii Ryszarda Bera.

Na pokazach nie zabraknie również spektakularnych koncertów niepodległościo-wych jak np. widowisko „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki 2020” oraz produkcji poświęconych życiu i dziedzictwu Papieża Polaka, św. Jana Pawła II.

Szczegółowy repertuar wraz z opisami znajduje się na stronie internetowej Festiwalu fkn.tvp.pl oraz na stronie internetowej Nove Kino Wisła w Warszawie.

Na wszystkie pokazy festiwalowe wstęp jest wolny, a bezpłatne wejściówki można odbierać codziennie w kasie kina w godzinach 10:00 – 20:00 do niedzieli, 28 lutego.

Ze względu na otwartą formułę pokazów, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletu. Nie jest też prowadzona sprzedaż online. Z powodu obostrzeń wynikających z pandemii, ilość miejsc w salach kinowych jest ograniczona, a wszystkie seanse odbywają się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *