Sport w TVTVP

Gala wręczenia Złotej Piłki w TVP1 i TVP Sport (akt.)

Czy Robert Lewandowski otrzyma Złotą Piłkę? Ceremonia wieńcząca plebiscyt “France Football” zbliża się wielkimi krokami. Już teraz możemy potwierdzić oficjalnie: transmisja gali 29 listopada na antenach TVP.

 

To może być dla Polaków jedna z najbardziej wyjątkowych edycji plebiscytu Złotej Piłki. Do tej pory (licząc też rok 2021) Robert Lewandowski znalazł się wśród nominowanych aż sześciokrotnie. Właśnie ten szósty raz może zakończyć się dla niego triumfem. Do tej pory najwyżej “Lewego” sklasyfikowano na 4. miejscu, w 2015 roku. Wśród Polaków, na podium głosowania znalazł się Zbigniew Boniek. Podobnie jak Kazimierz Deyna, był na 3. pozycji.

Szanse Lewandowskiego na otrzymanie Złotej Piłki są największe od dawna. Galę wręczenia nagrody w plebiscycie “Ballon d’Or” obejrzeć można będzie w TVP1, TVP Sport, na stronie internetowej TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej. Wydarzenie skomentuje Maciej Iwański, a Studio w TVP Sport poprowadzi Sylwia Dekiert. W Paryżu nie zabraknie także reportera TVP – Jacek Kurowski przeprowadzi rozmowy z laureatami.

Każdy z 185 jurorów (przedstawicieli światowych mediów sportowych) wskazał pięciu spośród 30 nominowanych, przyznając im kolejno 6, 4, 3, 2 i na koniec 1 punkt. Głosujący są zobligowani do nie zdradzania swoich wyborów aż do ogłoszenia oficjalnych wyników.

W niedzielę, 24 października zakończyło się oddawanie głosów w plebiscycie “France Football”. Z ramienia Polski głosującym jest dziennikarz TVP Sport, Maciej Iwański. Jednym z nominowanych, ale też zarazem faworytów do triumfu w głosowaniu, jest oczywiście Lewandowski.

Ceremonia wręczenia Złotej Piłki odbędzie się 29 listopada w Theatre du Chatelet w Paryżu.

“Ballon d’Or” to najstarszy i najbardziej prestiżowy plebiscyt w świecie futbolu. Nagroda wręczana jest od 65 lat, a pierwszym laureatem w roku 1956 został Stanley Matthews. W roku 2020 kapituła zrezygnowała z wyboru najlepszego piłkarza roku, zwracając uwagę na sezon przerwany przez pandemię koronawirusa.

Lewandowski w poprzednim roku wygrał z Bayernem Monachium m. in. Ligę Mistrzów, stąd też dużo stracił na braku głosowania. Na osłodę pozostał mu jednak triumf w grudniu 2020 roku w plebiscycie na Piłkarza Roku FIFA (FIFA The Best), w którym głosują dziennikarze, selekcjonerzy i kapitanowie drużyn narodowych oraz internauci. Napastnik Bayernu Monachium otrzymał wówczas nagrodę z rąk prezydenta FIFA, Gianniego Infantino.

Gala wręczenia Złotej Piłki. Szczegóły transmisji na żywo

Kiedy gala: poniedziałek, 29 listopada

Transmisja: od 20:30 w TVP1, TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej oraz Smart TV

Kto skomentuje: Maciej Iwański

Studio: od 19:00 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej oraz Smart TV

Prowadzący studio: Sylwia Dekiert

Reporter: Jacek Kurowski

 

Aktualizacja:

Transmisja z ceremonii losowania w Polsacie Sport News oraz Polsacie Box Go i na Polsatsport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *