Prasa - Ksiązka

„Jakość wód w Polsce” – specjalny raport „Gazety Wyborczej”

Polska jest jednym z najmniej zasobnych w wodę krajów Europy. W dobie kryzysu klimatycznego eksperci biją na alarm, że problem z dostępnością wody będzie się pogłębiał, a jej jakość pogarszać – dlatego właśnie kwestia wody, po zagadnieniach związanych z powietrzem i odpadami, po raz kolejny stała się głównym tematem projektu środowiskowego „Gazety Wyborczej”. Artykuły z czwartej już odsłony cyklu „JednaPlaneta.JednoŻycie” będą ukazywać się od dziś, 25 czerwca do końca sierpnia 2021 r. na tradycyjnych łamach dziennika oraz w serwisie Wyborcza.plW ramach projektu redakcja „Gazety Wyborczej” przygotowała specjalny „Raport Wodny 2021”, aby tuż przed wakacjami przedstawić czytelnikom stan jakości wody w kraju.

 

W powszechnej opinii jakość wód w polskich rzekach i jeziorach w ostatnich dekadach znacząco się poprawiła. Czy jednak na pewno? Czy nasze dotychczasowe działania w tej kwestii i nasilające zmiany klimatu pozwolą nam również w 2050 r. spędzić wakacje nad wodą? Gdy dokładnie rok temu, dziennikarze „Gazety Wyborczej” inaugurowali projekt „JednaPlaneta.JednoŻycie – patrzymy w przyszłość, ale działamy tu i teraz” zadawali sobie podobne pytania.

Dziś, w kolejnej odsłonie inicjatywypo zagadnieniach dotyczących powietrza i odpadówtemat życiodajnej wody i wyzwań z nią związanymi znów stał się tematem przewodnim tego wyjątkowego projektu.

W jego ramach redakcja „Gazety Wyborczej” przygotowała „Raport Wodny 2021/ Jakość wód w Polsce”, którego celem jest zaprezentowanie czytelnikom wyzwań i problemów związanych ze stanem wód w Polsce. Na łamach 49-stronnicowej publikacji można znaleźć teksty, wywiady i wypowiedzi ekspertów oraz infografiki dotyczące m.in. ekologicznego i chemicznego stanu polskich rzek, jezior oraz Morza Bałtyckiego, wpływu rozwoju turystyki na jakość wody czy podejmowanych działaniach chroniących ekosystemy wodne. Redakcja u progu wakacji prezentuje również ranking jakości wody w kąpieliskach nadmorskich; rozmawia o wysychających jeziorach, planowanych tamach, bagnach, czy letnich zakwitach sinic oraz publikuje opartą na danych z inspektoratów ekologicznych i sanitarnych mapkę mazurskich jezior z zaznaczonym stanem jakości wody w kąpieliskach. W raporcie znalazło się również 10 przykazań, jak każdy z nas powinien dbać o wodę. Za treść raportu odpowiadają Monika Waluś, Michał Olszewski, a Krzysztof Pietrasik i Wawrzyniec Święcicki za kwestie graficzne.

Na łamach dzisiejszego wydania dziennika, tuż przed rozpoczęciem wakacji, ukazał się fragment raportu dotyczący jakości wody w Polsce na podstawie danych GIOŚ, GIS, EEA.

Cały raport natomiast jest dostępny do pobrania w serwisie Wyborcza.pl – tutaj.

Materiały ukazujące się w ramach cyklu „JednaPlaneta.JednoŻycie.Woda” można czytać na tradycyjnych łamach dziennika oraz na stronie akcji – w serwisie Wyborcza.plwyborcza.pl/JednaplanetaJednozycie

Partnerem czwartej edycji projektu jest Grohe.

„Gazeta Wyborcza” od dłuższego czasu zachęca swoich czytelników do wykazywania bardziej prośrodowiskowych postaw, m.in. w specjalnym serwisie Wyborcza.pl/klimat oraz w cotygodniowym Newsletterze ekologicznym, do którego można zapisać się na stronie: Wyborcza/newslettery.

Projekt „JednaPlaneta.JednoŻycie” wspiera promocja w prasie („Gazeta Wyborcza” i jej tygodniki), w internecie (Wyborcza.pl, Facebook i Instagram) oraz newsletterach serwisu Wyborcza.pl. Działania reklamowe przygotował i zaplanował zespół działu marketingu „Gazety Wyborczej”.

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Wyborcza.pl to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec marca 2021 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej” liczyła ponad 258 tys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *