Historia ukrzyżowania Jezusa. „Pasja” w Polsat Film

Najgłośniejszy i najbardziej dochodowy film religijny w historii kina. Pokazuje ostatnie dwanaście godzin życia Jezusa Chrystusa. Obraz do dzisiaj emocjonuje scenami pełnymi okrucieństwa i sadyzmu. Obok tej produkcji nie można przejść obojętnie. Otrzymał 3 nominacje do Oscara w kategoriach „Najlepsza Muzyka”, „Najlepsze Zdjęcia” i „Najlepsza Charakteryzacja”.

 

 

 

 

Oparta na czterech ewangeliach, niemal dokumentalna, rejestracja dwunastu ostatnich godzin z życia Jezusa z Nazaretu szokuje poziomem przemocy i sadyzmu zwłaszcza przy niektórych scenach. Film Mela Gibsona to jeden z najgłośniejszych religijnych filmów w historii kina. Rozpoczyna się od modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym po Ostatniej Wieczerzy. Jak wiemy z biblii, Chrystus zostaje zdradzony przez Judasza Iskariotę, następnie zabrany przed tron Poncjusza Piłata, by następnie zostać skazany przez tłum na męczeńska i brutalną śmierć poprzez ukrzyżowanie.

Reżyser postanowił całkowicie oddać okrucieństwo i ból, jaki spotkał Jezusa, a dla zwiększenia realizmu kwestie aktorów wypowiadane są wyłącznie w historycznych językach używanych w czasach Chrystusa: w aramejskim, hebrajskim i łacinie. Zdjęcia wykonano we Włoszech w miejscowościach Matera i Craco w Basilikacie.

Jest to z pewnością produkcja poważna i poruszająca, która wzbudza z wiadomego powodu dyskusje nie tylko w środowiskach katolickich i żydowskich. Głębia i duchowość filmu wywarła wielki wpływ na jego publiczność, twórców i został ciepło przyjęty na całym świecie. Dodatkowo, „Pasja” to najbardziej dochodowy obcojęzyczny film w historii amerykańskiego box office’u.

Charakteryzacja udręczonego Jezusa zajmowała specjalistom dziesięć godzin i co ciekawe, aby uniknąć powtarzania całego procesu, bywało, że Jim Caviezel, czyli główny bohater, kładł się w niej spać. Ich praca otrzymała nominację do Oscara w kategorii „Najlepsza Charakteryzacja”.

Napisany przez Mela Gibsona i Benedicta Fitzgeralda scenariusz filmu „Pasja” powstał głównie na podstawie ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Jim Caviezel (Jezus), Monica Bellucci (Maria Magdalena), Maia Morgenstern (Maria), Christo Jivkov (Jan), Francesco De Vito (Piotr) i inni.

„Pasja” w sobotę 2 listopada o godz. 23:45 i w niedzielę 3 listopada o godz. 21:00 w Telewizji Polsat Film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *