Prasa - Ksiązka

„Gazeta Wyborcza” z grantem od Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów na procesy sądowe z podmiotami państwowymi

Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) przyznało „Gazecie Wyborczej” 15 tys. euro na wsparcie w procesach sądowych. To dotąd największy grant przyznany przez organizację, której celem jest walka o niezależne dziennikarstwo i obrona przed działaniami, które zagrażają wolności mediów w krajach Unii Europejskiej.

 

Media Freedom Rapid Response (MFRR) – mechanizm monitorowania i reagowania na groźby skierowane przeciwko dziennikarzom i pracownikom mediów w państwach członkowskich UE i krajach kandydujących – kierowane przez konsorcjum ECPMF, odpowiedział na bezprecedensową liczbę pozwów sądowych skierowanych przeciwko „Gazecie Wyborczej”, przekazując 15 000 euro na wsparcie prawne. To jak dotąd największy grant w ramach programu.

– Sprawy sądowe wytoczone przeciwko „Gazecie Wyborczej” raz jeszcze pokazują, w jaki sposób prawo jest nadużywane do zastraszania i cenzurowania mediów. Dlatego tak pilne jest wprowadzenie środków anty-SLAPP na poziomie europejskim, które zniechęcałyby polityków i potężne korporacje do składania pozwów sądowych o zniesławienie i ochronę dóbr osobistych przeciwko dziennikarzom i mediom. Pomoc prawna oferowana przez MFRR wesprze pokrycie kosztów reprezentacji prawnej zarówno dla gazety, jak i dziennikarzy, których dotyczą te działania, oraz zapewni im niezbędną wiedzę fachową i doświadczenie jak bronić się przed tymi działaniami, które zagrażają wolności prasy dla wszystkich w Polsce oznajmia Flutura Kusari, prawniczka ECPMF.

Od 2015 r. ponad 55 pozwów zostało złożonych przeciwko „Gazecie Wyborczej’ , w tym o domniemane naruszenie dóbr osobistych. Były one wniesione przez m.in Jarosława Kaczyńskiego, szefa rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS); Telewizję Polską SA i spółkę państwową KGHM Polska Miedź SA. Każda sprawa dotyczy artykułów opublikowanych w dzienniku lub w jej internetowym wydaniu Wyborcza.pl . Artykuły dotyczyły między innymi: skandalu reprywatyzacyjnego w Warszawie; jakości masek dla ochrony przed COVID 19 zakupionych w Chinach; domniemanej cenzury festiwalu muzycznego oraz relacji biznesowych między liderem PiS a austriackim biznesmenem w związku z budową wieżowca dla firmy związanej z partią rządzącą. Postępowania te toczą się przeciwko samej „Gazety Wyborczej”, wydawcy gazety, którą jest AGORA S.A., dyrektor serwisów Wyborcza.pl  Dorocie Goluch oraz poszczególnycm dziennikarzom, w tym Wojciechowi Czuchnowskiemu, Iwonie Szpali-Żak i AgniesceKublik.

– W krajach takich jak Polska, które stały się nieliberalnymi demokracjami, niezależne media są nadzieją dla przetrwania społeczeństwa obywatelskiego. Nasze publikacje i materiały śledcze nie są rządzącym na rękę. Na co dzień „Gazeta Wyborcza” mierzy się z dziesiątkami pozwów od PiSu, spółek skarbu państwa i polityków z obozu władzy. Jedynie dzięki pracy naszych prawników i organizacji nas wspierających jesteśmy w stanie dalej funkcjonować jako prężne, niezależne mediumprzyznaje Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”.

Zdaniem ECPMF liczne postępowania skierowane przeciwko „Gazecie Wyborczej”, znanej z patrzenia rządzącym na ręce oraz informowania opinii publicznej, mogą mieć negatywny wpływ na krytyczne dziennikarstwo w innych niezależnych mediach, które mogą zdecydować o unikaniu drażliwych tematów, ważnych dla interesu publicznego, aby nie spotkał ich ten sam los co jedną z największych gazet w Polsce.

Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) jest organizacją non-profit założoną w Lipsku w Niemczech w 2015 r. Działa na podstawie Europejskiej Karty Wolności Prasy i Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej Unia. Więcej informacjihttps://www.ecpmf.eu/

Media Freedom Rapid Response to działający w całej Europie mechanizm, który śledzi, monitoruje i reaguje na naruszenia wolności słowa i mediów w krajach członkowskich UE i krajach kandydujących. Projekt zapewnia wsparcie prawne i praktyczne, poparcie publiczne oraz informacje w celu ochrony dziennikarzy i pracowników mediów. MFRR działa poprzez konsorcjum kierowane przez m.in. European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) i jest współfinansowany przez Komisję Europejską.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce. To codzienny wybór czytelników, którzy szukają informacji, opinii, analiz i komentarzy, chcą poszerzać swoją wiedzę o świecie, a także poszukują atrakcyjnej rozrywki i praktycznych porad. Treści dziennika dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej – w serwisach internetowych Wyborcza.pl, w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. „Gazeta Wyborcza” jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Wyborczej” przekroczyła już 240 tys. Wraz z tymi, którzy kupują papierowe wydanie, dziennik ma łącznie ponad 300 tys. czytelników płacących za dostęp do treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *