MediaPlatforma Canal+/ Canal+ PolskaZapowiedzi TV

Festiwal ORŁY 2023 w serwisie Premiery Canal+

9 stycznia w serwisie PREMIERY CANAL+ oraz w warszawskim kinie Iluzjon rozpoczął się Festiwal Orły 2023, w ramach którego obejrzeć można filmy kandydujące do 25. edycji Polskich Nagród Filmowych. Platforma online stwarza widzom z całej Polski możliwość uczestnictwa w festiwalu prezentującym najlepsze polskie obrazy kandydujące do nagród Polskiej Akademii Filmowej. Festiwal online potrwa do 28 lutego.

 

Landing Page ORŁÓW w serwisie PREMIERY CANAL+, kliknij po więcej informacji

W programie przeglądu znajdują się filmy, które spełniły warunki Regulaminu Orłów i kandydują w tegorocznej edycji. Są to m.in.: współprodukowany przez CANAL+ „Silent Twins” w reżyserii Laureatki Orłów 2016 w kategorii Odkrycie Roku Agnieszki Smoczyńskiej, który miał światową premierę w konkursowej sekcji Un Certain Regard MFF Cannes. Zobaczymy również uhonorowany Nagrodą Orizzonti MFF w Wenecji debiut nominowanego do Paszportów Polityki Damiana Kocura, „Chleb i sól”, wyróżnioną Grand Prix na MFF w Tiranie „Iluzję” Marty Minorowicz oraz „Cichą ziemię” Agnieszki Woszczyńskiej, która w Chicago na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce otrzymała nagrodę Odkrywcze Oko. W 25.edycji Orłów bierze także udział ubiegający się właśnie o nominację do Oscara film „IO” Jerzego Skolimowskiego, Laureata Orłów 2022 za Osiągnięcia Życia.

Już od kilku lat transmisja gali Orłów, najważniejszych nagród branży filmowej w Polsce, gości na antenie CANAL+. Podobnie będzie również w tym roku, zanim jednak poznamy tegorocznych nominowanych i laureatów, kolekcję filmów kandydujących do nagród fani kina mogą obejrzeć w naszym serwisie PREMIERY CANAL+ w ramach Festiwalu Orły. Szczególnie cieszy mnie, że wiele spośród tegorocznych tytułów to fabularne i dokumentalne koprodukcje CANAL+, docenione już na polskich oraz międzynarodowych festiwalach mówi Małgorzata Seck, wiceprezeska ds. programowych CANAL+ Polska.

Filmy kandydujące do Orłów widzowie mogą oglądać do 28 lutego 2023 w ofercie filmów na życzenie, czyli wypożyczyć je z sekcji PREMIERY CANAL+. W ramach Festiwalu nadrobić można także filmy nagrodzone Orłami w latach ubiegłych. Propozycja skierowana jest do wszystkich widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów CANAL+. Biblioteka serwisu PREMIERY CANAL+ będzie poszerzana o nowe tytuły do końca trwania festiwalu m.in.: „Brigitte Bardot cudowna”, „Orlęta. Grodno 39’” czy „Silent Twins”.

Prezentacja filmów w serwisie PREMIERY CANAL+ to możliwość obejrzenia filmów-kandydatów do Orłów 2023 w dowolnie wybranym czasie i miejscu. W dzisiejszych, mobilnych czasach, to świetne rozwiązanie, dzięki któremu Orły dotrzymują kroku współczesnym trendom dodaje Izabela Wójcik, dyrektorka Polskich Nagród Filmowych.

Ponadto w ramach Festiwalu w Kinie Iluzjon będzie można zobaczyć głośne i nagradzane polskie filmy dokumentalne, które w 2022 roku miały dystrybucję kinową. Zobaczymy „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego (Grand Prix Docs Against Gravity Film Festival 2022), „Silent Love” Marka Kozakiewicza (Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”), „Anioły z Sindżaru” w reżyserii Hanny Polak (Najlepszy Polski Film Festiwalu Ińskie Lato FIlmowe 2022), film „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz (Nagroda Publiczności Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym), „Pisklaki” Lidii Dudy (Marco Zucchi Award MFF w Locarno) oraz wiele innych.

Do 3 lutego gośćmi Orłów w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego po wieczornych seansach będą m. in.: Agnieszka Smoczyńska i Kuba Kijowski („Silent Twins”), Łukasz Ronduda, Anna Zakrzewska („Lot”), Grzegorz Mołda („Matecznik”), Jacek Bławut („Orzeł. Ostatni patrol”), Anna Kazejak („Fucking Bornholm”), Jowita Budnik, Feliks Matecki („Orlęta. Grodno ‘39”), Daniel Jaroszek („Johnny”), Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak i Wojtek Dolatowski („Śubuk”) oraz Xawery Żuławski, Marian Prokop i Marta Stalmierska („Apokawixa”).

Tytuły filmów i nazwiska twórców nominowanych do Orłów 2023 zostaną ogłoszone 8 lutego, po zakończeniu Festiwalu. Nazwisko Laureata Orła 2023 Za Osiągnięcia Życia poznamy 1 marca. Uroczysta 25. Gala Orłów 2023 odbędzie się 6 marca w Teatrze Polskim i będzie transmitowana w CANAL+ w paśmie niekodowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *