FOX: Polskie miasta na skraju zagłady

Nietrudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby koniec świata w największych światowych aglomeracjach, takich jak Tokio, Londyn czy Los Angeles, tak często wykorzystywanych jako sceneria filmów fantastycznych. A jak na skraju całkowitej zagłady wyglądałaby Polska? Z okazji zbliżającej się premiery serialu WOJNA ŚWIATÓW polski oddział stacji FOX we współpracy z artystą, grafikiem koncepcyjnym Jakubem Kowalczykiem zobrazowali koniec świata w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku oraz Poznaniu.

 

 

 

 

Apokalipsa kojarzy nam się głównie z inwazją kosmitów, spadającymi na Ziemię meteorytami czy wybuchem śmiercionośnej pandemii. Kształtowane przez popkulturę wizje końca świata głęboko zakorzeniły się w naszej świadomości. Niesamowicie realistyczne książki science-fiction, produkcje filmowe czy seriale skupiają się zwykle na największych miastach i najbardziej rozpoznawalnych miejscach. H.G. Wells, w swojej powieści ,,Wojna Światów”, uważanej za klasyk literatury fantastycznej, przedstawia moment inwazji kosmitów na Zjednoczone Królestwo. W ekranizacji tej powieści stworzonej przez Spielberga, akcja dzieje się niedaleko Nowego Jorku. A jak wyglądałaby Polska, gdyby właśnie dzisiaj miało dojść do zagłady?

Telewizja FOX wraz z Jakubem Kowalczykiem, zobrazowali moment inwazji kosmicznej na polskie miasta. Kłęby kurzu, dziwnie znajome, dymiące jeszcze budynki i zastępy policji, to tylko kilka rzeczy, które moglibyśmy zaobserwować. Warszawa, Katowice, Łódź, Gdańsk oraz Poznań zostały przedstawione w zupełnie innej rzeczywistości, doszczętnie zniszczone przez spadające z nieba metalowe kule. Płonące warszawskie wieżowce czy też zdewastowany poznański Stary Rynek to obrazy, obok których nie sposób jest przejść obojętnie. Dzięki swojej niesamowicie realistycznej formie projekt pozwala wcielić się w obserwatorów tragicznych wydarzeń i… poczuć klimat nadchodzącego serialu.

O grafiku Jakubie Kowalczyku było głośno, gdy kilka lat temu na grafice swojego autorstwa zrównał z ziemią centrum Katowic. Tym razem zaskoczył nas niecodzienną wizją apokalipsy, która dotknęła polskie miasta. Zafascynowany tematyką postapokaliptyczną, stworzył kilka grafik promujących serial WOJNA ŚWIATÓW. Tak jak w fabule serialu, motywem przewodnim jest atak pozaziemskiej cywilizacji. Jakub Kowalczyk zdradził, że dzięki współpracy z telewizją FOX mógł wrócić do tematyki postapokaliptycznej i podejść do tego zadania z innej perspektywy:

– Starałem się, by tworzone przeze mnie grafiki były bardzo realistyczne. Wraz z telewizją FOX wybrałem kilka zdjęć najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce, które później stały się podstawą do przygotowania ilustracji. W Katowicach wygrał spodek, a w Trójmieście gdański Żuraw, na przerobienie którego miałem kilka różnych koncepcji. W trakcie pracy tworzyłem kilka szkiców z różnej perspektywy, by nadać grafice fotorealistyczny wygląd i wzmocnić dramatyczną atmosferę.

Niesamowite ilustracje oddają klimat serialu, którego premiera odbędzie się w tym tygodniu. WOJNA ŚWIATÓW to ośmioodcinkowa adaptacja głośnej powieści H.G. Wellsa, której akcja toczy się we współczesnej Europie. Jej bohaterowie będą mierzyć się z niecodziennymi wyzwaniami i walczyć o przetrwanie w opustoszałym po ataku kosmitów świecie.

Dwuodcinkowa premiera serialu WOJNA ŚWIATÓW już w czwartek 31 października o 21:00 na kanale FOX

Foto: Jakub Kowalczyk dla telewizji FOX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *