Kultura, muzyka, kino, modaTVP

Filmy TVP nominowane w konkursie Prix Europa

Produkcja Telewizji Polskiej „Kuba. Rewolucja od kuchni” Witolda Szabłowskiego oraz koprodukcja TVP „Kamerdyner” Filipa Bajona zostały nominowane do prestiżowych nagród w międzynarodowym konkursie produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych Prix Europa.

 

W kategorii „Telewizyjny film dokumentalny” nominację Prix Europa otrzymał film „Kuba. Rewolucja od kuchni” w reżyserii Witolda Szabłowskiego, wyprodukowany przez Telewizję Polską. Film jest debiutem reżyserskim tego cenionego w Polsce i na świecie reportażysty i pisarza. W centrum zainteresowania twórców znalazła się, ściśle związana z historią i polityką, kultura jedzenia na Kubie. Rozpoczynając Rewolucję, Fidel Castro obiecał Kubańczykom, że dopóki jest u władzy, nie będą głodować. Jedzenie od zawsze jest w centrum uwagi kubańskich władz i zwykłych Kubańczyków. Bohaterowie filmu, włącznie z osobistym kucharzem Fidela Castro, gotują i opowiadają o swoim życiu – i jedzeniu.

– To wielkie zaskoczenie i wielki zaszczyt. Bardzo cieszę się z nominacji, film to dzieło zbiorowe dlatego chcę podziękować moim wspaniałym współpracownikom, szczególnie ekipie z TVP oraz ekipie montażowej – komentuje Witold Szabłowski.

Koprodukowany przez TVP „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona został nominowany w kategorii „Telewizyjny film fabularny”. Film jest opowiedzianą z rozmachem historią splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku.

Bardzo się cieszę. To bardzo dobrze, że film, który ukazuje tragiczne losy mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej stał się przedmiotem międzynarodowego zainteresowania. Myślę, że historia, o której opowiada, może być dla nas wszystkich cenną lekcją na przyszłość komentuje Filip Bajon.

Łącznie do udziału w tegorocznym konkursie zostały nadesłane 642 produkcje z 263 instytucji medialnych. Oficjalna lista nominowanych produkcji znajduje się na stronie www.prixeuropa.eu.

Prix Europa to największy europejski konkurs produkcji telewizyjnych radiowych i internetowych. Odbywa się od 1987 roku przy wsparciu europejskich nadawców publicznych, zaś od 2017 roku pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Tegoroczny konkurs Prix Europa odbędzie się w dniach 18-24 września 2020 r. w Poczdamie, pod hasłem „Changing Europe – Together in Trust” (ang. „Zmieniająca się Europa – razem w zaufaniu”). Tegoroczna edycja odbędzie się w tradycyjnej formule, w fizycznej obecności jurorów, uczestników i gości, przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, związanych z pandemią koronawirusa.

Oba nominowane filmy można obejrzeć na stronie vod.tvp.pl

2 komentarze do “Filmy TVP nominowane w konkursie Prix Europa

  • Super, to bardzo dobra wiadomość, takie informacje zawsze cieszą jak dostaje nominację polska produkcja, fajnie byłoby jeszcze bardziej gdyby dostali nagrodę

    Odpowiedz
  • rzadko kiedy polskie proodukcje były zauważana na rynku międzynarodowym więc to krok w dobrym kierunku i znak , że tam w telewizji ktoś ma głowę na karku i zna się na produkcji. trzymam kciuki i oby była nagroda 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *