MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień 2017 w TVP1

Jedynka powraca z porannym programem „Dzień Dobry Polsko”. Od poniedziałku do piątku o godz. 6:00 widzów budzić będą nowi prowadzący: Justyna Śliwowska i Adam Giza, Anna Wojtkowiak i Karol Gnat oraz Sylwia Dekiert i Rafał Patyra.

DZIEWCZYNY ZE LWOWA PREMIERA
emisja: niedziela, godz.20:25, od 3.09
Uliana, młoda absolwentka konserwatorium we Lwowie, po rozwodzie zostaje z dzieckiem bez środków do życia i szans na pracę. Polina straciła wszystko prowadzącą agencję modelek. Olya to prosta dziewczyna nieprzytomnie zakochana w Igorze, który potrafi tę miłość wykorzystać. Swietłana jest matką dwójki dzieci, desperacko poszukującą stabilizacji i oparcia o ramię odpowiedniego mężczyzny. Pozbawione środków do życia i szans na pracę desperacko podejmują decyzję i ruszają za chlebem do Polski. W tej serii widzowie będą obserwować dalsze losy bohaterek. Uliana nadal pobiera lekcje u profesora, ale marzy o koncertach. Polina spotyka swojego byłego szefa, który teraz jest po rozwodzie. Swieta nadal ma opory, żeby wprowadzić się do swojego mecenasa. Dostaje nową atrakcyjną propozycję pracy w swoim zawodzie. Olyia nadal jest w związku z Tomkiem i uczęszcza na kursy językowe, które umożliwią jej podjęcie studiów w Polsce.
Patronem medialnym serialu jest Tele Tydzień
Polska 2017
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Magdalena Wróbel, Katarzyna Ucherska, Anna Gorajska, Anna Maria Buczek, Marian Dziędziel, Krzysztof Stelmaszyk i inni.
(II seria,13 odcinków)
OJCIEC MATEUSZ PREMIERA
emisja: czwartek, godz. 20:25, od 31.08
Sandomierz doczekał się miana „polskiego Gotham City”, gdzie rolę Batmana ratującego ode złego świat i ludzi przejął proboszcz tamtejszej plebanii, ojciec Mateusz (Artur Żmijewski). Mrożące krew w żyłach chwile przeżyje napadnięta Basia Noculowa (Ewa Konstancja Bułhak), która w ciężkim stanie trafi do szpitala oraz porwana przez terrorystów Natalia (Kinga Preis). Sam Mateusz, jako zakładnik porywaczy będzie o krok od śmierci. Widzowie mogą liczyć na spektakularne morderstwa, wyłudzenia, szantaże, dziennikarskie i detektywistyczne śledztwa, seryjne zabójstwa, zuchwałą kradzież relikwii. W nowym sezonie nie zabraknie barwnych wątków obyczajowych. Babcia Lucyna (Aleksandra Górska) będzie wieść coraz barwniejsze życie towarzysko-rozrywkowe. Możejko (Piotr Polk) zdobędzie nowe sprawności w roli „słomianego” ojca. Ewa Kobylicka (Edyta Olszówka) i Natalia (Kinga Preis) poczują szybsze bicie serca. Ta pierwsza za sprawą przystojnego sąsiada i uznanego chirurga Wojtka (Jakub Wesołowski), druga za sprawą Pawła (Paweł Królikowski), miłośnika dobrej kuchni. Sensacje w mieście wywoła plotka o romansie Mateusza. Dziubak (Bartłomiej Firlet) przeżyje załamanie w związku z nieoczekiwaną wizytą matki (Hanna Śleszyńska), która ostatecznie zostanie zatrzymana pod zarzutem morderstwa i kradzieży.
Polska 2017
Reżyseria: Filip Zylber, Artur Żmijewski
Obsada: Kinga Preis, Artur Żmijewski, Piotr Polsk, Michał Piela, Aleksandra Górska, Jakub Wesołowski, Paweł Królikowski i inni.
Do stałej obsady dołączy kolejna plejada wspaniałych aktorów m.in.: Hanna Śleszyńska, Paweł Królikowski, Przemysław Bluszcz, Ilona Ostrowska, Jakub Wesołowski, Marcin Bosak, Andrzej Nejman, Anna Cieślak, Katarzyna Maciąg, Mariusz Drężek, Ewa Grzelak, Wojciech Majchrzak, Witold Dębicki, Jacek Kopczyński, Dominika Ostałowska, Jakub Wieczorek, Zbigniew Stryj, Tadeusz Chudecki, Patrycja Soliman oraz młodsze pokolenie aktorów m.in. Anna Karczmarczyk, Nikodem Rozbicki czy Marcel Sabat, Kornelia Maciejewska…
(XVIII seria, 13 odcinków)
KOMISARZ ALEX PREMIERA
emisja: sobota, godz. 20:25, od 26.08
W nowych odcinkach serialu widzowie zobaczą oddelegowaną dwa lata temu do pracy we Wrocławiu Lucynę Szmidt (Magdalena Walach). Urocza pani podkomisarz i jako policjantka, i jako kobieta zrobi ogromne wrażenie na Piotrze (Krystian Wieczorek). Po wakacjach komisarz Piotr Górski zostanie wyznaczony do wygłoszenia prelekcji podczas ogólnopolskiej konferencji mającej odbyć się w jego rodzinnym mieście. Okaże się, że do szkoły policyjnej w Szczytnie przyjechała też z Wrocławia Lucyna Szmidt, z którą Piotr – choć zna ją doskonale z opowieści Ryśka (Ireneusz Czop) – nie miał dotąd okazji spotkać się osobiście. Piotr dowie się, że Lucyna prowadzi w Szczytnie śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci starszej kobiety. Zgodzi się pomóc swej nowej znajomej w odnalezieniu mordercy emerytki. Będzie zadowolony, że przy okazji lepiej pozna panią podkomisarz, o której jego współpracownicy z łódzkiej komendy opowiadali mu same dobre rzeczy. Zdradzamy, że Piotr bardzo polubi Lucynę… Czy namówi ją, by poprosiła swych przełożonych o pozwolenie na powrót do Łodzi i dołączenie do kierowanego przez niego zespołu?
Powrót Lucyny to nie jedyna niespodzianka, jaką dla fanów „Komisarza Aleksa” przygotowali twórcy serialu. Po wakacjach Nina (Karolina Nolbrzak) zostanie podkomisarzem i awansuje na stanowisko przełożonej grup śledczych w łódzkiej komendzie, a komendant Mędrzak (Zbigniew Lesień) będzie się musiał bronić przed oskarżeniem o… zabójstwo swej partnerki! Czy dowiemy się też, co stało się z Orliczem (Antoni Pawlicki) i Krassowską (Agnieszka, Więdłocha), którzy zaginęli w Brazylii?
W gościnnych epizodach pojawią się m.in.: Weronika Rosati, Renata Dancewicz, Katarzyna Zawadzka, Wojciech Brzeziński, Dominika Gwit, Aldona Struzik, Paweł Deląg i Ilona Ostrowska.
Polska 2017
Reżyseria: Krzysztof Lang
Obsada: Krystian Wieczorek, Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Karolina Nolbrzak, Zbigniew Lesień i inni.
( X seria, 13 odcinków)
KOMISARIAT PREMIERA
emisja: poniedziałek-czwartek, godz.17:25, od 28.08
W nowym sezonie widzowie poznają między innymi historię ośmioletniego chłopca, który dzięki odwadze i determinacji, dzwoniąc na telefon alarmowy 112, ratuje życie swoje i siostry. Dzięki sprawnej akcji, prowadzonej przez komisarza Krzysztofa Maja, na jaw wychodzą prawdziwe zamiary ojca dzieci, który chce popełnić tzw. samobójstwo rozszerzone. Historia więźnia, który ucieka z jednego ze stołecznych szpitali, naprowadzi policjantów na sprawę gangu osławionych już „czyścicieli kamienic”. Sprawa okaże się na tyle skomplikowana i trudna, że ucierpi jeden z głównych bohaterów serialu, a zamieszeni w nielegalny proceder okażą się wysoko postawieni politycy. W jednym z najnowszych odcinków Komisarz Aneta Polakowska w ostatniej chwili ratuje życie 3 miesięcznego niemowlęcia, zostawionego w rozgrzanym samochodzie. Matka dziewczynki znika bez śladu. To może nie być zwykła bezmyślność, rodzice długo starali się o dziecko. Policjanci będą musieli jak najszybciej ustalić nie tylko co stało się z kobietą, ale też kto tak naprawdę stoi za tak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Na komisariat wróci głośna sprawa sprzed lat napadu na sklep z antykami. Została wtedy skradziona niezwykle wartościowa miśnieńska porcelana, która jak się okazuje, trafia na rynek trzy lata po napadzie. Dzięki metodom policyjnej specjalistki do spraw informatyki śledczej, Lidii Staniec, udaje się namierzyć sprawcę i odkryć tajemnicę rodziny właścicieli cennych przedmiotów. Nie zabraknie również wątków z życia prywatnego bohaterów Komisariatu. Komisarz Krzysztof Maj zmierzy się z mroczną przeszłością, kiedy spotka na swojej drodze dawną miłość, Ewę Szulc. Poznamy niezwykle żywiołowe dzieci aspiranta Zawilskiego, które wprowadzą małe zamieszenie na komisariacie. Dowiemy się, czy aspirant Wojciech Kurpisz pozna wreszcie miłość swojego życia i czy zaakceptuje ją jego zaborcza matka. Poznamy też nowe wybory życiowe komisarz Anety Polakowskiej, która zdecyduje się na prawdziwe życiowe wyzwania.
Reżyseria: Marcin Węgrzyn, Wojciech Węgrzyn
Obsada: Sebastian Wątroba, Anna Dzierża, Alex Mackiewicz, Konrad Makowski, Konrad Marszałek, Bartłomiej Pietraszewski
KLAN PREMIERA
emisja: od poniedziałku do piątku, godz. 17:55, od 28.08
Paweł (Tomasz Stockinger) przeżyje prawdziwy dramat, bo okaże się, że z powodu choroby nie może już operować i musi zmienić zawód. Agata (Maria Niklińska) urodzi upragnioną córeczkę i… umrze, a jej mąż Jacek (Tomasz Bednarek) zostanie samotnym ojcem. Beata (Magdalena Wójcik) przemówi bratu Michałowi (Michał Zawadzki) do rozsądku i nakłoni go, by wreszcie pogodził się z Jerzym (Andrzej Grabarczyk). Czarne chmury pojawią się nad małżeństwem Bożenki (Agnieszka Kaczorowska) i Miłosza (Konrad Darocha). Monika (Izabela Trojanowska) szybko pożałuje, że poślubiła Feliksa (Jan Piechociński). To wszystko wydarzy się w 21. sezonie „Klanu”, który po wakacyjnej przerwie wróci na antenę TVP1.
RIVIERA PREMIERA
emisja: wtorek, godz.20:25, od 29.08
Osadzony na francuskiej Riwierze międzynarodowy thriller, którego bohaterami będą bogacze, prowadzący skomplikowane pod względem moralnym życie i wplątani w poplątane relacje. A w centrum tego wszystkiego znajdzie się Georgina (Julia Stiles), dziewczyna z amerykańskiego Midwestu, która świetnie się odnalazła, jako żona miliardera Constantine’a Cliosa. Niestety, sielanka kończy się po zaledwie roku małżeństwa, kiedy małżonek ginie w tajemniczym wybuchu na jachcie rosyjskiego oligarchy i handlarza bronią. Przekonana, że za tą tragedią stoi coś więcej, Georgina rozpoczyna własne śledztwo, w trakcie, którego wyjdą na jaw mroczne sekrety jej męża, ona sama zaś znajdzie się w świecie kłamstw i przestępczości.
Wielka Brytania 2017
Reżyseria: Hans Herbots
Obsada: Julia Stiles, Adrian Lester, Lena Olin
(10 odcinków)
ACS: SPRAWA O.J. SIMPSONA PREMIERA
emisja: wtorek, godz. 21:20, od 29.08
Pierwszy sezon American Crime Story powstał w oparciu o książkę Jeffreya Toobina pt. „The Run of His Life: The People v. O. J. Simpson”. Proces sądowy byłego futbolisty oskarżonego o podwójne morderstwo jest tu przedstawiony z punktu widzenia prawników.
USA 2016
Reżyseria: Ryan Murphy, Anthony Hemingway, John Singleton
Obsada: Cuba Gooding Jr, John Travolta,  Sarah Paulson, David Schwimmer
(10 odcinków)
KORONA KRÓLÓW (emisja od listopada)
Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 r. Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski, umiera. Na tronie ma zasiąść jego jedyny, żyjący syn – Kazimierz. Czy zdoła utrzymać scalone z takim trudem królestwo?
Opieka literacka: Ilona Łepkowska. Reżyseria: Wojciech Pacyna. Operator obrazu: Krzysztof Pakulski. Scenograf: Andrzej Haliński. Kostiumograf: Elżbieta Radke. Dekorator wnętrz: Teresa Gruber.
Obsada: Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (Król Władysław Łokietek), Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik), Agata Bykowska (Kucharka Litewska) i inni.
PENSJONAT NAD ROZLEWISKIEM (emisja: od grudnia)
Wracają starzy bohaterowie znad rozlewiska: Małgosia i jej mąż Konrad, Tomasz, Marysia i Kuba, Paula i Sławek. Po śmierci Basi z trudem, ale odnajdują się w codzienności, może poza Tomaszem, który nadal nie radzi sobie ze stratą. Pensjonat ma swoją stałą klientelę i nowych gości, których perypetie możemy oglądać w kolejnych odcinkach. Wydawać by się mogło, że w końcu zapanował spokój. Nic bardziej mylącego. Jak grom z jasnego nieba spada na Małgosię wiadomość o ogromnym długu, jaki zaciągnęła jej mama tuż przed wyjazdem do Indii. Na poczet długu zostaje zlicytowany pensjonat. I nie udaje się go uratować, mimo ogromnego wysiłku. Przechodzi on w ręce nowego bezwzględnego i cynicznego właściciela. Personel pensjonatu stara się zachować jego dawny charakter, robiąc dobrą minę do złej gry, ale nadchodzi moment, kiedy trzeba się wyprowadzić. Przed pensjonatem parkują TIRy, a nad wejściem pulsuje neon hotelu Tempo. W serialu pojawi się zespół Perfect i Karol Strasburger.
Polska 2017
Reżyseria: Adek Drabiński
(VI sezon, 13 odcinków)
BLONDYNKA (emisja: od grudnia)
Tytułowa Blondynka, doktor Sylwia Kubus (Natalia Rybicka), jak zwykle będzie walczyć o słuszne sprawy, stawać po stronie wyższych racji i po stronie potrzebujących. W tej serii przejdzie jednak przemianę. Stanie się pewną siebie kobietą, która wie, czego chce od życia i która zda sobie sprawę, że życie jest pełniejsze, jeśli zrobi się w nim miejsce dla drugiego człowieka. Jej związek z Dawidem (Grzegorz Małecki) stał się w pełni dojrzały, ale kiedy Dawid otrzymuje po latach paczkę z rzeczami zmarłej w Syrii żony, przechodzi kryzys.
Państwo Fusowie, Jasiunia (Izabela Dąbrowska) i dr Fus (Krzysztof Gosztyła) wracają szczęśliwie z wojaży po Australii…, ale do Majaków zawita ponownie starosta Izabela Rychter i jak zwykle namiesza w życiu doktora. Oksana i wójt Traczyk zbliżą się do siebie, a ona zobaczy w nim dobrego człowieka, który nie myśli wyłącznie o władzy i pieniądzach. Majka (Marta Ścisłowicz) próbuje się odnaleźć, jako matka dwójki małych dzieci. Manej (Tomasz Borkowski) stara się towarzyszyć w tym wyzwaniu, ale nie zawsze mu się to udaje. W oddziale Maneja pojawia się młoda i atrakcyjna podporucznik Kaśka. Czy połączy ich coś więcej niż militarna pasja?
Polska 2017
Reżyseria: Mirosław Gronowski
Obsada: Natalia Rybicka, Grzegorz Małecki, Izabela Dąbrowska, Krzysztof Gosztyła i inni.
(VI seria,13 odcinków)
JAMES BOND W JEDYNCE
emisja w poniedziałki
DR NO
emisja: 28.08, godz. 21:20
Pierwszy film o przygodach Jamesa Bonda – słynnego agenta 007. Na Jamajce ginie agent brytyjskiego wywiadu. James Bond jedzie na wyspę, by wyjaśnić sprawę. Tam staje się więźniem tajemniczego naukowca – doktora No, który prowadzi na Jamajce dziwne eksperymenty.
Wielka Brytania 1962
Reżyseria: Terence Young
Obsada: Sean Connery (007), Ursula Andress (Honey Ryder), Joseph Wiseman (Quarrel), Jack Lord (Felix Leiter), Bernard Lee (M ), Lois Maxwell (Moneypenny),
Joseph Wiseman (Dr. No)
POZDROWIENIA Z MOSKWY
emisja: 4.09, godz. 21:40
Kolejne przygody superagenta 007. Tym razem James Bond rusza do Stambułu, aby wykraść z sowieckiej ambasady urządzenie dekodujące tajne meldunki. Wywiad brytyjski podejrzewa, że Rosjanie szykują pułapkę, lecz misja jest niezwykle doniosła i warta ryzyka.
Wielka Brytania 1963
Reżyseria: Terence Young
Obsada: Sean Connery, Daniela Bianchi, Lenya Lotte
GOLDFINGER
emisja: 11.09, godz.21:55
Wielka Brytania 1964
Reżyseria: Guy Hamilton
Obsada: Sean Connery, Gerd Erobe, Shirley Eaton
Wracając po udanej akcji z Karaibów brytyjski superagent zatrzymuje się w Miami. Tam otrzymuje zadanie rozpracowania multimilionera Goldfingera, podejrzanego o kradzież angielskiego złota. Goldfinger zagarnąwszy większość prywatnych zasobów szlachetnego kruszcu z całego świata, spędza teraz czas głównie na grze w karty, oszukując partnerów. Bond kładzie temu kres, dowiedziawszy się od sekretarki, jaką metodą posługuje się jej pracodawca. Za to dziewczyna zostaje ukarana: pomalowana przez jednego z ludzi Goldfingera warstwą farby z dodatkiem złota, które zatyka wszystkie pory, dusi się i umiera. Goldfinger znika a agent 007 wyrusza za nim w pogoń… Trzeci film o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Wyświetlany w 1964 roku w Wielkiej Brytanii pobił tam wszelkie rekordy kasowe, powtarzając tym samym sukces komercyjny swego poprzednika.
OPERACJA PIORUN
emisja: 18.09, godz.22:05
Jeszcze jeden z filmów ze słynnego cyklu z superagentem Jamsem Bondem. Tym razem międzynarodowy syndykat zbrodni wysuwa żądania grożąc detonacją dwóch bomb atomowych. Oczywiście agent 007 odnajduje kryjówkę szefa organizacji, niejakiego Emilio Largo, oraz podwodną jaskinię, gdzie ukryte są bomby. Zostaje jednak rozpoznany, zanim zdąży przekazać te informacje…
Wielka Brytania 1965
Reżyseria: Terence Young,
Obsada: Sean Connery, Claudine Auger, Adolfo Celi
PROGRAMY, FILMY DOKUMENTALNE i REPORTAŻE
THE WALL. WYGRAJ MARZENIA NOWOŚĆ
emisja: piątek, godz.20:25, od 22.09
Każdy odcinek nowego teleturnieju Telewizji Polskiej to występ jednej, wyjątkowej pary. Uczestnicy walczą o swoje marzenia, a od spełnienia dzieli ich tylko tytułowa ściana. To ona decyduje o wielkości wygranej lub przegranej. U spodu wysokiej ściany znajduje się 15 kieszeni z kwotami od 1 do 100 tysięcy złotych. Po każdym pytaniu ze strefy u góry ściany spada kula, która odbija się od gęsto rozmieszczonych kołków. Te w nieprzewidywalny sposób zmieniają kierunek spadania kuli tak, że do ostatniego momentu nie wiadomo, w którą z 15 kieszeni wpadnie kula i jaką wskaże kwotę. Widz do samego końca nie wie co spotka uczestników, ani jaka będzie wysokość wygranej. Program poprowadzi Paweł Orleański.
Reżyseria: Szymon Łosiński
RODZINA WIE LEPIEJ NOWOŚĆ
emisja: poniedziałek-piątek, godz. 18:25, od 28.08
Kto komu zaufa, kto kogo wprowadzi w błąd, a kto wyjdzie ze studia z wygraną? Nowy teleturniej Jedynki to gra rodzinna, w której biorą udział 5-osobowe zespoły składające się z członków rodziny lub grupy przyjaciół. Główna nagroda to 40.000 zł. Zgodnie z zasadami programu rodziny wybierają spośród siebie jednego uczestnika, który będzie pełnił kluczową rolę odpowiadając na pytania z wiedzy ogólnej. Podczas odpowiedzi na pytania nie korzysta on z żadnej pomocy, a pozostali członkowie rodziny znajdują się w innym pomieszczeniu nie słysząc ani pytań, ani jego odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi przez uczestnika, rodzina musi odgadnąć, czy jej przedstawiciel odpowiedział na pytanie prawidłowo, czy też nie. Jeżeli rodzina uzna, że na zadane pytanie nie padła prawidłowa odpowiedź, może wykupić tzw. ubezpieczenie i przejść do kolejnej rundy gry.
Teleturniej poprowadzi Marcin Rams.
Reżyseria: Tomasz Kubski, Dariusz Goczał
WIELKI TEST O JASNEJ GÓRZE
emisja: 30 sierpnia, godz. 20:25 – uwaga emisja Testów w środy
Jasna Góra z Cudownym Obrazem Matki Bożej to wyjątkowe miejsce dla katolików, ale ma ono też duże znaczenie w historii Polski. W najbliższym Wielkim Teście sprawdzimy, co wszyscy wiemy o tym sanktuarium i o wydarzeniach, które przez wieki działy się w jego murach? Skąd się wzięły cięte rysy na twarzy Czarnej Madonny? Kto dowodził obroną Jasnej Góry podczas szwedzkiego potopu? Jakie przedmioty podarowali sanktuarium papieże? Gdzie powstał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu?
W „Wielkim Teście o Jasnej Górze” znajdą miejsce wybitne postaci, najcenniejsze skarby i kulisy ważnych historycznych wydarzeń. Internauci będą mieli możliwość rozwiązywania testu online na stronie wielkitest.tvp.pl oraz w aplikacji Wielki Test TVP. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski. Patronami medialnymi są: Interia i Super Express.
Reżyseria: Konrad Smuga
WIELKI TEST. POLACY STULECIA
emisja: 6.09, godz.20:25
Widowisko „Wielki Test. Polacy Stulecia” ma na celu przypomnienie i przedstawienie kilkudziesięciu osób, które w wybitny sposób zapisały się w historii naszego kraju na przestrzeni minionych stu lat, czyli od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Spośród nich widzowie i eksperci wybiorą jesienią 2018 roku w specjalnym plebiscycie Polaka stulecia. Bohaterów plebiscytu będziemy poszukiwać w różnych dziedzinach życia – w pierwszym odcinku wśród niezapomnianych męskich głosów polskiej piosenki. Uczestnicy programu w studiu telewizyjnym będą rozwiązywali test w duetach za pomocą specjalnych terminali, a widzowie mogą to zrobić na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając na urządzenia mobilna aplikację Wielki Test TVP. Pytania będą dotyczyły życia i twórczości wybitnych polskich piosenkarzy, w programie przypomnimy wielkie przeboje, a także kulisy ich powstawania. „Wielki Test. Polacy Stulecia” poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Reżyseria: Konrad Smuga
ROLNIK SZUKA ŻONY
emisja: niedziela, 3.09, godz.21:20
Bohaterowie – współcześni, polscy rolnicy mają wszystko: domy, ziemię, maszyny, dostęp do nowoczesnych technologii, ale brakuje im jednego – gospodyni/partnerki, która chciałaby z nimi dzielić radości i smutki dnia codziennego. Czy w czwartej edycji programu „Rolnik szuka żony” znajdą upragnioną miłość? W pierwszym odcinku, Kasia i Dawid – bohaterowie poprzedniej edycji programu – mówią sobie sakramentalne „tak”. Marta Manowska „tam była, miód i wino piła a co widziała”…. o tym w odcinku. Tradycyjnie Marta wcieli się także w rolę listonosza. Zawiezie pocztę piątce nowych bohaterów programu: Małgorzacie, Karolowi, Piotrowi, Mikołajowi i Zbigniewowi.  Spośród setek listów, rolnicy wybiorą te, których autorów chcą spotkać.
Program tradycyjnie poprowadzi Marta Manowska
Reżyseria: Anna Więckowska, Konrad Smuga
RODZINNY EXPRESS
emisja: piątek, godz. 9:30 od 15.09
Magazyn dla całej rodziny o charakterze poradnikowym. Tematy programu wyznaczane będą przez… samo życie. Prowadząca i jej goście rozmawiać będą m.in. o tym: jak sobie poradzić z ułożeniem i zharmonizowaniem dnia z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego, tak, aby w codziennym pędzie nie zatracić nic z rodzinnego ducha i wrażliwości, ale również o pielgrzymowaniu, jako jednej z form rodzinnego spędzania wolnego czasu z Panem Bogiem. Rozmowom w studiu towarzyszą dzieci, które bawią się, rysują, grają, ale też wypowiadają się. Program urozmaicą ciekawe felietony. Program poprowadzi Michalina Szymborska
Autorka: Sylwia Żołnacz-Lizak
STUDIO RABAN
emisja: sobota, godz.12:00, od 16.09
„Studio Raban” postara się odpowiedzieć na pytania, które nie dają spokoju, a z którymi warto się zmierzyć. W programie pojawią się historie młodzieży, która swoim życiem i działaniem inspiruje innych. Z niektórymi bohaterami spotkamy się w ich świecie, a z innymi w klimatycznych kawiarniach. W programie zagoszczą bohaterowie z Polski i zagranicy. Wyjątkowość wprowadzą ekskluzywne wywiady przygotowane w nietuzinkowych miejscach, np. na dachu jednego z warszawskich wieżowców. Wartością programu jest jego interaktywność na kilku płaszczyznach. Widzowie będą mogli śledzić działania twórców w mediach społecznościowych: już w trakcie emisji programu dostaną do wykonania specjalne zadania.
Autor: Michał Kłosowski
JAKA TO MELODIA?
emisja: poniedziałek – sobota, godz. 18:55, niedziela godz. 18:40
Już 28 sierpnia Jedynka rusza z 20. sezonem programu „Jaka to melodia?”, a 3 września zaprasza na odcinek specjalny poświęcony wybitnie utalentowanej i nietuzinkowej piosenkarce Beyonce. Gościem i ekspertem będzie dziennikarz radiowy Marcin Kusy, a w części artystycznej wystąpią m.in.: Sabina, Santi Bello, Golec uOrkiestra, Marek Kaliszuk, Feel, Bilguun, Ewa Farna, Monika Urlik, Danzel, Natomiast 10 września TVP1 zaprasza na odcinek z Marylą Rodowicz – poświęcony 50-leciu pracy na scenie tej wspaniałej i wybitnej artystki. W programie wystąpią m.in.: Alvaro Soler, Santi Bello, Sabina, Bad Boys Blue, Future Folk, Stefano Terrazzino.
17 września w Wielkim Finale Kwartału zmierzą się najlepsi zawodnicy marca, kwietnia i maja, a w części artystycznej wystąpią m.in.: Il Volo, Martin Fitch, Ania Dąbrowska, Poparzeni Kawą Trzy, Kasia Popowska, Santi Bello, Burak Yeter, Kasia Cerekwicka, Sabina, Młodych, zdolnych i wyjątkowo utalentowanych Polaków widzowie Jedynki spotkają w „Jaka to melodia?” 24 września. W miejscu zawodników staną: Adam Zdanowicz- autor designerskich rowerów, rower jego autorstwa ma także Slash z Guns’ N Roses, Maciej Margas – laureat Grand Press Photo 2016, autor fenomenalnych zdjęć Warsaw on air, Warszawa z lotu ptaka, oraz Filip Miazek – jedyny na świecie twórca, który stworzył deskorolkę z panelami krzemowymi, czyli bateriami słonecznymi. Program urozmaicą m.in.: Elena, Pectus, Andrzej Dąbrowski, Marcin Jajkiewicz, Marlena Drozdowska, Mike&The Mechanics, Golec uOrkiestra, Oceana, K.A.S.A., Doda, Anna Głogowska i Caro Dance oraz, jak w każdym odcinku zespół Augustina Equrroli – grupa taneczna VOLT.
TEATR TV
WOJNA, MOJA MIŁOŚĆ PREMIERA
emisja: 04.09, godz. 20:25
Melodramat ukazujący ostatnią noc z życia słynnej agentki Krystyny Skarbek, jednej z najwybitniejszych kobiet – szpiegów II wojny światowej. Nie znała lęku – kochała życie, niebezpieczeństwa i adorację mężczyzn. „Mogła zrobić wszystko z dynamitem. Tylko go nie zjadła” – tak o Krystynie Skarbek, słynnej agentce pisała jej brytyjska biografka Claire Mulley. Jak głosi legenda była ulubionym szpiegiem Winstona Churchilla i prawdopodobnym prototypem Vesper Lynd, pierwszej dziewczyny Jamesa Bonda z powieści Iana Fleminga Casino Royale. Akcja spektaklu toczy się w londyńskim hotelu „Shelbourne“ w noc czerwcową 1952 roku, podczas której rozegrały się dramatyczne w skutkach wydarzenia.
Jaką cenę za swoje niepokorne i odważne życie płaciła odważna agentka? Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy?
Reżyseria: Wojciech Nowak
Produkcja: Telewizja Polska S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Obsada: Małgorzata Kożuchowska (Krystyna Skarbek), Ireneusz Czop (Gordon), Marek Bukowski (Andrzej Kowerski), Lesław Żurek (Roger), Jan Wieczorkowski (Dennis) , Krzysztof Szczepaniak (Waem), Michał Piela (Schenck) i inni
LEKCJA POLSKIEGO PREMIERA
emisja: 25.09, godzina 20:25
Wzruszający portret bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki połączony z pasjonującą lekcją historii Polski. To również romantyczna opowieść o uczuciu, które połączyło słynnego generała z młodziutką szwajcarską uczennicą.
Cesarz Napoleon Bonaparte nazwał Tadeusza Kościuszkę „bohaterem północy“, caryca Katarzyna Wielka – „bestią“, a Thomas Jefferson „najczystszym spośród synów wolności”. Mimo, iż generał wzbudzał kontrowersje, stał się nieskazitelnym symbolem polskości, bohaterem narodowym dwóch krajów i dwóch kontynentów. Żadnemu Polakowi przed nim nie udało się zawładnąć międzynarodową wyobraźnią na taką skalę.
Generał Tadeusz Kościuszko w sztuce Anny Bojarskiej na swoje niezwykłe losy patrzy z perspektywy schyłku życia, który spędził na emigracji w Solurze. Reżyser przedstawienia Mariusz Malec na solurską scenerię wybrał wnętrza krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego, a Kraków, miasto, które wyjątkowo kultywuje pamięć o generale (można tam zobaczyć np. pomnik konny Kościuszki przed Wawelem, Kopiec Kościuszki, oraz eksponowany w Sukiennicach obraz Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami) uczynił ważnym elementem inscenizacji.
Reżyseria: Mariusz Malec
Produkcja: Telewizja Polska S.A.
Obsada: Artur Żmijewski (Tadeusz Kościuszko), Eliza Rycembel (Emilia Zeltner), Aleksandra Prykowska – Malec (Księżna Ludwika Lubomirska), Grzegorz Mielczarek (Generał Paszkowski)
Premiera w ramach obchodów ROKU KOŚCIUSZKI.
FILMY DOKUMENTALNE
MAM PRAWO
emisja: piątek, godz. 17:30, od 1.09
Dokument fabularyzowany, który ukazuje bezsilność obywatela w konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości. Przedstawia – i analizuje przy udziale najwybitniejszych specjalistów – przypadki niewiarygodne, sensacyjne, czasem wręcz groteskowe, szkodliwe społecznie. Choć trudno w to uwierzyć, łączy je jedno – wydarzyły się naprawdę. Spróbujemy je wyjaśnić i przede wszystkim wskazać, co należy zmienić, abyśmy wszyscy mieli realne prawa. Prawa działające i takie, które nas chronią, gdy powierzamy nasz los i życie w ręce instytucji i ludzi, którzy potrafią poruszać się w gąszczu paragrafów. Musimy im zaufać, ale często okazuje się, że zamiast porządku prawnego panuje chaos, a sprawiedliwe orzeczenia zastępują absurdalne decyzje. Co, jeśli nad literą prawa nie unosi się duch sprawiedliwości, a obywatel staje się ofiarą systemu, który w założeniu miał go chronić, być przejrzysty i przede wszystkim skuteczny?
Reżyseria: Jarosław Banaszek
MIASTO GNIEWU
emisja: środa, godz. 22:35, od 13.09
Format dokumentalno-reportażowy, przedstawiający zmagania polskiej policji z mafią. Ukazuje nieznane wydarzenia z historii polskiej przestępczości zorganizowanej, jej najważniejsze postaci, ale przede wszystkim działania policji w walce z różnymi organizacjami przestępczymi na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Reżyseria: Dawid Sawicki
(13 odcinków)
SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KRZYSZTOFA WYSZKOWSKIEGO
emisja: cz.1, 6.09, godz. 22:35, cz.2 – 7.09. 23:30
Dwu odcinkowy cykl dokumentalny, którego bohaterem i głównym narratorem jest Krzysztof Wyszkowski niezwykły świadek a zarazem uczestnik historii. Działacz opozycji antykomunistycznej w PRL – u, inicjator Wolnych Związków Zawodowych, pomysłodawca nazwy związku SOLIDARNOŚĆ, doradca Lecha Wałęsy, premierów Bieleckiego, Olszewskiego. Najbardziej znany w ostatnich latach z bezkompromisowej postawy wobec agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy. Wyjątkowa osobowość człowieka, który w młodzieńczym wieku porzuca szkolę, by jako samouk rozpocząć w PRL walkę z totalitarnym systemem, powoduje, że znajdujemy go, jako świadka najważniejszych momentów współczesnej historii Polski.
Cykl zawiera:
Odc. 1 Na śmierć Solidarności (od młodości do 13.12.1981)
Odc. 2 Transformacja czy Niepodległość (od grudnia 1981 do listopadowych
wyborów parlamentarnych 1991 roku)
Reżyseria: Krzysztof Nowak, Paweł Nowacki
KSIĘŻNA DIANA. WŁASNYMI SŁOWAMI
emisja: 30.08, godz.23:20
Historia życia księżnej Diany. Zazwyczaj takie dokumenty o niej były opowieściami innych osób: przyjaciółek, specjalistów i znawców spraw dworskich. Tym razem zobaczymy nagrania samej Diany, które zostały przechowane od 1993 roku przez jej trenera głosu. Wywiady są wyjątkowe ze względu na ich bezpośredniość, intymność, rozbrajającą szczerość i wdzięk samej rozmówczyni. Film jest bogato ilustrowany archiwaliami. Posłuchamy również głosu tych, którzy pracowali z Dianą i dla niej. Księżna Diana zmarła 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Była ona jedną z najpopularniejszych osób w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Zasłynęła działalnością dobroczynną i charytatywną oraz zamiłowaniem do mody, które przyniosły jej przydomki Księżnej ludu oraz Ikony mody. Pogrzeb odbył się 6 września 1997 roku w Opactwie Westminsterskim.
Wielka Brytania 2017
Reżyseria: Kevin Sim
GDZIE JEST POROZUMIENIE GDAŃSKIE
emisja: 31.08, godz. 23:50
Film dokumentalny “Gdzie jest Porozumienie Gdańskie?” to dziennikarskie śledztwo, poszukiwanie zaginionych w tajemniczych okolicznościach egzemplarzy porozumień podpisanych 31 sierpnia 1980 w Stoczni Gdańskiej. Nawet wśród historyków mało kto wie, że dziś oryginałów Porozumień brak, a przecież wciąż czeka na nie miejsce na Światowej Liście Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jest jednak szansa na ich znalezienie lub chociażby zrekonstruowanie ich losów. W tym celu od jesieni 2016 spotykamy się z naszymi rozmówcami w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Warszawie, Legionowie, Częstochowie, Krakowie, Myślenicach rekonstruując i odrzucając kolejne hipotezy na temat zaginięcia Porozumień Gdańskich.
Reżyseria: Krzysztof Brożek
KURACJUSZ JESTEM
emisja: 27.09, godz. 23:30
Samotność dotyka wielu starszych ludzi. Są jednak i tacy, którzy nie poddają się i wolą wziąć sprawy w swoje ręce. Bohaterowie filmu to szóstka emerytów i rencistów, dla których przyjazd do sanatorium jest spowodowany zarówno chęcią podreperowania zdrowia, jak i poszukiwaniem miłości. Udowodnią nam oni przez swoje kuracyjne, często zabawne perypetie, że młodość to przede wszystkim stan ducha i że na romans nigdy nie jest za późno.
Polska 2017
Reżyseria: Karolina Drogowska, Amelia Radecka
W POSZUKIWANIU BOGA Z MORGANEM FREEMANEM
emisja: od listopada
Serial dokumentalny z prowadzącym Morganem Freemanem pokazuje związki różnych religii i cywilizacji oraz zadziwiające analogie pomiędzy wyznaniami, nawet tymi, które wydają się być diametralnie inne. W kolejnych odcinkach gospodarz i narrator programu będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące fundamentalnych kwestii związanych z Bogiem i wiarą, takich jak stworzenie świata, pochodzenie osoby lub osób boskich, źródła zła, cuda, apokalipsa, czy zmartwychwstanie. Duchowe doświadczenia autor będzie zdobywać podróżując do najważniejszych miejsc kultu różnych religii, m.in. Ściany Płaczu w Jerozolimie, Drzewa Bodhi w Indiach, świątyni Majów w Gwatemali czy egipskich piramid. Te doświadczenia i rytuały skonfrontuje z najnowszymi osiągnięciami nauki.
Reżyseria: Tim Metzger, Wes Dorman
(6 odcinków)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *