Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w TVP2 i TVP Sport

W piątek lekkoatleci rozpoczną rywalizację o medale halowych mistrzostw Europy w Glasgow. Polacy na poprzednim czempionacie aż dwunastokrotnie stali na podium. Teraz mogą myśleć o równie imponującej zdobyczy. Transmisje 1-3 marca w TVP 2, TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej.

 

Dwa lata temu w Belgradzie kibice aż siedem razy mogli wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Złote medale wywalczyli Adam Kszczot (800 m), Marcin Lewandowski (1500 m), Sylwester Bednarek (skok wzwyż), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), Piotr Lisek (skok o tyczce) i obie sztafety 4×400 metrów. Srebrne medale dorzucili Rafał Omelko (400 m) i Ewa Swoboda (60 m, po dyskwalifikacji Ukrainki Olesii Powch za naruszenie przepisów dopingowych), a na najniższym stopniu podium stanęli Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), Justyna Święty-Ersetic (400 m) i Sofia Ennaoui (1500 m).

Większość z tych osób także w Glasgow powinna stanowić o sile reprezentacji. Tytułu na pewno nie obroni jednak Adam Kszczot. Dwukrotny wicemistrz świata i czterokrotny mistrz zrezygnował w tym roku ze startów pod dachem. Indywidualnie biegać nie będzie Omelko, który nie zdołał wypełnić wskaźnika Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Kontuzja barku wykluczyła natomiast Paulinę Gubę, mistrzynię Europy w pchnięciu kulą.

Nie oznacza to jednak, że biało-czerwoni nie mają szans na worek medali. Aż siódemka Polaków plasuje się w czołowej trójce list europejskich. Najwięcej „polskich” emocji powinno być w rywalizacji kobiet na 400 metrów. Trzy najlepsze wyniki na Starym Kontynencie ma Iga Baumgart-Witan, a kolejne dwa należą do Justyny Święty-Ersetic– Mistrzostwa Polski w Toruniu stały na wysokim poziomie. Wyniki pierwszej czwórki to absolutna europejska czołówka, a w przypadku Igi i Justyny możemy mówić nawet o światowych rezultatach –stwierdził w rozmowie z TVPSPORT.PL Aleksander Matusiński, trener sztafety 4×400 metrów, która jest głównym faworytem zmagań w HME.

Dubletu możemy też oczekiwać w skoku o tyczce. Piotr Lisek kilka dni temu podczas zawodów w Clermont-Ferrand uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie (5,93). – Cieszę się, że trafiliśmy z formą na halowe mistrzostwa Europy. One są za kilka dni, ale forma nie zniknie. Trzeba jednak podkreślić, że każdy kolejny konkurs to nowe rozdanie – zadeklarował obrońca tytułu. Swoich szans szukać będą też Paweł Wojciechowski (5,80) i Robert Sobera (5,70), którzy przy absencji Francuza Renauda Lavillenie i Szweda Armanda Duplantisa będą mieli ułatwione zadanie.

Prowadzeniem na europejskich listach może pochwalić się też Ewa Swoboda, która po dwóch słabszych sezonach wróciła do wysokiej formy i wygrała prestiżowy cykl IAAF World Indoor Tour. – Wróciłam z ciemnego dołka. Zajęło mi to długo, ale jestem. Najbardziej pomogło, że wyrzuciłam z głowy niepotrzebne rzeczy, które wprowadzały dodatkowe nerwy. Wszystko się wyczyściło i zobaczymy, co będzie dalej – przyznała po jednym ze startów. W Glasgow jej największą konkurentką będzie Mujinga Kambundji, która podczas mistrzostw Szwajcarii wyrównała rezultat Swodoby (7,08).

O medalowych szansach mówić należy też w kontekście Marcina Lewandowskiego (drugi czas zgłoszenia na 1500 metrów) i Sofii Ennaoui, która ma trzeci wynik w Europie. Na tym samym miejscu na listach sklasyfikowana jest Klaudia Siciarz, która jest największą niespodzianką sezonu halowego. Podczas mistrzostw Polski w Toruniu uzyskała 7,95 w biegu na 60 metrów przez płotki i już w Glasgow może cieszyć się z pierwszego medalu seniorskich zawodów międzynarodowych.

W nieco słabszej formie są w tym roku kulomioci – Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki. Z kolei męska sztafeta 4×400 metrów – mistrzowie i rekordziści świata z hali – zmaga się z problemami zdrowotnymi. W ostatniej chwili ze składu wypadł Jakub Krzewina i nie wiadomo, czy zespół trenera Józefa Lisowskiego będzie w stanie powtórzyć wynik sprzed dwóch lat i ponownie stanąć na podium.

Polskie szanse medalowe w Glasgow:

*** – Ewa Swoboda (60 m), Iga Baumagart-Witan, Justyna Święty-Ersetic (400 m), Piotr Lisek (skok o tyczce), sztafeta 4×400 metrów kobiet
** – Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), Marcin Lewandowski, Sofia Ennaoui (oboje 1500 m)
* – Klaudia Siciarz (60 m przez płotki), Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Robert Sobera (skok o tyczce), sztafeta 4×400 metrów mężczyzn

Plan transmisji:

Piątek, 1 marca:

10:45 – sesja poranna TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

20:05 – sesja wieczorna TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna. Od 21:35 transmisja także w TVP 2

Sobota, 2 marca

10:55 – sesja poranna TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

19:00 – sesja wieczorna TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

Niedziela, 3 marca:

10:55 – sesja poranna TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna

18:55 – sesja wieczorna TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja mobilna. Od 19:35 transmisja także w TVP 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *