Koprodukcja Canal+ „Dzikie róże”zdobywa „Złote Taśmy”

Najnowszy film w reżyserii Anny Jadowskiej, „Dzikie róże” został laureatem „Złotych Taśm” – nagrody Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, polskiej sekcji FIPRESCI. Wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymały filmy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, czyli tegoroczny zwycięzca FPFF w Gdyni oraz „Pewnego razu w listopadzie”, którego reżyserem jest Andrzej Jakimowski („Sztuczki”). Koproducentem wszystkich trzech filmów jest CANAL+.
 
„Złote Taśmy” to prestiżowa nagroda, przyznawana przez krytyków filmowych zrzeszonych w Kole Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, czyli polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI. Co roku jury konkursu nagradza polski i zagraniczny film wprowadzony na ekrany polskich kin w minionym roku. Laureatem tegorocznej edycji została koprodukcja CANAL+ „Dzikie róże”Anny Jadowskiej. „Złote Taśmy” dla produkcji zagranicznej otrzymał w tym roku obraz „Manchester by the Sea” Kennetha Lonergana. Przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je obrazy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego oraz „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, które również są koprodukcjami CANAL+.
Anna Jadowska wyreżyserowała „Dzikie róże” w okolicach swojej rodzinnej Oleśnicy. Produkcja opowiada o Ewie (Marta Nieradkiewicz) – matce dwójki dzieci, która zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Jej życie wypełniają nudne obowiązki domowe, a także czekanie na męża (Michał Żurawski), który pracuje w Norwegii i rzadko przyjeżdża do domu. Pewnego dnia młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety za tę chwilę „zapomnienia” przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy na plantacji dzikich róż ginie jej 2 letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zdecydowała się porzucić własne dziecko?
Chciałam opowiedzieć kameralną, prostą, wzruszającą historię, skupioną na głównej bohaterce – Ewie. Obserwacja jej stanu emocjonalnego, jej stosunku do dzieci i tajemnica, którą ukrywa, stanowiłyby dla mnie najważniejszy element opowieści – reżyserka Anna Jadowska.
Film „Dzikie róże” miał premierę 29 grudnia. Wcześniej otrzymał wiele nagród, między innymi 4 nagrody – w tym Nagrodę dla Najlepszego Filmu – na 27. Festiwalu Filmowym w Cottbus, prestiżową Stockholm Impact Award 28. Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Sztokholmie, Nagrodę Jury na 10. Festiwalu filmu polskiego KINOPOLSKA w Paryżu i Chicago Film Critics Award na 29. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *