Prasa - Ksiązka

“Gazeta Wyborcza” organizuje Wielki Test Wiedzy o Gdańsku

Jak długie jest gdańskie molo? Przy jakiej ulicy urodził się Gabriel Fahrenheit? Na ile dzielnic podzielony administracyjnie jest Gdańsk? Z podobnymi pytaniami będą mieli okazję się zmierzyć uczestnicy Wielkiego Testu Wiedzy o Gdańsku organizowanego przez “Gazetę Wyborczą Trójmiasto”. Test odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia br. w nietypowym miejscu – na trybunach Stadionu Energa Gdańsk. Zwycięzca otrzyma 5000 złotych! Na www.bilety.wyborcza.pl/wielkitestgdansk już można zgłaszać się do udziału w tym wydarzeniu, liczba miejsc jest ograniczona.

 

– Obchodząca w tym roku jubileusz 30-lecia trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej” niemal od początku ma swoją siedzibę w Gdańsku. Z miastem tym jesteśmy związani nie tylko geograficznie, ale też uczuciowo. Gdańsk to po prostu nasze miasto, z którego jesteśmy dumni. Dlatego staramy się upowszechniać wiedzę o jego bogatej historii, teraźniejszości oraz perspektywach rozwoju. Stąd pomysł, by zaprosić naszych czytelników do udziału w Wielkim Teście Wiedzy o Gdańsku – tłumaczy Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny trójmiejskiej „Wyborczej”.

W trosce o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa Wielki Test Wiedzy o Gdańsku zostanie przeprowadzony w wyjątkowym miejscu – na otwartym powietrzu, a jednocześnie pod dachem. Uczestnicy zasiądą w wygodnych fotelach sektora VIP na Stadionie Energa Gdańsk. Oczywiście w maseczkach i z zachowaniem dystansu społecznego.

Współorganizatorem testu jest Fundacja Gdańska, która przez wiele lat przygotowywała Olimpiadę Wiedzy o Gdańsku. Jest też wydawcą Encyklopedii Gdańska (2012) i jej internetowej wersji – Gedanopedii.

– Umożliwia ona bezpłatny i nielimitowany dostęp do wszystkich haseł zamieszczonych w wersji drukowanej z założeniem jej permanentnej aktualizacji i rozbudowy. Na dziś liczy już ponad 5600 haseł, znajduje się w niej ponad 8000 fotografii z różnych okresów i ma 288 autorów. Nad merytoryką czuwa Komitet Wiedzy Gedanopedii, w skład którego wchodzą wybitni historycy, pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego oraz naukowcy. Każde napisane hasło jest dogłębnie analizowane, następnie poddawane redakcji, a dopiero potem publikowane. Dzięki temu Gedanopedia to rzetelne źródło wiedzy traktowane jako źródło naukowe w przeciwieństwie do np. Wikipedii informuje Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Gedanopedia to jedno z podstawowych źródeł pomocnych w przygotowaniu się do Wielkiego Testu. Przyda się też wiedza ogólna o mieście oraz znajomość gdańskich dzielnic, które “Gazeta Wyborcza Trójmiasto” sukcesywnie opisuje na swoich łamach od września 2019 r. W arkuszu, który otrzymają do rozwiązania uczestnicy Wielkiego Testu, znajdzie się też część pytań z publikowanych w serwisie Trójmiasto.Wyborcza.pl  w postaci mini quizów sprawdzających poziom znajomości poszczególnych dzielnic.

Na udzielenie odpowiedzi na 60 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru uczestnicy testu będą mieli 60 minut. Na zwycięzcę, oprócz tytułu mistrza wiedzy o Gdańsku, czeka nagroda finansowa w wysokości 5000 zł brutto. Z pustymi rękami nie wyjdą także osoby, które zajmą drugie i trzecie miejsca. Dla nich przewidziane są nagrody w wysokości odpowiednio 2000 oraz 1000 zł brutto.

Nad przygotowaniem pytań pracuje zespół pod kierownictwem prof. Sławomira Kościelaka z Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowcy deklarują, że poziom trudności będzie zróżnicowany i przypominają, że chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę.

Wielki Test Wiedzy o Gdańsku rozpocznie się w sobotę, 8 sierpnia br., o godz. 11.00 na Stadionie Energa Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1). Aby w nim uczestniczyć, należy bezpłatnie zarejestrować się na stronie: www.bilety.wyborcza.pl/wielkitestgdansk. Warto zrobić to jak najszybciej, bo – ze względu na obostrzenia związane z pandemią – liczba miejsc jest ograniczona.

Partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Gdańsk.

Patronat: Uniwersytet Gdański.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *