Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie (2019) – raport RFBENCHMARK
Portal RFBenchmark.pl opublikował raport porównujący jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie w 2019 roku. Najlepsze wyniki w poszczególnych krajach odnotowano we Francji (szybkość pobierania danych), Hiszpanii (szybkość wysyłania danych) oraz na Łotwie (wartość ping). Polska wciąż należy do europejskiej czołówki pod względem jakości i szybkości Internetu mobilnego.
W zeszłym roku, w kategorii średniej szybkości pobierania danych najlepszy wynik odnotowano we Francji (19,9 Mb/s). Kraj ten wyprzedził po raz kolejny Austrię (19,8 Mb/s) oraz Portugalię (19,3 Mb/s). Zadowoleni z szybkości pobierania plików nie mogą być natomiast mieszkańcy Ukrainy. Pomiary wykazały tam prędkość wynoszącą 9,7 Mb/s. Niewiele lepiej jest w Macedonii (10,4 Mb/s) i Rosji (11,5 Mb/s).
Z kolei w Hiszpanii pomiary wykazały najwyższą średnią szybkość wysyłania danych (10,3 Mb/s). Różnice między poszczególnymi krajami w czołowej trójce (Austria – 10,2 Mb/s, Holandia – 10,1 Mb/s) są naprawdę minimalne.
Na czele zestawienia państw z najniższą wartością ping znalazła się Łotwa, która dzięki wynikowi 59 ms wyprzedziła Norwegię (61 ms) i Wielką Brytanię (62 ms). Inne państwa nadbałtyckie tuż za top3 – Estonia i Litwa zanotowały dokładnie ten sam wynik (63 ms). W gronie najsłabszych po raz kolejny Ukraina (100 ms) oraz Azerbejdżan (98 ms) i Rosja (92 ms).
Polska była bardzo blisko awansu do czołowej trójki w kategorii średniej szybkości pobierania danych. W innych kategoriach wypadła słabiej, ale trzymała solidny poziom. Jeżeli chodzi o średnią szybkość wysyłania danych to polscy użytkownicy Internetu mobilnego mogli cieszyć się niezłym rezultatem 8,5 Mb/s. To wynik stosunkowo dobry, gdy spojrzymy na osiągnięcia państw sąsiednich (Niemcy – 7,9 Mb/s, Czechy – 8,1 Mb/s, Słowacja – 7,5 Mb/s). Również w kategorii najniższej wartości ping Polska trafiła do dość elitarnego grona z wynikiem 69 ms. Po raz kolejny okazał się on lepszy niż ten sam wskaźnik w Niemczech (71 ms), a tę samą wartość odnotowali mieszkańcy Belgii, Holandii i Irlandii.