Hania Rani zwyciężczynią plebiscytu „Sanki 2019”

W sobotę, 9 marca br. na łamach „Gazety Wyborczej” ogłoszono laureata pierwszego miejsca tegorocznej edycji plebiscytu „Sanki” na nowe twarze sceny muzycznej. Zwyciężczynią została 29-letnia pianistka, kompozytorka, aranżerka i wokalistka Hania Rani. Drugie miejsce zajął zespół Kwiaty, a trzecie – duet Kwiat Jabłoni.

 

Hania Rani, czyli Hanna Raniszewska jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Hanns Eisler Hochschule für Musik w Berlinie. Początkowo wiązała przyszłość z klasyką, ale zetknięcie się z jazzem i muzyką elektroniczną zmieniły jej plany. Zajmowała się już nowymi aranżacjami pieśni Johna Dowlanda (renesans) i Henry’ego Purcella (barok), pisała muzykę teatralną, a w duecie z wiolonczelistką Dobrawą Chocher grała utwory Grzegorza Ciechowskiego. Jest również członkiem zespołu Misi Furtak oraz połową duetu Tęskno, którego debiutancki album „Mi” był jednym z objawień w 2018 roku.

Rok 2019 przyniesie artystce z kolei solowy debiut. Album „Esja”, który powstał dzięki wizycie w islandzkim studiu producenta Bergura Porissona – współpracownika Björk, ukaże się w kwietniu br. nakładem cenionej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records. Hania Rani będzie promować album europejską trasą koncertową. Pod koniec kwietnia br. wystąpi w Poznaniu na festiwalu Spring Break. Tam dziennikarze „Gazety Wyborczej” wręczą jej statuetkę „Sanek 2019”.

Wywiad ze zwyciężczynią tegorocznej edycji plebiscytu dostępny jest na Wyborcza.pl.

Drugie miejsce w „Sankach 2019” zajął gdański zespół Kwiaty łączący przesterowane gitary z romantyczną aurą, w którego skład wchodzą Maja Andrzejewska (śpiew, teksty), Kajetan Krzemieniewski (gitara), Wojciech Chroboczyński (gitara basowa) i Jacek Frąś (perkusja). Na podium znalazł się również polski duet grający eteryczne folkowe piosenki – Kwiat Jabłoni, który tworzą Kasia Sienkiewicz i jej brat Jacek.

Plebiscyt „Sanki” ma na celu wskazanie najciekawszych nowych twarzy na polskiej scenie muzycznej – tych zespołów i wykonawców, o których będzie głośno w najbliższym czasie. Powstał w ubiegłym roku w hołdzie dla Roberta Sankowskiego, zmarłego w sierpniu 2017 r. wieloletniego dziennikarza redakcji muzycznej „Gazety Wyborczej”. Jego marzeniem było zorganizowanie polskiego odpowiednika prestiżowego plebiscytu „BBC Sound Of”, w którym ponad 150 ekspertów z brytyjskiej branży muzycznej wybiera najciekawszych debiutantów na tamtejszym rynku.

Więcej informacji na temat plebiscytu można znaleźć w serwisie Wyborcza.pl/sanki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *