Prasa - Ksiązka

„Gazeta Wyborcza” wyróżni Donalda Tuska tytułem Człowieka Roku

„Gazeta Wyborcza” po raz 20. wręczy tytuł Człowieka Roku. Odbierze go Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Polski. Na łamach dzisiejszej „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl można przeczytać specjalny wywiad z laureatem wyróżnienia. Dzisiejsza gala wręczenia tytułu, będąca częścią obchodów 30. urodzin „Gazety Wyborczej”, będzie transmitowana na żywo na Wyborcza.pl i w TVN24.

 

W 1989 r., w związku z pierwszymi wolnymi wyborami do parlamentu, powstała “Gazeta Wyborcza”. W tym roku dziennik świętuje swoje 30. urodziny – kulminacją obchodów jubileuszu będzie uroczystość organizowana w warszawskiej siedzibie redakcji w piątek, 10 maja 2019 r.

Podczas urodzinowej gali nastąpi wręczenie tytułu Człowiek Roku „Gazety Wyborczej”. Wyróżnienie odbierze Donald Tusk, były polski premier, przewodniczący Rady Europejskiej. Laudację na cześć laureata wygłosi Timothy Snyder.

Dziś w “Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl można przeczytać specjalny wywiad z laureatem wyróżnienia. Adam Michnik, Jarosław Kurski oraz Bartosz T. Wieliński przez dwie godziny wypytywali Donalda Tuska o Europę, m.in. co sądzi o pozycji Polski w Europie i jej odbudowie.
Czytelnicy dziennika mogą się też zapoznać z komentarzem Jarosława Kurskiego, pierwszego zastępcy redaktora naczelnego “Gazety Wyborczej” wyjaśniający, dlaczego to właśnie Donald Tusk został wybrany Człowiekiem Roku.

Dziś wieczorem poznamy także laureatów plebiscytu Ludzie Roku Czytelników “Gazety Wyborczej”, tym razem uwzględniającego też nagrody specjalne. Redakcja wybrała nominowanych do tegorocznej edycji plebiscytu i zaprosiła w kwietniu br. swoich czytelników do głosowania na Ludzi Roku 2018. Więcej na ten temat – Wyborcza.pl/plebiscyt

Relację na żywo z gali będzie można obejrzeć na stronie Wyborcza.pl, a fragment z wręczenia tytułu Donaldowi Tuskowi – również na antenie TVN24. Wieczór będzie też relacjonowany na profilach “Gazety Wyborczej” w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie.
Uroczystość ma charakter zamknięty – obowiązują zaproszenia.

Tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” przyznawany jest w ramach corocznych obchodów urodzin “Gazety Wyborczej” od 1999 r. Do tej pory wyróżnieni nim zostali: Vaclav Havel (1999), George Soros (2000), Siergiej Kowaliow (2001), Joschka Fischer (2002), Günter Verheugen (2003), Bronisław Geremek (2004), Javier Solana (2005), Zbigniew Brzeziński (2006), abp Józef Życiński (2007), Andrzej Wajda (2008), Tadeusz Mazowiecki (2009, tytuł Człowiek Dwudziestolecia), Władysław Bartoszewski (2010), Richard von Weizsacker (2011), Tadeusz Konwicki (2012), Yoani Sánchez (2013), Michaił Chodorowski (2014), Bronisław Komorowski (2015), Timothy Snyder (2016), Frans Timmermans (2017) i Anne Applebaum (2018). Nagrodę specjalną dla Człowieka Dwudziestopięciolecia odebrał Lech Wałęsa.

W ramach obchodów 30. urodzin “Gazety Wyborczej” redakcja zachęca czytelników m.in. do skorzystania ze specjalnych urodzinowych promocji na prenumeraty cyfrowe, a wkrótce zaprosi ich także na jubileuszowe aukcje. O wszystkich atrakcjach redakcja będzie informować czytelników na swoich papierowych i cyfrowych łamach, a także na profilach w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *