„Kobieta na krańcu świata”: z potrzeby bliskości

Martyna odwiedziła czeską Pragę, żeby porozmawiać… o seksie. Vladana Augstenowa jest w tym zakresie profesjonalistką, bo od lat leczy seksualność za pomocą dotyku. Bohaterka najbliższego odcinka „Kobiety na krańcu świata” pracuje jako certyfikowana asystentka seksualna dla osób niepełnosprawnych.

 

W państwach Europy Zachodniej takich jak Szwajcaria, Belgia, Holandia czy Niemcy, od wielu lat działa zawód asystentki seksualnej. Czechy są pierwszym postkomunistycznym krajem, w którym 5 lat temu pojawiły się te usługi. Państwo Czeskie dofinansowało również działalność organizacji szkolącej certyfikowanych asystentów seksualnych dla osób niepełnosprawnych. Zajmuje się tym Fundacja Freya.

Seksualność osób z niepełnosprawnościami pozostaje tematem tabu. Społeczeństwo nie widzi, bądź nie chce widzieć niepełnosprawnych jako osób potrzebujących intymnej bliskości w tym samym stopniu, co osoby pełnosprawne. Rodzice często unikają rozmów na temat seksualności, a niektórzy wręcz utrudniają nawiązywanie bliższych relacji, by zaoszczędzić swoim niepełnosprawnym dzieciom bólu i rozczarowań.

Vladana jest jedną z jedenastu profesjonalnych asystentek i asystentów seksualnych w Czechach. W swoim życiu zmierzyła się z wieloma traumatycznymi doświadczeniami, dziś pomaga innym. Celem jej pracy jest wspieranie klientów w drodze do niezależności.

PREMIERA: TVN, 22 LISTOPADA, NIEDZIELA, GODZ. 11:30

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *