MediaTVP

Filmy i seriale TVP podbijają zagraniczne rynki

Japonia, Francja, Węgry, Słowacja, Ukraina kupiły produkcje TVP, wśród nich m.in. „Korona Królów” i „Zenek”.

 

 

 

 

W pierwszym kwartale 2020 roku Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej TVP udzieliło światowym nadawcom licencji na emisję kilkudziesięciu polskich filmów i seriali. Wkrótce po premierze w polskich kinach, film „Zenek” był dostępny również dla widzów poza granicami Polski. Dzięki współpracy TVP z zagranicznymi dystrybutorami „Zenek” był wyświetlany w ponad 300 kinach, m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii.

„Korona królów” spotkała się w ubiegłym roku z bardzo dobrym przyjęciem na Węgrzech. W 2020 r. węgierska telewizja publiczna MTVA nabyła prawa do drugiego, liczącego 161 odcinków, sezonu historycznego serialu. Ponadto dzięki udzielonej przez TVP licencji węgierscy widzowie zobaczą filmy: „Ułaskawienie” (reż. Jan Jakub Kolski), „Fryderyk” (reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska), „Faustyna” (reż. Jerzy Łukasiewicz), „Zaćma” (reż. Ryszard Bugajski), „Wszystko będzie dobrze” (reż. Tomasz Wiszniewski), „1989” (reż. Michał Bielawski), „Raban miłosierdzia” (reż. Krzysztof Żurowski), „Jerzy Popiełuszko – Posłaniec prawdy” (reż. Tony Haines), „Dwie korony” (reż. Michał Kondrat) oraz film „Miłość i miłosierdzie” (reż. Michał Kondrat), który został zakupiony również przez dystrybutora francuskiego.

Prawa do filmów i seriali Telewizji Polskiej zakupił także publiczny nadawca ze Słowacji – RTVS. Widzowie zobaczą kultowego „Misia Uszatka” i „Olimpiady Bolka i Lolka”. Słowacki nadawca wyemituje również „Ogniem i mieczem” (reż. Jerzy Hoffman), „Cześć Tereska” (reż. Robert Gliński) i „Edi” (reż. Piotr Trzaskalski).

Niesłabnącą popularnością za granicą cieszy się serial „Czas honoru” (reż. Michał Kwieciński, Michał Rogalski i inni). Prawa do wszystkich siedmiu serii nabył ukraiński publiczny kanał telewizyjny – UA:Perszyj.

Powody do zadowolenia mają miłośnicy europejskiego kina w Japonii. „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, a także filmy z wczesnego okresu twórczości reżysera oraz dokument poświęcony Kieślowskiemu „Still Alive. Krzysztof Kieślowski” zostaną pokazane w japońskich kinach oraz wydane na DVD i Blu-ray.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *