MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Fundacja TVN zbuduje na 20-lecie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Startuje akcja #zdrowiewgłowie

Fundacja TVN w tym roku świętuje swoje 20 urodziny i rozpoczyna kolejny ważny projekt – budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Zbiórkę funduszy na inwestycję wspiera kampania #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy. Spełniający światowe standardy ośrodek zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 roku. Wartość inwestycji wyniesie 26 milionów złotych.

 

W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży, a blisko 9% z nich wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej[1]. Jednocześnie, zdaniem ekspertów psychiatria dziecięca w Polsce jest dziś w zapaści. Oddziały psychiatryczne dla najmłodszych są zamykane, szpitale przepełnione, a leczenie znacznie utrudnione z uwagi na brak wykwalifikowanej kadry. W związku z pandemią, przedłużającym się poczuciem niepewności i zagrożenia oraz izolacją społeczną przewiduje się pogłębienie trwającego od lat kryzysu.

W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. List intencyjny w sprawie wspólnego projektu podpisano 27 listopada 2020 r. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych.

„Problemy psychiczne dzieci i młodzieży mogą dotyczyć każdej rodziny w Polsce, a okoliczności związane z pandemią z pewnością odbiją się na samopoczuciu i kondycji psychicznej młodego pokolenia Polaków, uderzając w i tak już niewydolny system pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w kraju. Musimy jak najszybciej działać. Dlatego w imieniu Fundacji TVN z całego serca proszę Państwa o pomoc w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. Każda przekazana przez Was złotówka może rozjaśnić mrok w życiu jakiegoś młodego człowieka.”powiedziała Katarzyna Kolenda-Zaleska, Prezes Fundacji TVN.

„W każdym kraju, w którym obecne jest Discovery, pomagamy i wspieramy lokalne społeczności. Budując Centrum Psychiatrii chcemy stworzyć miejsce, które będzie gromadzić i kształcić najlepszych specjalistów, a młodym pacjentom z całej Polski będzie pomagać w pokonywaniu trudności. Cieszę się że tak ważny i wyjątkowo potrzebny projekt zbiega się z jubileuszem Fundacji TVN.” powiedziała Kasia Kieli, Prezes i Dyrektor Zarządzająca Discovery EMEA.

Jak pomagać?

Zbiórkę środków na budowę wspiera akcja #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy. Pierwsza odsłona kampanii wystartowała 16 sierpnia, a budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie można też wesprzeć podczas rozpoczynającego się dziś Top of the Top Sopot Festival. Wystarczy wysłać SMS POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/

O projekcie:

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie ośrodkiem referencyjnym dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Będzie się w nim znajdował Oddział Pobytu Dziennego, który zapewni pomoc około 30 pacjentom dziennie oraz Oddział Pobytu Stacjonarnego dysponujący 32 łóżkami (w tym 6 łóżkami na Oddziale Obserwacji, 4 łóżkami na Oddziale Detoksykacji oraz 22 łóżkami na Oddziale Szpitalnym). W Centrum będzie również działać Poradnia Psychiatryczna mieszcząca 3 gabinety lekarskie, 2 gabinety terapii grupowej, gabinet terapii rodzinnej, gabinet seksuologa oraz gabinet zabiegowy.

Pacjenci Centrum Psychiatrii będą mieli możliwość korzystania z pełnej diagnostyki dostępnej w Centrum Zdrowia Dziecka, tj. m.in. z tomografii, rezonansu czy szerokiego zakresu badań laboratoryjnych.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie stanowić część większego kompleksu – Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Obie kliniki zajmą powierzchnię 6000 metrów kwadratowych, a całkowita wartość inwestycji współfinansowanej przez Fundację TVN oraz Centrum Zdrowia Dziecka wyniesie około 50 mln złotych.

Prace budowlane ruszyły w maju 2021 roku, a oddanie do użytku budynku połączonych Klinik Psychiatrii i Onkologii dla pacjentów i personelu medycznego nastąpi pod koniec 2023 roku.

Wizualizacja 3D budynku jest dostępna na stronie: https://1drv.ms/u/s!ApUnS9fJ9NoTgsJ9XNj8Ruo1PIqu3w?e=0gEDQp

O Fundacji TVN

Fundacja TVN została założona w 2001 roku. W ciągu 20 lat przekazała około 250 mln złotych na leczenie dziesiątek tysięcy dzieci, dorosłych pacjentów oraz seniorów.

Od momentu powstania jednym z jej podstawowych celów jest pomoc państwowym instytucjom ochrony zdrowia. Polega ona przede wszystkim na remontach i budowie klinik szpitalnych oraz na zakupie sprzętu medycznego i karetek pogotowia. Pomoc indywidualną od Fundacji otrzymało ponad 25 000 osób, w większości dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *