MediaTVPZapowiedzi TV

Filmy Louisa Malle’a w TVP Kultura

We wrześniu w Czwartkowym Klubie Filmowym TVP Kultura zagoszczą filmy Louisa Malle’a – jednego z najważniejszych twórców francuskiego kina. Widzowie zobaczą m.in. „Windą na szafot” z przełomową rolą Jeanne Moreau i jazzową muzyką Milesa Davisa.

 

 

 

We wrześniowe czwartki TVP Kultura zaprasza na przegląd twórczości Louisa Malle’a –jednego z najsłynniejszych przedstawicieli francuskiej Nowej Fali, laureata m.in. Złotego Lwa i Specjalnej Nagrody Jury na MFF w Wenecji, Cezara, Europejskiej Nagrody Filmowej i BAFTA. Widzowie będą mogli zobaczyć „Windą na szafot” (1958), „Zazie w metrze” (1960), „Do zobaczenia, chłopcy” (1987) i „Milou w maju”(1990). Wszystkie filmy poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z dr. Łukaszem Jurczyszynem – socjologiem i analitykiem ds. Francji.

„Windą na szafot” (1958), 5 września, godz. 21:35 Należący do klasyki francuskiej Nowej Fali film noir, który zapoczątkował wielką, międzynarodową karierę Jeanne Moreau. Florence i jej kochanek Julien postanawiają zabić męża Florence, pozorując jego samobójstwo. Perfekcyjny plan zostaje zakłócony przez nieprzewidziane okoliczności… Muzykę do filmu skomponował Miles Davis.

„Zazie w metrze” (1960), 12 września, godz. 20:30 Adaptacja eksperymentalnej prozy Raymonda Queneau. Dziesięcioletnia Zazie przyjeżdża do Paryża w odwiedziny do wujka Gabriela (Philippe Noiret). Marzy o przejażdżce metrem, ale jego pracownicy strajkują, więc dziewczynka zwiedza miasto w towarzystwie wuja i zaprzyjaźnionego taksówkarza. W oczach niesfornej Zazie Paryż zmienia się w szalony lunapark.

„Do zobaczenia, chłopcy” (1987), 19 września, godz. 20:30 Nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji, najbardziej osobisty film Louisa Malle’a, oparty na przeżyciach reżysera z czasów okupacji. Akcja toczy się w roku 1944, w okupowanej przez nazistów Francji. Bohater filmu, 12-letni Julien, uczy się w katolickiej szkole z internatem. Nagle pojawiają się trzej nowi, tajemniczy uczniowie. Z jednym z nich Julien się zaprzyjaźnia. Z czasem zaczyna się domyślać, że Jean i pozostali chłopcy są Żydami ukrywanymi w internacie przez dyrektora.

„Milou w maju” (1990), 26 września, godz. 20:30 Farsa na temat francuskiego społeczeństwa z Michelem Piccoli i Miou-Miou w rolach głównych. Rok 1968. W Paryżu ma miejsce studencka rewolta, a na południu Francji 60-letni Milou wraz z rodziną przygotowują się do pogrzebu seniorki rodu i zaczynają walczyć o spadek…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *