MediaTVPZapowiedzi TV

„Fryderyk” w Teatrze Telewizji

W Warszawie trwają zdjęcia do spektaklu Teatru TV pt. „Fryderyk”, rzucającego nowe światło na początki kariery wielkiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Autorką i reżyserką sztuki napisanej na podstawie książki Piotra Witta „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie” jest Agnieszka Lipiec-Wróblewska. Premiera – 3 września 2018 roku w TVP1, na inaugurację nowego sezonu Teatru Telewizji 2018/2019.

 

„Fryderyk” to opowieść o pierwszych miesiącach pobytu Fryderyka Chopina w Paryżu – okresie dla kompozytora niezwykle trudnym i bolesnym, zarówno w perspektywie jego losów osobistych, w tym przede wszystkim przebiegu kariery muzycznej, jak i w kontekście politycznej sytuacji Polski oraz całej Europy.

Agnieszka Lipiec-Wróblewska zainspirowana odkrytymi przez Piotra Witta, pomijanymi przez innych biografów tragicznymi aspektami życia Fryderyka Chopina, przedstawia w swojej sztuce obraz szerzej nieznany: wnikliwy portret psychologiczny kompozytora, który musi się zmierzyć z biedą, niepewnością, poczuciem niespełnienia i upokorzenia, a wreszcie szalejącą na ulicach Paryża cholerą, wojną domową po próbie obalenia francuskiego monarchy oraz konsekwencjami upadku Powstania Listopadowego.

Akcja sztuki rozgrywa się w dwóch planach – historycznym i współczesnym. Chopin po przyjeździe do Paryża za wszelką cenę próbuje wedrzeć się na paryskie salony muzyczne, jednak długo pozostaje całkowicie nieznany, wręcz odrzucony. Brak spektakularnego sukcesu podczas pierwszego publicznego koncertu u Pleyela, skutkuje głębokim psychicznym kryzysem, który wkrótce paradoksalnie prowadzi do triumfu i „rzuca kompozytora na ścieżki sławy”.

Wątkiem równoległym prowadzonym przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską jest współczesna historia młodej pianistki Adeli, która poprzez tropienie losów Chopina odkrywa prawdę o okolicznościach, w jakich objawił się paryskiej elicie wielki talent genialnego muzyka.

Premiera: TVP1, 3.09.2018, godzina 20:35

Twórcy:

Na podstawie książki Piotra Witta pt. „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie”
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
II scenograf: Krzysztof Benedek
Kostiumy: Monika Nyckowska
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Dźwięk: Stanisław Kolenda, Marcin Ejsmund
Opracowanie muzyczne: Piotr Majchrzak
Charakteryzacja: Mirosława Wojtczak, Eleonora Wojtulewicz
Montaż: Beata Barciś

Obsada: Krzysztof Szczepaniak (Fryderyk Chopin) Grażyna Barszczewska (Księżna de Vaudemont), Michalina Olszańska (Adela), Paulina Szostak (Delfina Potocka), Maria Pawłowska (Ludwika Chopin), Krzysztof Wakuliński (Ferdinando Paer), Marcin Hycnar (Adam Mickiewicz), Zbigniew Zamachowski (Friedrich Kalkbrenner), Janusz Chabior (Mikołaj Chopin), Paweł Smagała (Franciszek Liszt), Łukasz Garlicki (Vincent), Maciej Musiał (Chłopak znad Sekwany), Maciej Charyton (Juliasz Słowacki), Sławomir Grzymkowski (Ambasador) , Jakub Hojda (Zapowiadający), Marcin Bubółka I Emigrant, Marcin Wojciechowski II Emigrant, Stanisław Sygitowicz ( Kozak).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *