Jaki komputer do gier w 1080p/2K/4K w 2018 roku?

Chcecie kupić lub zbudować zestaw komputerowy, który będzie gotowy na płynne wyświetlanie grafiki w grach w rozdzielczości 1080p, 2K lub 4K? Dobrze trafiliście. Przygotowaliśmy kilka różnych zestawów, które zapewnią wydajność niezbędną do komfortowego grania w 2018 roku.

 

 
Większość graczy korzysta jeszcze z monitorów o rozdzielczości 1920×1080 pikseli, ale rosnąca grupa osób przesiada się na panele o rozdzielczości 2K (2560×1440 pikseli) oraz 4K (3860×2160 pikseli). Nic dziwnego – moc obliczeniowa nowoczesnych układów graficznych pozwala na w miarę komfortową rozgrywkę w wysokich ustawieniach graficznych w każdej z powyższych rozdzielczości.
Jednym z najczęściej zadawanych ostatnio przez graczy pytaniem jest: „jaki komputer kupić do grania w rozdzielczości X w 2018 roku?” Na powyższe pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć, skupiając się na problemie wyboru odpowiedniego procesora, pamięci RAM i karty graficznej – w końcu to te podzespoły w największej mierze decydują o wydajności komputera. Resztę podzespołów dopasować można w zależności od indywidualnego budżetu.
Jaki komputer do grania w rozdzielczości Full HD?
Niniejszy zestaw komputerowy jest zarazem najtańszym sensownym zestawem dla gracza, który planuje grać w wysokich ustawieniach graficznych w rozdzielczości Full HD. Taki sprzęt powinien zadowolić nie tylko casualowych graczy, ale także osoby lubujące się w grach online – Dota, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, czy też Overwatch będą działały na nim znakomicie.
Wiemy doskonale, że gracze mają różne preferencje i jedni wolą wybrać coś ze stajni AMD, inni zaś od Intela. W komputerze do grania w rozdzielczości 1920×1080 pikseli polecamy postawić na niedrogi procesor AMD Ryzen 3 1200 lub wybrać droższe rozwiązanie w postaci procesora Intel Core i5 7. generacji lub Intel Core i3 8. generacji. Procesor powinien współpracować z minimum 8 GB pamięci RAM.
Najtańszym z układów graficznych, które pozwolą na komfortowe granie w rozdzielczości 1080p w absolutnej większości tytułów jest NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Alternatywnym wyborem jest karta graficzna AMD Radeon RX 560. Karty te pozwolą osiągnąć ok. 60 kl./s. w grze Śródziemie: Cień Mordoru i ok. 40 kl./s. w Rise of the Tomb Raider oraz Wiedźminie 3 – wszystko to przy wysokich ustawieniach graficznych.
Wielu graczy decyduje się na zakup jednego z laptopów korzystających z układów graficznych GeForce GTX 1050 Ti – powodem są ich przystępne ceny. Polecamy wyposażonego w wydajny system chłodzenia, rozsądnie wycenionego laptopa Lenovo Legion Y520.
Jaki komputer do grania w rozdzielczości 2K?
Komputer do grania w rozdzielczości 2560×1440 pikseli nie różni się diametralnie od komputera kupowanego z myślą o graniu w rozdzielczości Full HD. Różnice pomiędzy dwoma zestawami sprowadzają się do układu graficznego. Najtańszą kartą graficzną, która pozwala grać w absolutną większość gier typu AAA w wysokich (lub najwyższych) ustawieniach graficznych i rozdzielczości 2K, przy zachowaniu ponad 30 kl./s, jest NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB. Warto zauważyć, że jest to także jedna z najtańszych kart graficznych, spełniających wymagania stawiane przez gogle wirtualnej rzeczywistości, takie jak Oculus Rift oraz HTC Vive. W ostatnim czasie, pomimo wzrostu cen tego modelu karty graficznej, odnotowano… spadek cen laptopów, które są w nią wyposażone. Lenovo Legion Y720 kupić można obecnie za ok. 4699 złotych.
Alternatywnie, rozważyć można zakup NVIDIA GTX 1070, która to karta jest niestety obecnie rozwiązaniem znacznie droższym, ale pozwalającym w wielu tytułach przekroczyć granicę 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 2K. W ten właśnie układ graficzny wyposażyć można desktopa Lenovo Legion Y720 Tower.
W kwestii procesora polecamy skusić się na nieco droższą propozycję od AMD – AMD Ryzen 3 1200X, ze względu na nieco lepszą wydajność pracy wielowątkowej lub ponownie wybierać pomiędzy układami Intel Core i5 7. generacji lub Intel Core i3 8. generacji. W zależności od posiadanego budżetu, zalecamy postawić na 8 GB RAMu lub pokusić się o 16 GB pamięci RAM.
Powyższy zestaw powinien w rozdzielczości 2560×1440 pikseli i wysokich ustawieniach graficznych wyświetlać ok. 75 kl./s. w grze DOOM, ok. 50 kl./s. w Grand Theft Auto V, ok. 40 kl./s. w Rise of The Tomb Raider oraz ok. 35 kl./s. w Wiedźminie 3 (ustawienia Ultra).
Jaki komputer do grania w rozdzielczości 4K?
Sprzęt do grania w rozdzielczości 4K to obecnie „inna liga”, niż wcześniejsze zestawy. Przede wszystkim płynnej rozgrywki w rozdzielczości 4K, najwyższych ustawieniach graficznych i w ponad 60 klatkach na sekundę w każdym tytule nie zapewnia obecnie żadna karta. Jako optymalny wybór do grania w 4K wskazuje się obecnie układy NVIDIA GeForce GTX 1080 oraz GTX 1080 Ti, które generują nieco mniejszą liczbę klatek. Niestety, w związku z wzrostami cen kart graficznych ich zakup jest obecnie po prostu nieopłacalny i dobrze jest się rozejrzeć za gotowym zestawem komputerowym, który z tych układów korzysta lub poczekać na spadek ceny kart.
Konfigurując komputer do grania w 4K warto zadbać o to, aby procesor nie stanowił ograniczenia dla karty graficznej. Ciekawymi propozycjami są 6-rdzeniowy Intel®Core™ i5-8600K lub Intel®Core™ i7-7700 7. generacji. Wydając tak duże pieniądze na zestaw komputerowy warto dopłacić za RAM i zdecydować się na 16 GB tego rodzaju pamięci.
Taki zestaw z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1080 w rozdzielczości 4K zagwarantuje ok. 40 kl./s. w grze Wiedźmin 3, ok. 40-45 kl./s. w Grand Theft Auto V oraz ok. 40 kl./s. w Rise of The Tomb Raider.
Czy opłaca się składać komputer? Czy opłaca się kupić gotowy zestaw komputerowy?
W dobie gwałtownie rosnących cen kart graficznych, zjawiska związanego z popularyzacją wydobywania kryptowalut, coraz bardziej opłacalnym staje się zakup gotowego zestawu komputerowego. Coraz większa liczba producentów sprzętu dla graczy wprowadza do swojej oferty desktopy dla graczy – ostatnio na polskim rynku debiutowały choćby komputery Lenovo Legion Y520 Tower i Y720 Tower.
Część graczy decyduje się również na kupno laptopa do gier. Do niedawna laptop dla graczy kojarzony był z synonimem bardzo drogiego urządzenia o niezbyt dużej wydajności. Obecnie laptopy pozwalające na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości Full HD i wysokich ustawieniach graficznych kupić można już za ok. 3500 złotych, a świetnym przykładem takiego urządzenia jest popularny Lenovo Legion Y520. W sprzedaży znajdziemy także laptopy umożliwiające komfortowe granie w goglach VR. Lenovo Legion Y720 z kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1060 kupić można już za 4699 złotych.
Więcej informacji o produktach, dostępności i cenach na stronie www.lenovo.com oraz www.lenovozone.pl.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *